Blog

„Zielona granica”

Poruszająca lekcja empatii

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

To film, o którym jest bardzo głośno jeszcze przed datą oficjalnej polskiej premiery. Mowa o „Zielonej granicy” – najnowszym dziele Agnieszki Holland, podejmującym trudny temat aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dlaczego rekomendujemy ten seans wszystkim licealistom i ich wychowawcom, nauczycielom etyki oraz historii i teraźniejszości?

Zobacz zwiastun filmu „Zielona granica”:

Po pierwsze: jak rozmawiać o kryzysie humanitarnym?

„Zielona granica” przybliży młodym widzom sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ukazując ją z perspektyw trzech różnych grup społecznych: uchodźców, aktywistów i strażników granicznych. To film o dramacie jednostek, które w poszukiwaniu schronienia uciekają z krajów ogarniętych wojną. Bohaterom nie jest jednak dane znaleźć bezpiecznego azylu. Polskiej granicy pilnuje straż, która nie dopuszcza do tego, by przekroczył ją którykolwiek z cudzoziemców. Brak dostępu do jedzenia, wody pitnej i pomocy medycznej, trudne warunki pogodowe i tzw. „pushbacki” (czyli procedura polegająca na zmuszaniu uchodźców do powrotu przez granicę natychmiast po jej przekroczeniu) – tak właśnie wygląda codzienność tysięcy migrantów.

Kadr z filmu „Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland, prod. Polska, Czechy, Francja, Belgia 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Jakie wyzwania wiążą się z kryzysem humanitarnym? Czy uczniowie znają jego przyczyny i możliwe konsekwencje? Co zrobić, by pomóc potrzebującym? Seans „Zielonej granicy” z pewnością przyniesie pretekst, by wspólnie spróbować poszukać odpowiedzi na te pytania.

Po drugie: nie bądź obojętny

Powyższe słowa Mariana Turskiego, polskiego historyka i działacza społecznego, byłego więźnia obozu zagłady, mogłyby stanowić credo filmu. „Zielona granica” pokazuje jednostkowe historie osób, które ucierpiały wskutek kryzysu humanitarnego. Dzięki temu ma szansę uwrażliwić młodych widzów na krzywdę, jakiej może doświadczać drugi człowiek. W trakcie seansu uczniowie poznają m.in. dramatyczne losy syryjskiej rodziny i towarzyszącej im nauczycielki z Afganistanu. Film pokazuje, że to ludzie tacy jak my, mający prawo do godnego życia i bezpiecznego życia. Dlaczego więc tak często spotykają się z wrogością? I czemu próby niesienia im bezinteresownej pomocy – m.in. przez działające przy granicy organizacje oraz aktywistów – są sabotowane przez służby?

Kadr z filmu „Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland, prod. Polska, Czechy, Francja, Belgia 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Po projekcji warto będzie zapytać uczniów, jaką oni przyjęliby postawę wobec potrzebujących. Jedno jest pewne: seans „Zielonej granicy” przypomni Twoim podopiecznym, dlaczego nie można odwracać wzroku od cierpienia drugiego człowieka.

Po trzecie: jak mogę pomóc?

Film pokazuje również kulisy działań aktywistów i organizacji pomocy humanitarnej, starających się zapewnić wsparcie osobom potrzebującym. Ich ogromne zaangażowanie w niesienie bezinteresownej pomocy, a także wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka mogą stać się wzorem do naśladowania dla uczniów. „Zielona granica” pokazuje, że ważne są zarówno oddolne działania jednostek, jak i zorganizowane akcje pomocowe. Po seansie warto będzie zastanowić się, jakie kroki podjąć, by realnie wesprzeć inicjatywy i fundacje pomagające uchodźcom (np. poprzez zbiórki lub działania w wolontariacie).

Kadr z filmu „Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland, prod. Polska, Czechy, Francja, Belgia 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Po czwarte: humanistyczna refleksja o najważniejszych wartościach

Jeśli chcesz porozmawiać z uczniami o prawach człowieka oraz uniwersalnych wartościach, jakimi warto kierować się w życiu (empatii, solidarności wobec potrzebujących, poszanowaniu cudzej godności i człowieczeństwa) – „Zielona granica” to seans obowiązkowy. Film pokazuje dylematy moralne osób, którzy w obliczu tragedii tysięcy ludzi muszą mierzyć się z trudnymi decyzjami. Jak wiele można zaryzykować, by nieść pomoc innym? Czy należy działać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zważając na procedury bezpieczeństwa? Ogromną wartością „Zielonej granicy” jest to, że staje w obronie najważniejszych humanistycznych wartości. Przykłady zaprezentowanych w filmie odważnych postaw mogą stać się inspiracją dla Twoich uczniów i uczennic.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).