Blog

„O psie, który jeździł koleją”

Całkiem nowe odczytanie kultowej opowieści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kto nie czytał w dzieciństwie książki Romana Pisarskiego? Kto nie płakał nad losem wiernego psa Lampo? Takich osób w Polsce wciąż jest niewiele, bo „O psie, który jeździł koleją” od lat pozostaje w czołówce najukochańszych książek dla dzieci.

Dlatego wszystkich rodziców, i nauczycieli/-ek, a zwłaszcza wychowawców/-czyń klas 1-3 ucieszy fakt, że już 25 sierpnia do kina wchodzi nowa adaptacja tej opowieści. Adaptacja nietypowa, bo z akcją osadzoną we współczesności oraz… ze zmienionym, szczęśliwym zakończeniem! Można być pewnym, że cała klasa opuści kino w doskonałych humorach.

Zobacz zwiastun filmu „O psie, który jeździł koleją”:

Życie Zuzi (Liliana Zajdbert), której tata Piotr (Mateusz Damiecki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem Internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.

Walory edukacyjne filmu „O psie, który jeździł koleją”:

  • Uwrażliwienie na potrzeby zwierząt i zasady odpowiedniej opieki nad pupilem. Lampo z nowego filmu to piesek-znajdka, przygarnięty przez rodzinę konduktora. To nie tylko zachęta do adoptowania zamiast kupowania, ale też pokazanie, jak wygląda uczenie się opieki nad nowym pupilem i oswajanie go z nowym otoczeniem.
  • Historia polskiej kolei. Pociągi odgrywają ważną rolę w filmie, który nie tylko przybliża zasady funkcjonowania kolei, ale także pokazuje unikatowe, zabytkowe pojazdy sprzed kilkudziesięciu lat.
  • W grupie siła! O potencjale internetowych zbiórek. W filmie dużą rolę odgrywa świat influencerów i Internetu, ale nie jest przedstawiony wyłącznie przez pryzmat wpisanych w niego zagrożeń, jak to zazwyczaj ma miejsce w tego typu produkcjach. Przeciwnie, „O psie, który jeździł koleją” wskazuje także na pozytywne sposoby wykorzystania mediów społecznościowych, np. możliwość szybkiego odnalezienia zaginionej bliskiej osoby czy zebrania sporej sumy pieniędzy na szczytny cel.
  • Książka vs film, czyli ćwiczenia z analizy porównawczej. Oczywistym walorem edukacyjnym filmu jest to, że stanowi adaptację lektury. Będzie więc ciekawym uzupełnieniem omówienia książki z klasą: zwłaszcza, że różni się od pierwowzoru. Dzięki temu można wspólnie z uczniami wskazać wszystkie różnice między książką a filmem, ucząc tym samym analizy porównawczej, a ponadto – na ewentualnej kartkówce nie będzie wątpliwości, kto przeczytał książkę, a kto bazował tylko na wiedzy wyciągniętej z filmu.
  • Podróże małe i duże. Razem z Lampo i jego panem widzowie przemierzą kawałek Polski i Europy, co może stanowić interesujący pretekst do rozmowy o różnych krajach i ich zabytkach. Dzięki pięknym widokom film będzie więc wspaniałym odpowiednikiem wakacji dla tych, którzy nie mieli okazji nigdzie wyjechać, albo chcieliby po prostu jeszcze gdzieś wyjechać na chwilę.

Na film „O psie, który jeździł koleją” zapraszamy do kin od 25 sierpnia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).