Blog

„Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”. O czym porozmawiasz z klasą po projekcji?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Asterix i Obelix: Imperium Smoka” to kolejna odsłona przygód uwielbianych na całym świecie bohaterów. Tym razem Galowie będą zmuszeni udać się do odległych Chin i pomóc cesarzowej oraz jej córce odzyskać należną władzę.

„Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka” to kolejna odsłona przygód uwielbianych na całym świecie bohaterów. Tym razem Galowie będą zmuszeni udać się do odległych Chin i pomóc cesarzowej oraz jej córce odzyskać należną władzę. Twórcy filmu zabierają więc widzów w zupełnie nowe miejsce, jednocześnie powracając do znanych z serii motywów oraz żartów, które rozśmieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

https://www.youtube.com/watch?v=Sf6yMjYRT8E

O kobiecej sile

Oprócz tytułowej dwójki przyjaciół, Asteriksa i Obeliksa, głównymi bohaterkami filmu są kobiety – Cesarzowa, jej córka Fu Yi, a także jej opiekunka Fanga. Wszystkie trzy mierzą się z wyzwaniami świata, którym rządzą mężczyźni, dlatego na co dzień muszą stawiać czoła nie tylko problemom w państwie, ale również spiskom ze strony osób, które chciałyby zająć ich miejsce. Gdy jednemu z wrogów Cesarzowej podstępem udaje się ją zaatakować i otoczyć, Fu Yi i Fanga uciekają, by prosić o pomoc w walce Galów. Po dotarciu do wioski po raz kolejny nikt nie traktuje dwóch samotnych kobiet poważnie. Mężczyźni zwracają uwagę jedynie na ich urodę. Dopiero gdy Fanga prezentuje swoje umiejętności w boju Galowie zaczynają darzyć ją szacunkiem i patrzeć na nią jak na równą sobie wojowniczkę. Dzięki postaciom dwóch odważnych bohaterek twórcy pokazują, że kobiety nie powinny być przedstawiane wyłącznie jako piękne, lecz bierne postaci. Kobiety są także silne, niezależne i waleczne, dlatego powinny być traktowane na równi z mężczyznami, z czego już na początku historii zdają sobie sprawę wszyscy mieszkańcy Galii.   

O prawdziwej miłości

Z czasem okazuje się , że między waleczną Fangą i Obeliksem zaczyna rodzić się uczucie, które zaskakuje nie tylko otaczających ich ludzi, ale i samych zainteresowanych. Wzajemna fascynacja pojawiła się w najmniej oczekiwanym momencie, również ze względu na dotychczasowe zauroczenie Obeliksa inną, pozostającą w rodzinnej wiosce kobietą. Kiedy jednak Galowie wraz z przyjaciółmi z Chin świętują zwycięstwo, dotąd ignorująca Obeliksa Falbala, kierowana zazdrością, zaczyna zabiegać o jego względy i okazywać mu uwagę, której nigdy wcześniej mu nie dawała. To uświadomiło Obeliksowi, że nikogo nie można zmusić do prawdziwych uczuć. Miłość przychodzi bowiem niespodziewanie, a żeby była warta zachodu, musi być przede wszystkim szczera.

O doświadczaniu świata

Bardzo ciekawym wątkiem jest także relacja Cesarzowej z księżniczką Fu Yi. Cesarzowa po śmierci męża bardzo troszczy się o swoją córkę. Jednak nadmierna chęć ochrony dziecka oraz nieustanne poczucie niepewności i zagrożenia doprowadziły do tego, że Fu Yi przez całe życie trzymana była w pałacu i nigdy nie opuszczała jego murów. Została zamknięta w złotej klatce, którą z czasem coraz bardziej chciała opuścić. Żyjąc latami pod kloszem nie zdawała sobie bowiem sprawy z tego, jak wygląda prawdziwy świat. I choć Cesarzowa chciała dla córki jak najlepiej, to przesadna opieka z jej strony przyniosła odwrotny efekt. Rodzice muszą bowiem zrozumieć, że chroniąc swoje dzieci przez niebezpieczeństwami codziennego życia zabierają im możliwość doświadczania rzeczy oraz nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Często nie zdajemy sobie także sprawy z tego, jak wiele umiejętności posiadają młodzi ludzie i jak dobrze sami potrafią o siebie zadbać. Chęć zapewnienia bezpieczeństwa czy opieki jest jak najbardziej zrozumiała, ale należy pamiętać, że każdy człowiek prędzej czy później musi zacząć popełniać błędy i sam się na nich uczyć. Usuwając z życia złe momenty, niechcący możemy zabrać również te dobre.

