Notre Dame płonie

Materiały edukacyjne do filmu „Notre Dame płonie” (reż. Jean-Jacques Annaud, Francja 2022, 110 min., dystrybucja: Monolith Films)

Szkoły ponapodstawowe | Klasy 7-8

Temat lekcji: Gdzie bije serce naszej kultury?

Kadr z filmu „Notre Dame płonie” (reż. Jean-Jacques Annaud, Francja 2022, 110 min., dystrybucja: Monolith Films)

W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku, na tydzień przed Wielkanocą, świat obiega dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame płonie! Nie tylko katolicy wstrzymują oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki są niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzenia się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodzi nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii.

W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa. Czas ucieka, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Dach budowli lada chwila runie i pogrzebie ludzi i bezcenne skarby. Dowodzący akcją rozważają konieczność jej odwołania, gdy grupa ochotników zgłasza gotowość podjęcia ostatniej niesłychanie ryzykownej próby opanowania żywiołu. Odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do zwycięstwa. Wokół katedry gromadzą się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Gotyk, katedry, architektura i sztuka średniowieczna.
  • Relikwie w wierze chrześcijańskiej.
  • Cywilizacja chrześcijańska: czym jest i w jakim miejscu się znajduje?
  • Strażacy jako współcześni bohaterowie.
  • Paryż i jego zabytki.

Zwiastun:

Pobierz materiały edukacyjne do filmu „Notre Dame płonie”:

Zapisz się do pakietu premium i za jedyne 19,99 zł zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów na stronie.