Blog

„Psi Patrol: Wielki film”

Siła współpracy

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Uwaga, przedszkolaki! Miasto Przygód znów znalazło się w niebezpieczeństwie. Szalona naukowczyni Victoria Vance sprowadziła na Ziemię kryształy zapewniające niezwykłe moce i zamierza wykorzystać je przeciwko ludziom. To może oznaczać tylko jedno – nieustraszona, psia drużyna… rusza na wielkie ekrany!

Drugiej już kinowej produkcji o czworonożnej ekipie ratowniczej nie można odmówić rozmachu. Akcja nie ogranicza się bowiem do Miasta i Zatoki Przygód – widz ma okazję uczestniczyć w podniebnym pościgu, obserwować rozgwieżdżone niebo i spektakularny deszcz meteorytów. Jakby w kontraście do tej wielkiej, kosmicznej perspektywy, w centrum filmowej opowieści znalazła się Skye – najmniejsza i najmłodsza członkini drużyny. Bohaterka czuje się niewystarczająca i niepotrzebna. Uważa, że zespół poradziłby sobie bez niej. Czy na pewno, jak mawia Ryder, „niewielki może wiele”? „Psi Patrol” odpowie nie tylko na to, ważne dla najmłodszych, pytanie.

Zobacz zwiastun filmu Psi Patrol: Wielki film”:

Uwierz w siebie!

Przygody Skye mają wymiar autoemancypacyjny. Próbując swoich sił i mierząc się z lękami, bohaterka stopniowo odnajduje swoje miejsce w grupie. Wspierająca ekipa przyjaciół i Ryder (który zdaje się grać w zespole – i w filmie – rolę dorosłego) tworzą bezpieczną przestrzeń, w której można popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Młody widz przekonuje się w ten sposób, że nabieranie doświadczeń, niekiedy trudne, obarczone ryzykiem, jest naturalnym etapem dorastania.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

Co jest ważniejsze: współpraca czy rywalizacja?

Podjęta przez Skye próba samodzielnego pokonania Victorii i burmistrza Humdingera kończy się fiaskiem. Bohaterka (i widzowie) zauważają, że prawdziwie silni jesteśmy wtedy, kiedy potrafimy ze sobą współpracować. Szczególnie wyraźne staje się to w scenie walki piesków z Victorią. Ekipa zręcznie podaje sobie kryształ mocy, a talenty poszczególnych członków zespołu dopełniają się i uzupełniają. W tej sytuacji łatwo uwierzyć, że…

„Nie ma problemu, którego nie rozwiążemy!”

Słynne już hasło Rydera wybrzmiewa również w sequelu przygód patrolu. Zaufanie do przyjaciół z drużyny zapewnia pieskom wiarę w powodzenie każdej akcji. Optymizm „Wielkiego filmu” nie jest jedynie pustą deklaracją. Znajduje potwierdzenie w konsekwentnie rozwijanej wizji świata – możliwego do zrozumienia i polubienia – i w czytelnej, filmowej fabule, pełnej zabawnych zwrotów akcji.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

Co może być prawdziwą supermocą?

Odnalezione przez psią ekipę kryształy, sprawiają, że bohaterowie czują się niepokonani. Niespodziewane, kosmiczne dary zwiastują jednak kłopoty (jak wszystko, co samo spada z nieba), bo kiedy trafią w nieodpowiednie ręce, stają się śmiertelnym zagrożeniem. Jak wówczas ratować świat? W kulminacyjnym momencie opowieści psi patrol zostaje zagnany w pułapkę, a pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony. To szkolone przez Liberty szczenięta, bez wyjątkowych mocy i kryształów, za to odważne, pełne wiary i entuzjazmu, pozwalają pieskom uniknąć zemsty Humdingera.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

„Psi Patrol: Wielki film” udowadnia, że każdy jest wyjątkowy!

Nie warto porównywać się do innych. Liberty, w przeciwieństwie do przyjaciół, długo nie dostrzega swojego wyjątkowego talentu. Choć nie bierze udziału w części widowiskowych akcji, nie zniechęca się i sumiennie wypełnia swoje obowiązki. Gdyby nie jej zaangażowanie w prowadzenie programu szkoleniowego dla szczeniąt, patrol nie poradziłby sobie z Victorią i Humdingerem. Doświadczenia Liberty wskazują, że niezwykłe moce są czasami niepozorne – i można je docenić dopiero z perspektywy czasu.

Na seans filmu „Psi Patrol” Wielki film” zapraszamy do kin od 13 października.

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)