Blog

„Pieśni wielorybów”

Muzyka oceanów

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Film „Pieśni wielorybów” przedstawia historię świata, która jest historią wielorybów – niezależnych mieszkańców oceanów, którzy od zarania dziejów przemierzają ich wody, budują sieci dróg i nici komunikacyjne. W życiu tych niesamowitych ssaków ogromną rolę ma dźwięk, filmowej opowieści towarzyszy więc opowieść muzyczna, która czyni z seansu niepowtarzalne doświadczenie.

Zobacz zwiastun filmu „Pieśni wielorybów”

Jak klasyczne przyrodnicze filmy dokumentalne, „Pieśni wielorybów” pozwalają zobaczyć z bliska życie niezwykłych ssaków, największych zwierząt Ziemi, ale zapewniają też emocjonalne przeżycie. Opowieść snuta przez wieloryby prowadzi nas w różne zakątki świata, ukazując wpisaną w niego różnorodność i równowagę. Film przekonuje nas, że ocean od zawsze był pulsującym życiem miejscem, pełnym ruchu i zgiełku, a niosące się po nim pieśni wielorybów to niepowtarzalne języki i dialekty, które służą im do komunikacji, nawigacji, zawiązywania przyjaźni, ostrzeżeń.

Dlaczego warto wybrać „Pieśni wielorybów” na seans z klasą?

Seans „Pieśni wielorybów” przeniesie widzów w świat niedotknięty ingerencją człowieka, da niepowtarzalną okazję do obcowania z dziką naturą i miejscami niedostępnymi dla ludzkiego doświadczenia. Służy to nie tylko podkreśleniu wyjątkowości wielorybów, ale też uczy, że każdy element i każda istota są ważne i spełniają swoją rolę w świecie. Wizualna i dźwiękowa strona filmu, zdjęcia i muzyka pozwolą wsłuchać się i wciągnąć w opowieść wielorybów. Niesamowite kadry z pewnością przyciągną i zatrzymają uwagę Twojego ucznia.

Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity

Uniwersalna wymowa filmu sprawia, że nadaje się on do omawiania z uczniami w różnym wieku. Seans polecamy dla uczniów już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Jego interdyscyplinarność zaś umożliwia podjąć z grupą po seansie tematy edukacyjne z pogranicza przedmiotów. Film pozwala na połączenie zagadnień z edukacji filmowej (dokument jako gatunek filmowy, hybrydy gatunkowe), polonistycznej (narracja, miejsce człowieka w naturze), muzycznej (gatunki muzyczne, dźwięki natury) oraz przyrodniczej (funkcjonowanie morskiego ekosystemu, ewolucyjne dostosowanie gatunków).

Walory edukacyjne filmu „Pieśni wielorybów”:

 • Największe zwierzęta w historii. Czy wiecie, że płetwal błękitny ma kilka żołądków, a jego waga sięga nawet do stu pięćdziesięciu ton? Czy słyszeliście, że zwierzęta te, kierowane prądami, temperaturą i nocnym niebem, migrują i przemierzają do 8 tysięcy kilometrów rocznie? A przy polowaniu na plankton tworzą wodne pułapki przypominające bąbelkowe sieci? Film „Pieśni wielorybów” odkryje przed Wami tajemnice tych niesamowitych stworzeń!
 • Podwodny świat. Seans to niezwykła podróż do królestwa wielorybów. Filmowa opowieść ukaże ich umiejętności i zdolności adaptowania się do najtrudniejszych warunków, które pozwalają im eksplorować nawet najdalsze głębiny oceanów.
 • Bliskie spotkanie z wielorybem. Prowadzący narrację głos Margaret snuje opowieść o gatunkach wielorybów, ich podróżach, planach i przebiegu życia. Baśniowość historii i pierwszoosobowa narracja przybliża nam jej bohaterów, pozwala poznać wielorybi świat i utożsamić się z jego przedstawicielami.
Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity
 • O czym śpiewają wieloryby? W filmie usłyszycie głosy komunikujących się ze sobą wielorybów, które ocean niesie na odległości tysięcy kilometrów. Ale ich podróżom będzie towarzyszyć też inna muzyka – na różnorodnej ścieżce dźwiękowej filmu znajdują się piosenki takich wykonawców jak Leonard Cohen, Sigur Rós, Seal czy Earth, Wind and Fire.
 • Różnorodność świata. W toku narracji przenosimy się do kolejnych zakątków świata i poznajemy kolejne gatunki wielorybów – humbaki, wale, kaszaloty… „Pieśni wielorybów” przekonują, że tym, co czyni świat zwierząt pięknym i harmonijnym, jest właśnie jego różnorodność.
 • Znaczenie bioróżnorodności. Wielorybia opowieść pozwala zrozumieć, że wszystkie istoty stworzone przez naturę spełniają określoną funkcję, a świat to pełen zależności i połączeń ekosystem. Podwodni olbrzymi zapewniają mu równowagę i są prawdziwymi strażnikami Ziemi.
 • Ekologiczne przesłanie. Życie wielorybów, wyznaczane przez światło księżyca i gwiazd, upływało przez niemal 50 milionów lat spokojnie bez ingerencji człowieka. Jego chciwość stała się jednak burzycielem egzystencji tych wodnych ssaków. Seans skłoni do refleksji nad miejscem człowieka w naturze, jego wyborami (również konsumpcyjnymi), które zmieniają świat oraz nad wagą ochrony środowiska i morskich ekosystemów.
 • Spojrzenie na świat ludzi z zewnątrz. Wielorybia perspektywa skłania do przemyśleń na temat okrucieństwa i wyrachowania ludzi, którzy bez skrupułów eksploatują zasoby Ziemi i toczą wewnątrzgatunkowe wojny.
 • Opieka, miłość, solidarność – to nie cechy zarezerwowane dla świata ludzi, ale charakteryzujące też wieloryby. Film sprawia, że współodczuwamy razem z wielorybami, rozumiemy ich potrzebę bliskości i pragnienie ochrony swojego gatunku. Seans uświadomi uczniom, że nasze bycie w świecie jest współistnieniem i zmieni antropocentryczną perspektywę.
Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity
 • Nietypowa forma dokumentu. Wspomniane wcześniej cechy – bajkowość i pierwszoosobowa narracja z jednej strony pozwalają poznać historię wielorybów „z pierwszej ręki”, z drugiej zaś wprowadzają do opowieści fantastyczne elementy. Seans może być więc początkiem rozmowy o przenikaniu się gatunków i konwencji.
 • Relaks przed wielkim ekranem. Spokojne tempo filmu i towarzysząca narracji muzyka wprawiają widza w dobry nastrój, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować.

Odkryj sekrety wielorybów i przekonaj się, jak wiele możemy się od nich nauczyć! Film „Pieśni wielorybów” można zobaczyć w kinie już od 29 stycznia, a my serdecznie polecamy ten seans wszystkim młodszym i starszym widzom.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).