Blog

„Psi Patrol: Wielki film”

Dowiedz się jak zamówić seans

Siła współpracy

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Uwaga, przedszkolaki! Miasto Przygód znów znalazło się w niebezpieczeństwie. Szalona naukowczyni Victoria Vance sprowadziła na Ziemię kryształy zapewniające niezwykłe moce i zamierza wykorzystać je przeciwko ludziom. To może oznaczać tylko jedno – nieustraszona, psia drużyna… rusza na wielkie ekrany!

Drugiej już kinowej produkcji o czworonożnej ekipie ratowniczej nie można odmówić rozmachu. Akcja nie ogranicza się bowiem do Miasta i Zatoki Przygód – widz ma okazję uczestniczyć w podniebnym pościgu, obserwować rozgwieżdżone niebo i spektakularny deszcz meteorytów. Jakby w kontraście do tej wielkiej, kosmicznej perspektywy, w centrum filmowej opowieści znalazła się Skye – najmniejsza i najmłodsza członkini drużyny. Bohaterka czuje się niewystarczająca i niepotrzebna. Uważa, że zespół poradziłby sobie bez niej. Czy na pewno, jak mawia Ryder, „niewielki może wiele”? „Psi Patrol” odpowie nie tylko na to, ważne dla najmłodszych, pytanie.

Zobacz zwiastun filmu Psi Patrol: Wielki film”:

Uwierz w siebie!

Przygody Skye mają wymiar autoemancypacyjny. Próbując swoich sił i mierząc się z lękami, bohaterka stopniowo odnajduje swoje miejsce w grupie. Wspierająca ekipa przyjaciół i Ryder (który zdaje się grać w zespole – i w filmie – rolę dorosłego) tworzą bezpieczną przestrzeń, w której można popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Młody widz przekonuje się w ten sposób, że nabieranie doświadczeń, niekiedy trudne, obarczone ryzykiem, jest naturalnym etapem dorastania.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

Co jest ważniejsze: współpraca czy rywalizacja?

Podjęta przez Skye próba samodzielnego pokonania Victorii i burmistrza Humdingera kończy się fiaskiem. Bohaterka (i widzowie) zauważają, że prawdziwie silni jesteśmy wtedy, kiedy potrafimy ze sobą współpracować. Szczególnie wyraźne staje się to w scenie walki piesków z Victorią. Ekipa zręcznie podaje sobie kryształ mocy, a talenty poszczególnych członków zespołu dopełniają się i uzupełniają. W tej sytuacji łatwo uwierzyć, że…

„Nie ma problemu, którego nie rozwiążemy!”

Słynne już hasło Rydera wybrzmiewa również w sequelu przygód patrolu. Zaufanie do przyjaciół z drużyny zapewnia pieskom wiarę w powodzenie każdej akcji. Optymizm „Wielkiego filmu” nie jest jedynie pustą deklaracją. Znajduje potwierdzenie w konsekwentnie rozwijanej wizji świata – możliwego do zrozumienia i polubienia – i w czytelnej, filmowej fabule, pełnej zabawnych zwrotów akcji.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

Co może być prawdziwą supermocą?

Odnalezione przez psią ekipę kryształy, sprawiają, że bohaterowie czują się niepokonani. Niespodziewane, kosmiczne dary zwiastują jednak kłopoty (jak wszystko, co samo spada z nieba), bo kiedy trafią w nieodpowiednie ręce, stają się śmiertelnym zagrożeniem. Jak wówczas ratować świat? W kulminacyjnym momencie opowieści psi patrol zostaje zagnany w pułapkę, a pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony. To szkolone przez Liberty szczenięta, bez wyjątkowych mocy i kryształów, za to odważne, pełne wiary i entuzjazmu, pozwalają pieskom uniknąć zemsty Humdingera.

Kadr z filmu „Psi Patrol: Wielki film” (reż. Cal Brunker, Kanada 2023, dystrybucja: UIP)

„Psi Patrol: Wielki film” udowadnia, że każdy jest wyjątkowy!

Nie warto porównywać się do innych. Liberty, w przeciwieństwie do przyjaciół, długo nie dostrzega swojego wyjątkowego talentu. Choć nie bierze udziału w części widowiskowych akcji, nie zniechęca się i sumiennie wypełnia swoje obowiązki. Gdyby nie jej zaangażowanie w prowadzenie programu szkoleniowego dla szczeniąt, patrol nie poradziłby sobie z Victorią i Humdingerem. Doświadczenia Liberty wskazują, że niezwykłe moce są czasami niepozorne – i można je docenić dopiero z perspektywy czasu.

Na seans filmu „Psi Patrol” Wielki film” zapraszamy do kin od 13 października.

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).