Blog

10. edycja Festiwalu Młode Horyzonty

Dowiedz się jak zamówić seans

Sprawdź 5 naszych rekomendacji!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jubileuszowa edycja Festiwalu Młode Horyzonty po raz kolejny oferuje młodym kinomanom pełen przekrój najlepszych filmowych wrażeń. W dwudziestu miastach w całej Polsce widzowie będą mogli zobaczyć zarówno filmy aktorskie, jak i nagradzane na całym świecie dokumenty oraz animacje, a także podzielić się swoimi wrażeniami na inspirujących spotkaniach autorskich z twórcami.

Wybraliśmy kilka wyjątkowych propozycji, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź je wszystkie!

Dla widzów w wieku 6+ – „Jak ocalić smoka”

Jedna z propozycji z gatunku fantasy, czyli „Jak ocalić smoka”, świetnie łączy elementy bajki, kina przygody oraz filmu familijnego. Główna bohaterka, żyjąca w ukryciu Sara, zabiera nas do spokojnego miasteczka w Norwegii, gdzie poznaje chłopca o imieniu Mortimer. Z biegiem czasu będzie musiała wyjawić mu jednak swój sekret. Jej najlepszym przyjacielem jest bowiem smok, który na pierwszy rzut oka może wydawać się groźny. Po bliższym poznaniu dowiadujemy się jednak, że tak naprawdę potrzebuje on jedynie pomocy oraz bliskości. To jednak nie jedyny sekret, którym Sara podzieli się z nowym kompanem… Twórcy „Jak ocalić smoka” w lekki sposób poruszają niezwykle ważne tematy, ucząc młodych widzów akceptacji, empatii oraz odwagi.

Dla widzów w wieku 9+ – „Dziewczyńskie historie”

Z kolei „Dziewczyńskie historie”, polski dokument w reżyserii Agi Borzym, nie są seansem skierowanym wyłącznie do dziewczyn – mimo sugestywnego tytułu. Opowiadający o przyjaźni jedenastoletniej Jagody i trzynastoletniej Zuzi dokument skupia się na trudach dorastania. Wchodzące w czas dojrzewania dziewczyny rozmawiają o swoich pierwszych zauroczeniach, marzeniach, ale również o zmianach, jakie widzą we własnym wyglądzie, kompleksach i niepokojach związanych ze zmieniającą się cielesnością i fizjologią (w tym także o pierwszej miesiączce). Te dziewczyńskie rozmowy mówią sporo nie tylko o samych bohaterkach, bo ich dylematy i zmartwienia są uniwersalne, choć niektóre z nich – wciąż tabuizowane. Dlatego posłuchać o nich powinny zarówno dziewczyny, jak i chłopcy.

Kadr z filmu „Dziewczyńskie historie” (reż. Aga Borzym, Polska 2023, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Dla widzów w wieku 12+ – „Wszystkie dźwięki ciszy”

„Wszystkie dźwięki ciszy” to natomiast niezwykle czuła, intymna i ważna opowieść o tym, czym jest przyjaźń, inkluzywność, a także wyobcowanie. Jamie jest niepewną siebie, wycofaną nastolatką, która próbuje odnaleźć się w nowym środowisku szkoły dla niesłyszących. Zrządzenie losu sprawia, że nagle zostaje zmuszona wyruszyć w najtrudniejszą i najdłuższą dotychczas w jej życiu podróż. Z pomocą przyjaciółki Imane podejmuje więc próbę pokonania swoich lęków oraz barier we własnej głowie.  

Kadr z filmu „Wszystkie dźwięki ciszy” (reż. Nicole van Kilsdonk, Holandia 2022, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Za sprawą głównych bohaterek twórcy filmu pokazują codzienność osób głuchych, przełamując dotyczące ich stereotypy. Jednocześnie sprawnie łączą wzruszającą historię z konwencją kina drogi, podczas którego widz nie tylko przywiązuje się do Jamie oraz Imane, ale przede wszystkim wiele się od nich uczy.

Dla widzów w wieku 12+ – „Chłopiec i czapla”

Hayao Miyazaki, jeden z założycieli Studia Ghibli oraz twórca filmów „Spirited Away: W krainie bogów”czy „Mój sąsiad Totoro”, powraca z kolejną animacją i znów zachwyca fanów na całym świecie. Jego „Chłopiec i czapla” to duchowa podróż po magicznym świecie, w który wkracza nastoletni bohater Mahito. Tytułowa czapla staje się dla niego odskocznią od rzeczywistości, do której nie potrafi się przystosować. Musi bowiem zmierzyć się ze stratą oraz nieprzepracowaną żałobą, ale również z trudną sytuacją rodzinną. Miyazaki, używając właściwych sobie metafor i niedomówień, prowadzi widzów przez niezwykle piękną, ale i bolesną historię. Kinomani mogą przeżywać ją razem z filmowym Mahito, zanurzając się w wyświetlane na ekranie obrazy i czerpiąc z nich wiele cennych wartości.

Kadr z filmu „Chłopiec i czapla” (reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2023, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Dla widzów w wieku 16+ – „Monster”

Kolejna japońska produkcja jest z kolei propozycją dla nieco starszych, nastoletnich widzów. „Monster” to dramat zaangażowany, który dotyka tematów trudnych, złożonych i nie pozwala odetchnąć ani na chwilę. Film Hirokazu Koreedy składa się z trzech głównych wątków, a w centrum jego akcji znajduje się samotna matka. Bohaterka, zaniepokojona dziwnym zachowaniem syna, zaczyna podejrzewać, że ich powodem może być jeden z nauczycieli. Reżyser rozpoczyna więc grę podejrzeń i pozorów, przedstawiając punkty widzenia różnych bohaterów i pokazując w ten sposób oglądającemu, jak łatwo można osądzić drugiego człowieka. „Monster”jest więc nie tylko arcyciekawym, trzymającym w napięciu kinem, ale i bardzo dojrzałą filmową lekcją o poczuciu winy, relacjach międzyludzkich i poszukiwaniu akceptacji.  

Kadr z filmu „Monster” (reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2023, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Chcesz poznać pełny program 10. Edycji Festiwalu Młode Horyzonty? Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)