„Taniec lwa”
Dowiedz się jak zamówić seansO przezwyciężaniu słabości
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Sztuki walki: z czym kojarzą się Twoim uczniom? Z ryzykiem, z adrenaliną, z wykorzystaniem siły fizycznej? Jeśli tak – warto będzie skonfrontować ich wyobrażenia z filmowym seansem. „Taniec lwa” udowadnia, że sztuki walki to znacznie więcej niż uderzenia i ciosy, a zaangażowanie się w sportową aktywność niesie ze sobą fantastyczne korzyści – zarówno dla ciała, jak i dla ducha.
Zobacz zwiastun filmu „Taniec lwa”:
Głównym bohaterem filmu „Taniec lwa” jest 14-letni Jimmy, fanatyk Kung-fu. Chłopak pilnie uczęszcza na zajęcia, w trakcie których rozwija swoje umiejętności pod okiem Szefu –doświadczonego trenera. Przed uczestnikami treningów pojawia się nowe wyzwanie – ich zadaniem będzie wykonanie tradycyjnego tańca lwa. Jak zareaguje Jimmy, kiedy jego nauczyciel obsadzi w najważniejszej roli uzdolnionego nowicjusza, Li Jié? Czy uda mu się opanować własną zazdrość i odnaleźć swoje miejsce w drużynie?
„Taniec lwa” polecamy przede wszystkim wychowawcom, nauczycielom i nauczycielkom wychowania fizycznego, a także trenerom pracującym z młodymi ludźmi. Seans pokaże uczniom, że sztuki walki hartują nie tylko ciało, ale przede wszystkim – charakter.
Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie?
- Uważność i dycyplina. Kung fu to nie tylko sztuka walki, to także prawdziwa kuźnia charakteru. Filmowy nauczyciel przekonuje swoich uczniów, że istotniejsze od budowania siły mięśni jest rozwijanie ponadczasowych cnót – takich jak pokora, punktualność i sumienność. Cel można osiągnąć tylko dzięki maksymalnemu skupieniu, precyzji i zaangażowaniu. „Jeśli robisz coś z poświęceniem, osiągniesz wysoki poziom w każdej dziedzinie” – przypomina swoim podopiecznym Szefu. Postawa charyzmatycznego bohatera może zainspirować także Twoich uczniów.
- Jak opanować trudne emocje? To jedno z kluczowych pytań, z którymi zmierzy się główny bohater filmu. Jimmy nie zawsze radzi sobie z trudnymi emocjami. Próbując rozładować napięcie lub osiągnąć swój cel, bohater często wdaje się w bójki. W toku akcji Jimmy uczy się, że uczucia takie jak zazdrość, złość i rozczarowanie nie zawsze muszą prowadzić do eskalacji agresji. Regularne treningi pomagają mu stopniowo rozładować nadmiar energii, a przy okazji opanować swoje impulsywne reakcje. W trakcie treningów bohater dowiaduje się także od swojego nauczyciela, że przemoc w żadnej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem.
- O umiejętności współpracy. Film pokaże Twoim uczniom, że warto pracować nad swoimi predyspozycjami i umiejętnościami. Seans zachęca też do tego, by – zamiast tracić energię na zazdrość i porównywanie się z innymi – otworzyć się na współpracę i połączyć siły z kimś, kto ma nieco inne umiejętności i talenty. Czy Jimmy’emu i Li Jié także uda się stworzyć zgrany tandem? Warto przekonać się w trakcie seansu, który przypomni młodym widzom, jak istotne jest także to, by dawać sobie (i innym) przestrzeń na popełnianie błędów.
- Wprowadzenie do kultury Dalekiego Wschodu. Film ma szansę rozbudzić zainteresowanie uczniów dalekowschodnimi sztukami walki, a także związaną z nimi filozofią. Seans będzie także doskonałym wstępem do omówienia innych elementów związanych z chińską kulturą i mitologią. Jak wiele z nich odnajdą uczniowie w trakcie seansu?
Paulina Kulesza