Blog

„Ucieczka ze Zwierzowersum”

Dowiedz się jak zamówić seans

Nowy, wspaniały świat?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wombatka Maggie i jej pomocnik Ptyś są superbohaterami, gotowymi ruszyć na ratunek wszystkim potrzebującym. Kiedy w mieście – Sanktuarium zaczyna działać zorganizowana siatka seniorów-włamywaczy, postanawiają rozwikłać zagadkę, która kryje się za ich przestępczą działalnością.

Czego Maggie i Ptyś dowiedzą się o staruszkach? I jaką rolę w tym wszystkim odegra pewien kameleon, który pragnie zaprosić wszystkich do, stworzonego przez siebie, pozornie idealnego świata?

Zobacz zwiastun filmu „Ucieczka ze Zwierzowersum”

Zarys fabuły

Życie w Sanktuarium toczy się spokojnym rytmem, dopóki do miasta nie przybywa Lenny. Ma on dla mieszkańców krainy wspaniałą wiadomość. Oto stworzył alternatywną rzeczywistość, Zwierzowersum 2, która zmieni dotychczasowe życie bohaterów. Urządzenia, które zaproponuje zwierzętom, zrewolucjonizują, jak twierdzi, komunikację, pamięć i dostęp do informacji. Dzięki wiedzy, którą kameleon zdobędzie o każdym z użytkowników wdrażanego przez siebie systemu, zaprojektuje dla nich, spersonalizowaną i niepowtarzalną, idealną przestrzeń.

Maggie i Ptyś mają uzasadnione obawy odnośnie do oferowanej przez Lenny’ego technologii, zwłaszcza, że kameleon – jak wielu „dobroczyńców” ludzkości – ma zadatki na dyktatora i nie chce nawet słyszeć o tym, że ktoś nie podziela jego wizji szczęścia. Ze swoimi przeciwnikami (seniorami) rozprawia się bez litości. Okazuje się, że potrafi sterować zachowaniami zwierząt, które trafiają do wirtualnego świata i wtrącić je do więzienia.

Intuicje Maggie dotyczące Lenny’ego okażą się słuszne, a śledztwo, które przeprowadzi z Ptysiem i ich pomocnicą, Skylar, doprowadzi całe trio do niezwykłych odkryć. W finale animacji okaże się bowiem, że kameleon wykorzystuje uzyskane od mieszkańców Sanktuarium wspomnienia, by budować własne szczęście. Nie cofnie się przed niczym, aby wskrzesić swojego partnera, ojca Skylar, z którym tworzył rodzinę. Pragnienie powrotu do dawnego życia będzie dla Lenny’ego silniejsze niż uszanowanie wolności innych mieszkańców miasta.

Kadr z filmu „Ucieczka ze Zwierzowersum” (reż. Ricard Cusso, Tania Vincent, Australia 2023, Kino Świat).

Wirtualny świat

Rzeczywistość, którą chce stworzyć Lenny, wydaje się idealna. Każdy znajduje w niej to, czego pragnie, nie istnieją tu żadne ograniczenia. Nie ma bólu, cierpienia i śmierci. Użytkownicy Zwierzowersum 2 mają czerpać z życia same przyjemności. Fani promocji mogą do woli kupować przecenione towary. Wielbiciele kosmetyków mają pod dostatkiem artykułów do makijażu. Bohaterowie Sanktuarium są jednak zamknięci w swoich bańkach, skazani na tragiczną izolację. Ich przyjemności wydają się nieograniczone, rosną do groteskowych rozmiarów, ale satysfakcja ze spełnienia pragnień staje się trudna do uchwycenia. Zwierzowersum 2 można potraktować jako metaforę uzależnienia od sieci, w której (pozornie) możemy znaleźć wszystko, czego potrzebujemy, ale która jednocześnie uniemożliwia nam konfrontację z wyzwaniami prawdziwego życia.

Niebezpieczny urok utopii

„A gdyby najpiękniejsze chwile nigdy nie przemijały?…? – zaczyna się reklama Zwierzowersum 2. W swoim wirtualnym świecie Lenny chce zapanować nad śmiercią i zapewnić użytkownikom systemu wieczną radość. Utopijny projekt kameleona dla części bohaterów jest nie do przyjęcia. Maggie opowiada się za utrzymaniem naturalnego porządku rzeczy, gdzie każda chwila jest ulotna, a życie ma swoje wzloty i upadki. Jej sprzeciw wobec wizji Lenny’ego wynika z przekonania, że prawdziwe szczęście można znaleźć tylko w realnym świecie. Wirtualny raj Lenny’ego jest iluzją, w dodatku – iluzją niebezpieczną. Aby podtrzymać swoją utopię, Lenny sięga przecież po narzędzia kontroli, które budzą skojarzenia z totalitaryzmem. Każda oznaka nieposłuszeństwa jest tłumiona, a ci, którzy kwestionują perfekcyjną rzeczywistość Lenny’ego, stawają się ofiarami jego autorytarnej władzy.

Kadr z filmu „Ucieczka ze Zwierzowersum” (reż. Ricard Cusso, Tania Vincent, Australia 2023, Kino Świat).

Kim jest superbohater?

„Ucieczka ze Zwierzowersum” przekonuje, że bycie superbohaterem nie zawsze oznacza spektakularne akcje i ratowanie świata przed złem. Maggie marzy o dokonywaniu wielkich czynów, ale na co dzień – wraz z Ptysiem – pomaga mieszkańcom Sanktuarium, wspierając ich w wykonywaniu prostych, codziennych obowiązków. Wombatka  – jak się wydaje – sama nie zauważa swojej supermocy. Nie robi przecież niczego szczególnie imponującego. Pomaga sąsiadom w zakupach, opiekuje się dziećmi, pociesza tych, którzy czują się samotni. Film inspiruje, by dostrzegać wielką wartość tych drobnych gestów. By doceniać ludzi, którzy potrafią – dla dobra innych – rezygnować z własnego komfortu.

Kadr z filmu „Ucieczka ze Zwierzowersum” (reż. Ricard Cusso, Tania Vincent, Australia 2023, Kino Świat).

Jak pomagać?

Aplikacja, dzięki której wszyscy mieszkańcy Sanktuarium mogą skorzystać z pomocy Maggie i Ptysia, sprawia, że niektóre zwierzęta zaczynają nadużywać ich dobroci. Bohaterowie oczekują wsparcia w trywialnych sprawach. Angażują Maggie i Ptysia do interwencji tam, gdzie mogliby sobie poradzić sami. Superbohaterowie chcieliby sprostać wszystkim potrzebującym. Zauważają jednak, że ich czas i zasoby są ograniczone. Stopniowo uświadamiają sobie, że nie mogą spełnić każdej prośby i że konieczne jest wypracowanie równowagi między zapewnianiem wsparcia a zachowaniem zdrowych granic. „Ucieczka ze Zwierzowersum” uczy, że pomaganie powinno być rozsądne i dobrze zorganizowane.

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)