Blog

„Taniec lwa”

Dowiedz się jak zamówić seans

O przezwyciężaniu słabości

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Sztuki walki: z czym kojarzą się Twoim uczniom? Z ryzykiem, z adrenaliną, z wykorzystaniem siły fizycznej? Jeśli tak – warto będzie skonfrontować ich wyobrażenia z filmowym seansem. „Taniec lwa” udowadnia, że sztuki walki to znacznie więcej niż uderzenia i ciosy, a zaangażowanie się w sportową aktywność niesie ze sobą fantastyczne korzyści – zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Zobacz zwiastun filmu „Taniec lwa”:

Głównym bohaterem filmu „Taniec lwa” jest 14-letni Jimmy, fanatyk Kung-fu. Chłopak pilnie uczęszcza na zajęcia, w trakcie których rozwija swoje umiejętności pod okiem Szefu –doświadczonego trenera. Przed uczestnikami treningów pojawia się nowe wyzwanie – ich zadaniem będzie wykonanie tradycyjnego tańca lwa. Jak zareaguje Jimmy, kiedy jego nauczyciel obsadzi w najważniejszej roli uzdolnionego nowicjusza, Li Jié? Czy uda mu się opanować własną zazdrość i odnaleźć swoje miejsce w drużynie?

„Taniec lwa” polecamy przede wszystkim wychowawcom, nauczycielom i nauczycielkom wychowania fizycznego, a także trenerom pracującym z młodymi ludźmi. Seans pokaże uczniom, że sztuki walki hartują nie tylko ciało, ale przede wszystkim – charakter.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie?

  • Uważność i dycyplina. Kung fu to nie tylko sztuka walki, to także prawdziwa kuźnia charakteru. Filmowy nauczyciel przekonuje swoich uczniów, że istotniejsze od budowania siły mięśni jest rozwijanie ponadczasowych cnót – takich jak pokora, punktualność i sumienność. Cel można osiągnąć tylko dzięki maksymalnemu skupieniu, precyzji i zaangażowaniu. „Jeśli robisz coś z poświęceniem, osiągniesz wysoki poziom w każdej dziedzinie” – przypomina swoim podopiecznym Szefu. Postawa charyzmatycznego bohatera może zainspirować także Twoich uczniów.
  • Jak opanować trudne emocje? To jedno z kluczowych pytań, z którymi zmierzy się główny bohater filmu. Jimmy nie zawsze radzi sobie z trudnymi emocjami. Próbując rozładować napięcie lub osiągnąć swój cel, bohater często wdaje się w bójki. W toku akcji Jimmy uczy się, że uczucia takie jak zazdrość, złość i rozczarowanie nie zawsze muszą prowadzić do eskalacji agresji. Regularne treningi pomagają mu stopniowo rozładować nadmiar energii, a przy okazji opanować swoje impulsywne reakcje. W trakcie treningów bohater dowiaduje się także od swojego nauczyciela, że przemoc w żadnej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem.
taniec lwa
Kadr z filmu „Taniec lwa” (reż. Froukje Tan, Holandia 2023, dystrybucja w Polsce: Fundacja „Filmowa Warszawa”).
  • O umiejętności współpracy. Film pokaże Twoim uczniom, że warto pracować nad swoimi predyspozycjami i umiejętnościami. Seans zachęca też do tego, by – zamiast tracić energię na zazdrość i porównywanie się z innymi – otworzyć się na współpracę i połączyć siły z kimś, kto ma nieco inne umiejętności i talenty. Czy Jimmy’emu i Li Jié także uda się stworzyć zgrany tandem? Warto przekonać się w trakcie seansu, który przypomni młodym widzom, jak istotne jest także to, by dawać sobie (i innym) przestrzeń na popełnianie błędów.
  • Wprowadzenie do kultury Dalekiego Wschodu. Film ma szansę rozbudzić zainteresowanie uczniów dalekowschodnimi sztukami walki, a także związaną z nimi filozofią. Seans będzie także doskonałym wstępem do omówienia innych elementów związanych z chińską kulturą i mitologią. Jak wiele z nich odnajdą uczniowie w trakcie seansu?

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)