Kadr z filmu: „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”, reż. Guillaume Canet, prod. Francja 2023, dystrybucja: Kino Świat

O trudnych relacjach

Mimo kłótni i ciągłych pretensji, po aresztowaniu Cesarzowej Fu Yi zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ją kocha. Dopiero rozłąka i wizja utracenia matki na zawsze uświadamia księżniczce jej tęsknotę. Dlatego gdy Cesarzowa i księżniczka w końcu się spotykają, ich relacja ulega znacznej poprawie, bo do obu dociera, jak bardzo nie doceniały tego, że mają siebie. Fu Yi zaczyna zaś rozumieć matczyną troskę, którą wcześniej nieustannie odrzucała. To pokazuje, jak trudne i skomplikowane są czasem relacje rodziców z dziećmi. Przypomina jednak także o bezgranicznej miłości, jaką niezależnie od sytuacji darzy się rodzina i o tym, że zawsze możemy liczyć na jej wsparcie.

O pomaganiu w potrzebie

Kiedy Fu Yi oraz Fanga docierają do Galii, niemal natychmiast zwracają się o pomoc do jej mieszkańców. Jednak tragiczna historia chińskiej księżniczki nie robi wrażenia na przywódcy Galów, który nie chce ryzykować utraty swoich ludzi i mieszać się w konflikt, w którym sam nie bierze udziału. Na szczęście na ziemię szybko sprowadzają go pozostali, wstawiając się za księżniczką i wyrażając chęć wsparcia przybyszów. Uświadamiają wodzowi, że nie można przez całe życie myśleć tylko o własnym dobru i chronić wyłącznie swojego kraju. Galowie, którzy mają do tego warunki oraz narzędzia, są zobowiązani pomagać innym, bo nigdy nie wiadomo, kiedy sami znajdą się w podobnej sytuacji. Dlatego zawsze należy być empatycznym i okazywać współczucie oraz wsparcie tym, którzy znajdują się w potrzebie – bo najważniejsze jest to, by dawać przykład innym i być po prostu dobrym człowiekiem.

O absurdach wojny

Z kolei przywódcom buntu w Chinach niespodziewanie pomaga Juliusz Cezar, do którego z prośbą o poparcie zwraca się wróg Cesarzowej, Deng Tsin Quin. Pycha Cezara sprawia, że ten błyskawicznie decyduje się na przyłączenie do militarnego sporu, licząc jednak na to, że po wygranej bitwie jego imperium przejmie władzę również w Azji. Zdaniem Cezara: „jeśli chcesz pokoju, musisz szykować się do wojny”. Film wyśmiewa więc czczenie brutalnych zwycięstw, gloryfikowanie słynnej maksymy „veni, vidi, vici” oraz romantyzowanie wojny przez współczesną kulturę. Opisywanie i upiększanie krwawych wydarzeń na kartach historii nie powinno mieć miejsca, bo wojna nie jest niczym dobrym ani podniosłym. Z kolei rzymskie podboje są przejawem kolonializmu, a szykujący się do inwazji na Chiny Cezar zwyczajnie zabiera narodom ich tożsamość, zagrabiając wszystko dla siebie. Twórcy pokazują więc absurdy wojny oraz jej przywódców, uzmysławiając widzowi, że przemoc nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Ludzie na całym świecie zasługują bowiem na pokój.

