Blog

„Chłopiec z chmur” – poznaj walory edukacyjne filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Chłopiec z chmur” to produkcja w piękny sposób łącząca ze sobą dwa światy – nowoczesną, szybką, opierającą się głównie na technologii teraźniejszość młodych ludzi (takich jak główny bohater, Thomas) oraz przestrzeń, której symbolem jest jego ojciec, Christian – bliską naturze, spokojną i płynącą własnym rytmem.

„Chłopiec z chmur” to produkcja w piękny sposób łącząca ze sobą dwa światy – nowoczesną, szybką, opierającą się głównie na technologii teraźniejszość młodych ludzi (takich jak główny bohater, Thomas) oraz przestrzeń, której symbolem jest jego ojciec, Christian – bliską naturze, spokojną i płynącą własnym rytmem. Jest to film wyjątkowy i zaskakujący pod wieloma względami. Z jednej strony podejmuje temat ochrony środowiska, który w obecnych czasach wybrzmiewa dużo głośniej niż kiedykolwiek wcześniej, z drugiej – opowiada prostą i znaną wszystkim historię o spełnianiu pozornie nierealnych marzeń.


Kadr z filmu „Chłopiec z chmur”(reż. Nicolas Vanier, Francja 2019, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Marzy tutaj nie tylko Thomas, którego poznajemy jako dziecko, by później móc obserwować proces jego dorastania. Marzy tu również, a może nawet – przede wszystkim – jego ojciec, który zaraża pozostałych bohaterów wiarą w osiągnięcie swojego celu, jakim jest ocalenie zagrożonych wyginięciem dzikich gęsi. Wcześniej musi jednak przebić się przez gruby mur krytyki, niechęci i sceptycznych reakcji otoczenia. Początkowo nawet syn wydaje się nie traktować poważnie Christiana, tak bardzo oderwanego od współczesnej rzeczywistości i skupionego na misji ratowania zagrożonych gatunków, której poświęca całe życie. Jednak gdy Thomas zaczyna przyglądać się uważniej i próbuje spojrzeć na pewne kwestie z perspektywy ojca, oczom widzów ukazuje się wzruszająca historia o spotkaniu dwóch światów, które, w momencie gdy zaczynają współpracować i słuchać siebie nawzajem, są w stanie osiągnąć niemal wszystko.

O wierze we własne ideały i dbaniu o dobro planety

„Chłopiec z chmur” jest również opowieścią o wierze w pewne ideały i wartości, o które należy walczyć na większą lub mniejszą skalę. Bo w końcu równie ważne jak ekologiczna misja ojca okazują się starania Thomasa o nieodłączanie od stada wyróżniającej się, niepasującej gęsi. Akka jest inna niż reszta ptaków – co wcale nie oznacza, że jest gorsza. To właśnie ta inność, którą zauważa i docenia Thomas, czyni ją wyjątkową i to dzięki jego empatii oraz uporowi udaje mu się przekonać innych, by również dali Akce szansę.

W „Chłopcu z chmur” zauważalna jest także niezwykła czułość w portretowaniu przyrody. Widz ma okazję pobyć z naturą, podglądać proces wykluwania gęsi, ich dorastania, przemiany i oswajania się z głównymi bohaterami, aż po ostateczną próbę lotu. Magia tej niezwykłej opowieści tkwi w jej nieśpiesznym tempie, w skupieniu się na rzeczach, do których na co dzień nie przywiązujemy zbytniej uwagi. „Chłopiec z chmur” przypomina, że warto zastanowić się nad kwestiami, o których słyszymy na co dzień, a mimo to często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo są istotne.

