Blog

„Pies i Robot”

Czym jest prawdziwa przyjaźń?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Film na podstawie powieści graficznej Sary Varon „Pies i Robot” to nostalgiczna opowieść o samotności i dojmującej potrzebie przyjaźni. Główny bohater, tytułowy Pies, bardzo potrzebuje bliskości. Świat jest dla niego wrogim miejscem, w którym brakuje uśmiechu. Pewnego dnia Pies widzi w telewizji ofertę zakupu przyjaciela-robota.

Zobacz zwiastun filmu „Pies i Robot”

Dlaczego warto wybrać się na film „Pies i Robot” z klasą?

Seans filmu będzie świetną okazją do zintegrowania grupy, ale może być również punktem wyjścia do rozmów o problemach współczesnego świata. Forma animacji, narracja pozbawiona dialogów oraz brak narzucającego się dydaktyzmu sprawiają, że jest to dobra rekomendacja dla dzieci i młodzieży powyżej klasy czwartej szkoły podstawowej.

„Pies i Robot” to historia o trudach znalezienia przyjaźni, wartości wspomnień, ulotności szczęścia. Animacja skonfrontuje widza z wieloma emocjami – od smutku samotności i utraty po radość odnajdywaną w przebywaniu z innymi.

Ważne tematy poruszane w filmie „Pies i Robot”:

  • Znaczenie przyjaźni. Choć mechaniczny kompan to „przyjaciel na zamówienie” z instrukcją obsługi, to właśnie w relacji z nim Pies odnajduje szczęście. Spędzany wspólnie czas, nurkowanie, wizyta w parku rozrywki, oglądanie filmów, zbliżają bohaterów i dają podwaliny prawdziwej przyjaźni.
Kadr z filmu „Pies i Robot”, reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023 (dystrybucja: Best Film)
  • Umiejętność cieszenia się drobiazgami. Robot od początku obdarowuje Psa uśmiechem, jest bardzo ciekawy świata i zachwyca się otoczeniem. Jego postawa zachęca do pełnego doświadczania świata i próbowania nowych rzeczy.
  • Radzenie sobie z przeciwnościami losu. Beztroska przygoda Psa i Robota kończy się, gdy Robot ulega awarii, a bezradny Pies nie jest w stanie pomóc unieruchomionemu przyjacielowi i zostawia go na plaży. Pomimo sytuacji, bohater jest zdeterminowany, aby uratować Robota, stara się do niego dotrzeć, a ostatecznie cierpliwie przemierza dzielnice miasta w jego poszukiwaniu.
  • Kapitalizowanie uczuć. Film przedstawia rzeczywistość, w której pozbycie się przyjaciela jest równie łatwe jak jego zakup. Seans  z pewnością skłoni młodszego widza do refleksji o jego stosunku do przedmiotów, zabawek, które czasem tak szybko się nudzą.
  • Obraz miasta w filmie. Oprócz tytułowych postaci, ważnym bohaterem animacji jest Nowy Jork. Na ekranie widzimy różnorodność Wielkiego Jabłka. Film portretuje miasto pełne skrajności – oglądamy pełen życia słynny park rozrywki na jego peryferiach oraz zaplecze miasta – czyli śmietnisko.
Kadr z filmu „Pies i Robot”, reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023 (dystrybucja: Best Film)
  • Świat wyobraźni. Oryginalna wizja Nowego Jorku lat 80. zamieszkanego przez zantropomorfizowane zwierzęta miesza się w filmie z sennymi wizjami Psa i Robota. „Pies i Robot” na pewno pobudzi wyobraźnie widzów i będzie dobrym kontekstem dla wielu, znanych przez nich filmów i książek.
  • Komunikacja niewerbalna. Twórcy filmu wybierają narrację pozbawioną dialogów. Pomimo braku słów, opowieść o Psie i Robocie wciąga widza i udowadnia, jak wiele możemy zrozumieć z samej obserwacji postaci.
  • Wrażliwość na cudzą krzywdę. Obrazowany w filmie świat wielkiej aglomeracji jest pozbawiony ciepła i uprzejmości. Animacja Pablo Bergera to przejmująco aktualne dzieło, które prowokuje do rozmowy o empatii wobec innych, wrażliwości na ich krzywdę i uważności na każdego.
  • Radzenie sobie z kompleksami i odwaga w dążeniu do celu. Sny bohaterów filmu obrazują ich ukryte lęki (strach przed odrzuceniem, byciem wyśmianym) i marzenia (bycie razem, przyjaźń). Starszego widza animacja skłoni do myślenia o wstydzie, stresie i kompleksach w relacjach z innymi.

Problemy poruszane w filmie i jego walory edukacyjne przekonują, że jest to obowiązkowa pozycja dla widzów w różnym wieku. Każdy znajdzie w animacji coś dla siebie i na pewno nie pozostanie obojętnym na los bohaterów! Film wzbudza tęsknotę, żal za utraconym, zachęca do celebrowania wspomnień. „Pies i Robot” to jedna z najpiękniejszych propozycji na początek roku.

Film „Pies i Robot” tylko w kinach od 19 stycznia! Chcesz zobaczyć film wcześniej? Zamów przedpremierowy pokaz w swoim kinie.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).