Temat zajęć:
Nie każdy superbohater nosi pelerynę!
Kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, świat się zatrzymał. Pierwszy szok szybko jednak przeszedł w działanie. To był naturalny odruch serca, Polacy nie mogli zostawić swoich sąsiadów, swoich przyjaciół z Ukrainy zupełnie samych. Niemal wszyscy, mieszkańcy małych i dużych miast, młodzi i starzy, bogaci i biedni zaangażowaliśmy się w pomoc Ukraińcom, otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną, zaczęli organizować pomoc humanitarną. Czy zdali egzamin z człowieczeństwa?
W trakcie filmu kamera śledzi losy kilku bohaterów, są to m.in.:
Grzegorz – niewidzący na jedno oko kierowca, wielokrotnie przemierza setki kilometrów z pomocą humanitarną, zabierając ze sobą uchodźców, nie tylko ludzi lecz również zwierzęta.
Agnieszka – 50 letnia kobieta pracująca w dużej korporacji, organizuje zbiórki finansowe, pomaga uchodźcom na dworcach, tworzy dom dla matek z dziećmi które opuściły Ukrainę.
Marta i Kacper – zapewniają dach nad głową dwóm rodzinom przybyłym z Ukrainy, łącznie 14 osobom. Marta angażuje się również w akcje ratunkowe oraz organizuje transporty kamizelek i noktowizorów dla ukraińskiego wojska.
Michał i Justyna – para która przyjęła do siebie 3 grupy uchodźców, pomagając im znaleźć mieszkanie za granicą, we Francji oraz Hiszpanii. Michał dodatkowo udziela się jako wolontariusz i angażuje w pomoc dla zwierząt które ze strefy wojny przybyły do Polski.
Zagadnienia edukacyjne:
- Dobroczynność i wolontariat. Dlaczego są tak ważne?
- Kim są współcześni bohaterowie? Czy każdy może polepszyć swój kawałek świata?
- Terapeutyczna wartość płynąca z pomagania innym. Pomaganie jako forma samorozwoju i zapomnienia o własnych problemach.
- Kino dokumentalne, dokument zaangażowany, dokument obserwacyjny, reportaż – czym się wyróżniają?
- Empatia i wrażliwość na krzywdę innych.
- Wojna w Ukrainie – jak na nas wpłynęła? Współczesne konflikty zbrojne.
Więcej o walorach edukacyjnych przeczytasz w naszym artykule o „Superheroes”.