Blog

„Pieśni wielorybów”

Muzyka oceanów

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Film „Pieśni wielorybów” przedstawia historię świata, która jest historią wielorybów – niezależnych mieszkańców oceanów, którzy od zarania dziejów przemierzają ich wody, budują sieci dróg i nici komunikacyjne. W życiu tych niesamowitych ssaków ogromną rolę ma dźwięk, filmowej opowieści towarzyszy więc opowieść muzyczna, która czyni z seansu niepowtarzalne doświadczenie.

Zobacz zwiastun filmu „Pieśni wielorybów”

Jak klasyczne przyrodnicze filmy dokumentalne, „Pieśni wielorybów” pozwalają zobaczyć z bliska życie niezwykłych ssaków, największych zwierząt Ziemi, ale zapewniają też emocjonalne przeżycie. Opowieść snuta przez wieloryby prowadzi nas w różne zakątki świata, ukazując wpisaną w niego różnorodność i równowagę. Film przekonuje nas, że ocean od zawsze był pulsującym życiem miejscem, pełnym ruchu i zgiełku, a niosące się po nim pieśni wielorybów to niepowtarzalne języki i dialekty, które służą im do komunikacji, nawigacji, zawiązywania przyjaźni, ostrzeżeń.

Dlaczego warto wybrać „Pieśni wielorybów” na seans z klasą?

Seans „Pieśni wielorybów” przeniesie widzów w świat niedotknięty ingerencją człowieka, da niepowtarzalną okazję do obcowania z dziką naturą i miejscami niedostępnymi dla ludzkiego doświadczenia. Służy to nie tylko podkreśleniu wyjątkowości wielorybów, ale też uczy, że każdy element i każda istota są ważne i spełniają swoją rolę w świecie. Wizualna i dźwiękowa strona filmu, zdjęcia i muzyka pozwolą wsłuchać się i wciągnąć w opowieść wielorybów. Niesamowite kadry z pewnością przyciągną i zatrzymają uwagę Twojego ucznia.

Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity

Uniwersalna wymowa filmu sprawia, że nadaje się on do omawiania z uczniami w różnym wieku. Seans polecamy dla uczniów już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Jego interdyscyplinarność zaś umożliwia podjąć z grupą po seansie tematy edukacyjne z pogranicza przedmiotów. Film pozwala na połączenie zagadnień z edukacji filmowej (dokument jako gatunek filmowy, hybrydy gatunkowe), polonistycznej (narracja, miejsce człowieka w naturze), muzycznej (gatunki muzyczne, dźwięki natury) oraz przyrodniczej (funkcjonowanie morskiego ekosystemu, ewolucyjne dostosowanie gatunków).

Walory edukacyjne filmu „Pieśni wielorybów”:

  • Największe zwierzęta w historii. Czy wiecie, że płetwal błękitny ma kilka żołądków, a jego waga sięga nawet do stu pięćdziesięciu ton? Czy słyszeliście, że zwierzęta te, kierowane prądami, temperaturą i nocnym niebem, migrują i przemierzają do 8 tysięcy kilometrów rocznie? A przy polowaniu na plankton tworzą wodne pułapki przypominające bąbelkowe sieci? Film „Pieśni wielorybów” odkryje przed Wami tajemnice tych niesamowitych stworzeń!
  • Podwodny świat. Seans to niezwykła podróż do królestwa wielorybów. Filmowa opowieść ukaże ich umiejętności i zdolności adaptowania się do najtrudniejszych warunków, które pozwalają im eksplorować nawet najdalsze głębiny oceanów.
  • Bliskie spotkanie z wielorybem. Prowadzący narrację głos Margaret snuje opowieść o gatunkach wielorybów, ich podróżach, planach i przebiegu życia. Baśniowość historii i pierwszoosobowa narracja przybliża nam jej bohaterów, pozwala poznać wielorybi świat i utożsamić się z jego przedstawicielami.
Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity
  • O czym śpiewają wieloryby? W filmie usłyszycie głosy komunikujących się ze sobą wielorybów, które ocean niesie na odległości tysięcy kilometrów. Ale ich podróżom będzie towarzyszyć też inna muzyka – na różnorodnej ścieżce dźwiękowej filmu znajdują się piosenki takich wykonawców jak Leonard Cohen, Sigur Rós, Seal czy Earth, Wind and Fire.
  • Różnorodność świata. W toku narracji przenosimy się do kolejnych zakątków świata i poznajemy kolejne gatunki wielorybów – humbaki, wale, kaszaloty… „Pieśni wielorybów” przekonują, że tym, co czyni świat zwierząt pięknym i harmonijnym, jest właśnie jego różnorodność.
  • Znaczenie bioróżnorodności. Wielorybia opowieść pozwala zrozumieć, że wszystkie istoty stworzone przez naturę spełniają określoną funkcję, a świat to pełen zależności i połączeń ekosystem. Podwodni olbrzymi zapewniają mu równowagę i są prawdziwymi strażnikami Ziemi.
  • Ekologiczne przesłanie. Życie wielorybów, wyznaczane przez światło księżyca i gwiazd, upływało przez niemal 50 milionów lat spokojnie bez ingerencji człowieka. Jego chciwość stała się jednak burzycielem egzystencji tych wodnych ssaków. Seans skłoni do refleksji nad miejscem człowieka w naturze, jego wyborami (również konsumpcyjnymi), które zmieniają świat oraz nad wagą ochrony środowiska i morskich ekosystemów.
  • Spojrzenie na świat ludzi z zewnątrz. Wielorybia perspektywa skłania do przemyśleń na temat okrucieństwa i wyrachowania ludzi, którzy bez skrupułów eksploatują zasoby Ziemi i toczą wewnątrzgatunkowe wojny.
  • Opieka, miłość, solidarność – to nie cechy zarezerwowane dla świata ludzi, ale charakteryzujące też wieloryby. Film sprawia, że współodczuwamy razem z wielorybami, rozumiemy ich potrzebę bliskości i pragnienie ochrony swojego gatunku. Seans uświadomi uczniom, że nasze bycie w świecie jest współistnieniem i zmieni antropocentryczną perspektywę.
Kadr z filmu „Pieśni wielorybów”, Francja 2023, dystrybucja w Polsce: Against Gravity
  • Nietypowa forma dokumentu. Wspomniane wcześniej cechy – bajkowość i pierwszoosobowa narracja z jednej strony pozwalają poznać historię wielorybów „z pierwszej ręki”, z drugiej zaś wprowadzają do opowieści fantastyczne elementy. Seans może być więc początkiem rozmowy o przenikaniu się gatunków i konwencji.
  • Relaks przed wielkim ekranem. Spokojne tempo filmu i towarzysząca narracji muzyka wprawiają widza w dobry nastrój, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować.

Odkryj sekrety wielorybów i przekonaj się, jak wiele możemy się od nich nauczyć! Film „Pieśni wielorybów” można zobaczyć w kinie już od 29 stycznia, a my serdecznie polecamy ten seans wszystkim młodszym i starszym widzom.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).