Kadr z filmu: „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”, reż. Guillaume Canet, prod. Francja 2023, dystrybucja: Kino Świat

O przyjaźni na dobre i na złe

Jednym z tematów filmu jest kryzys przyjaźni między tytułowymi bohaterami. Do tej pory, mimo niewielkich sprzeczek, Asteriks i Obeliks byli zgodni niemal we wszystkim. Jednak po latach znajomości okazuje się, że każdy z nich trzymał w sobie przez ten czas żal, który w końcu musiał ujrzeć światło dzienne. Tłumione uczucia zazdrości i złości, spotęgowane dodatkowo przez brak komunikacji między Asteriksem i Obeliksem sprawiły, że ich relacja zawisła na włosku. Mimo że obaj nie potrafili się nawzajem zrozumieć, to wciąż troszczyli się o siebie nawzajem. Kiedy w trakcie walki Asteriksowi zabrakło magicznego napoju, zawsze mógł liczyć na przyjaciela, który wsparł go w potrzebie. Dlatego tak ważne jest, by postarać się otworzyć przed drugą osobą oraz oczyścić atmosferę, zanim będzie na to za późno. Na szczęście i Asteriks, i Obeliks zdali sobie sprawę z tego, że w każdej przyjaźni zdarzają się gorsze momenty, bo żadna relacja nie jest idealna. Tak istotne jest więc to, by pamiętać o jej podstawie, jaką jest rozmowa.

O sile, która tkwi w każdym z nas

Jak się później okazało, jedną z przyczyn nieporozumień między dwoma Galami było poczucie niższości Asteriksa. Asteriks wstydził się bycia, w jego mniemaniu, słabym. Przez swój kompleks bycia niewystarczająco silnym przy Obeliksie, nie chciał pić magicznego wywaru przy księżniczce. Chciał w ten sposób udowodnić i sobie, i wszystkim naokoło, że nie potrzebuje czarów, by pokonać wroga. Asteriks jednak zupełnie niepotrzebnie porównywał się do przyjaciela, zaniżając w ten sposób poczucie własnej wartości. W tym wszystkim zapomniał o tym, że każdy jest inny i nie należy wstydzić się tego, co sami postrzegamy jako słabości. Trzeba pamiętać o tym, że każdy jest silny na swój indywidualny sposób. 

Kadr z filmu: „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”, reż. Guillaume Canet, prod. Francja 2023, dystrybucja: Kino Świat

O inności

Jednym z bohaterów filmu jest tajemniczy człowiek w bambusowej masce, wokół którego od lat krążą legendy. Każdy boi się księcia, którego wygląd jest podobno tak straszny, że zmuszony był on do założenia maski, zakrywającej jego całą twarz. Ale kiedy po spotkaniu Fu Yi książę ściąga okrycie, okazuje się, że jest on pięknym mężczyzną o bardzo rzadko spotykanych, niemalże białych włosach. W chińskim kanonie piękna ta cecha traktowana była jako coś niepożądanego, wadliwego, zachwyciła ona jednak księżniczkę. To udowadnia, że największy kompleks księcia, wywołany przez jego otoczenie, może być postrzegany jako jego największy atut i coś, w czym można się zakochać. Nie musimy się na siłę wpasowywać się do grupy, bo to właśnie inność i rzeczy, które sami widzimy jako mankamenty, sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi.

O byciu dobrym władcą

Film „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”okazał się nie tylko pełną wrażeń i przygód zabawną opowieścią o ulubionych galijskich bohaterach. To również historia przyjaźni, miłości, relacji międzyludzkich, ale przede wszystkim władzy, która często wykorzystywana jest do złych celów. Dlatego tak istotne jest, by (biorąc przykład z Cesarzowej) pamiętać, że tron obejmuje się dzięki poparciu innych, a bycie prawdziwym przywódcą polega na byciu dobrym człowiekiem.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).