Bo przecież twórcy w dobitny sposób pokazują, że znaczna część społeczeństwa zupełnie nie przejmuje się losami gatunków zagrożonych wyginięciem ani stanem planety, na której żyją, dopóki związane z tym problemy nie dotykają ich w bezpośredni sposób. „Nikogo to nie obchodzi” – słyszymy z ekranu wiele razy. Ta obojętność na ekologiczne wyzwania jest tak naprawdę główną przeszkodą, jaką muszą pokonać bohaterowie w walce o przyszłość planety. W końcu historia o zmianie trasy migracyjnej gęsi opowiada nie tylko o sytuacji zagrożonego gatunku – jest metaforą, skłaniającą do szerszej refleksji nad tym, jak człowiek może pomóc przyrodzie naprawić szkody, które w większości sam wyrządził. Ważnym wątkiem w kontekście problemów, z jakimi zmagają się bohaterowie, jest także wszechobecna biurokracja. Christian, Thomas, Bjorn, a nawet dziennikarze, którzy chcą nagłośnić sprawę i zaapelować do społeczeństwa i władz, muszą mierzyć się z systemem, który nieustannie rzuca im kłody pod nogi. Mimo tych przeszkód z godną podziwu determinacją walczą o ważne dla nich kwestie.

Kadr z filmu „Chłopiec z chmur”(reż. Nicolas Vanier, Francja 2019, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

O wsparciu najbliższych i determinacji

Bohaterowie udowadniają też, że człowiek może znieść dużo więcej, niż jest w stanie sobie wyobrazić. Kluczową rolę odgrywa w tym wsparcie najbliższych osób. Gdyby nie rodzina i jej nieoczekiwane, ponowne połączenie, Thomasowi i Christianowi nie udałoby się osiągnąć zamierzonego celu, ocalić gatunku i spełnić marzenia. Wzajemne oparcie i niezwykła więź, jaka wytworzyła się między bohaterami i gęśmi sprawiła, że ptaki zaczęły podążać we właściwym kierunku. „Chłopiec z chmur” to także opowieść stanowiąca dowód na to, że czasem zamierzony cel można osiągnąć przy pomocy niesztampowych środków. To również film przypominający o tym, że nie wolno się poddawać –  nawet wtedy, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli. Zawsze warto próbować do samego końca. Pozornie nierealny projekt Christiana udał się nie dlatego, że wszystko od razu poszło zgodnie z planem. Droga do celu była pełna porażek – muzeum nie wyraziło zgody na realizację, nie wszystkie gęsi zareagowały tak, jak się tego spodziewano, a na domiar złego zablokowano pozwolenie na wylot z Norwegii. Jednak mimo to, dzięki cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu i ciężkiej, mozolnej pracy, przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Niezmiernie ważna okazała się pomoc, bez której Thomas nie dotarłby z powrotem do Francji. Pomoc od zupełnie obcych ludzi, mieszkańców różnych miast i krajów, których połączyła wspólna sprawa, a ich bezinteresowność okazała się dużo silniejsza niż bariera językowa. Twórcy pokazują więc nie tylko piękny przykład porozumienia między człowiekiem a naturą, ale także tego międzyludzkiego, które powinno się pielęgnować z taką samą uwagą.

Kadr z filmu „Chłopiec z chmur”(reż. Nicolas Vanier, Francja 2019, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

„Chłopiec z chmur” może stanowić impuls do dyskusji o tym, jak istotna jest przyszłość wszystkich istot na naszej planecie i jak powinna funkcjonować nasza relacja z naturą, by za kilka lat było jeszcze o co walczyć. Bo wszystko jest w naszych rękach. I powinniśmy przypominać sobie na każdym kroku, że „nie dziedziczymy ziemi po naszych przodkach, tylko pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Zagadnienia edukacyjne, które warto poruszyć po seansie:.

  • Poświęcenie dla idei. Jak walczyć o istotne wartości?
  • Przeciwności na drodze do celu. Jak odnaleźć w sobie determinację, by je przezwyciężyć?
  • Rodzina to fundament. Dlaczego bliskie więzi są dla nas ważnym oparciem?
  • Dbanie o dobro planety. Jak żyć ekologicznie?
  • Wspólna sprawa łączy! O współdziałaniu i porozumieniu ponad podziałami.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).