Materiały edukacyjne

Ryś. Król puszczy

Materiały edukacyjne do filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min., dystrybucja: Aurora Films).

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Leśny ekosystem i wpływ człowieka na stan środowiska


„Ryś. Król puszczy” to pierwszy film przyrodniczy o rysiach euroazjatyckich w ich naturalnym środowisku. Dokument jest przepustką do zgłębienia trybu życia i zwyczajów tych tajemniczych zwierząt zagrożonych wyginięciem. To jednak nie tylko opowieść o leśnej faunie i florze oraz naturalnych procesach zachodzących w ekosystemach, ale także o ludziach. Jest to bowiem również film o oddziaływaniu człowieka na przyrodę, które może być zarówno wyniszczające, jak i wspomagające. Oprócz rysiów za bohatera filmu można uznać także jego twórcę – Laurenta Geslina – światowej sławy fotografa przyrody, który poświęcił 9 lat życia na stworzenie tego dokumentu.

Film został zrealizowany w klasycznej dla filmu przyrodniczego konwencji – zdjęcia trudnego do spotkania na żywo zwierzęcia zostały okraszone komentarzem twórcy, który w polskiej wersji językowej jest czytany przez Krystynę Czubównę. Mimo tradycyjnej formy, film nie był łatwy w realizacji ze względu na prowadzony przez rysie tryb życia oraz małą liczbę przedstawicieli gatunku, dlatego oprócz wiedzy o mieszkańcach puszczy przy szwajcarsko-francuskim paśmie górskim Jura oraz ekologicznego przesłania, to także film o jego twórcy – człowieku pełnym pasji, zaangażowania, wytrwałości, odwagi i niestrudzenie dążącym do wyznaczonego celu.

Film może być świetnym urozmaiceniem i wzbogaceniem lekcji przyrody dla starszych klas szkoły podstawowej oraz lekcji biologii dla klas szkół średnich. Uruchamia tak szeroki wachlarz kontekstów, że może być także dobrym pretekstem do dyskusji na godzinie wychowawczej, języku polskim, etyce, wiedzy o kulturze czy wiedzy o społeczeństwie.

Kadr z filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, dystrybucja: Aurora Films)


Zagadnienia edukacyjne:

 • Zaciekawienie trybem życia i zwyczajami rysiów.
 • Zagadnienie mechanizmów samoregulacji i równowagi w przyrodzie.
 • Funkcjonowanie leśnego ekosystemu oraz łańcuchów i sieci pokarmowych.
 • Cykle życia i teoria ewolucji Darwina – przetrwają najlepiej przystosowane
  osobniki oraz gatunki.
 • Natura kontra kultura i urbanizacja – wpływ ludzkiej działalności na przyrodę
  (dwa bieguny oddziaływania – wyniszczający oraz wspomagający).
 • Ochrona przyrody, klimatu oraz zagrożonych gatunków – działalność instytucji takich jak:
  WWF, Greenpeace, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i narodowe.
 • Ludzka pasja, wytrwałość i determinacja w dążeniu do celu.
 • Konwencja filmu przyrodniczego oraz konwencje w filmie dokumentalnym.
 • Przebieg procesu produkcji filmowej – porównanie zespołowego działania całej ekipy filmowej z realizacją filmu w pojedynkę.
 • Zwierzęce instynkty w ludzkim świecie – zagadnienie znęcania się nad słabszymi od siebie, motywacja do wygranej w zawodach, konkursach i grach a realizacja potrzeby przynależności oraz uznania.

Zobacz zwiastun filmu "Ryś. Król puszczy":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Tonia

Materiały edukacyjne do filmu „Tonia” (reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2022, 107 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)