Blog

„Kung Fu Panda 4”

Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kontynuacji kasowego hitu zawsze warto przyjrzeć się podejrzliwie. Czy na pewno stanowi wartość samą w sobie? Czy o jej popularności nie decyduje jedynie sukces poprzedniej części filmu? A może sequel to jedynie nijaka powtórka, apelująca do pozytywnych skojarzeń odbiorcy – próba „odgrzania kotletów”, które, po ponownej obróbce, stają się suche i pozbawione smaku?

„Kung Fu Panda” w latach dwutysięcznych zdobył serca wielu widzów. Po, sympatyczny, skromny sprzedawca dań z makaronem, to przecież bohater, którego trudno nie pokochać. Nieco nieporadny i niezręczny, pozornie nieprzystający do olśniewającego i onieśmielającego świata kung-fu, był swego rodzaju everymanem. Reprezentował każdego z nas, kto zmaga się z „syndromem oszusta” i podważa w myślach swoją uczciwość i kompetencje. Po odczarował świat wyrafinowanej elegancji, udowadniając, że wszelkie sztuczne konwencje są jedynie fasadami prawdziwej rzeczywistości. Że tym, co liczy się najbardziej, są wytrwałość, wiara i zaangażowanie.

Zobacz zwiastun filmu „Kung Fu Panda 4”

Wartość kontynuacji

Trzeba przyznać, że realizując kolejne części przygód Po, producenci nie spoczęli na laurach. Zarówno druga, jak i trzecia odsłona „Kung Fu Pandy” podejmowały ważne problemy – relacji rodzinnych, pewności siebie czy akceptacji zmian. Jak na tym tle wypada część czwarta?

„Kung Fu Panda 4” to z pewnością wciąż atrakcyjna, żywa i barwna animacja. Nie brakuje tu żartów – zazwyczaj zabawnych (choć niektóre z nich wydają się mało pomysłowe i zwyczajnie banalizują kulturę Chin). Nie można też narzekać na niedostatek scen walki. Widzowie docenią ich montaż i pojawiające się w pojedynkach oryginalne ujęcia – szybkości, refleksu i pomysłowości wojowników.

Czego więc brakuje? Wydaje się, że fabularnej spójności i oryginalności. Ciekawego pomysłu. Czytelnego przekazu. W „Kung Fu Pandzie 4” nie ma po prostu przekonującej historii. Walory edukacyjne animacji można więc opatrzyć znakami zapytania.

Dalsza część tekstu zawiera spoilery.

Kadr z filmu „Kung Fu Panda 4” (reż.  Mike Mitchell, Stephanie Stine, USA 2024, dystrybucja w Polsce: UIP).

Opowieść o rozwoju?

W czwartej części filmu Po otrzymuje od mistrza Shifu zadanie znalezienia nowego smoczego wojownika. Kiedy przed bohaterem stają jednak kandydaci do tej roli – wytrawni praktycy kung-fu – Po odkrywa, że nie potrafi wybrać żadnego z nich. Nie czuje się też gotowy, by zostać duchowym przywódcą Doliny Spokoju. Jego obawa przed zmianą jest zastanawiająca i wydaje się nieprzekonująca, biorąc pod uwagę drogę, którą bohater przeszedł już w poprzednich częściach animacji. Po zwyciężył przecież podstępnego Lorda Shena i Tai Lunga, pokonał własne słabości i kompleksy, a także został nauczycielem samej wielkiej piątki mistrzów kung-fu! Biorąc pod uwagę jego wyjątkową pozycję w filmowym świecie, dziwne wydaje się też, że jest całkowicie zależny od mistrza Shifu, który wciąż musi radzić Po, co ten powinien zrobić. W czwartej części filmu odnosi się wrażenie, że główny bohater w tajemniczy sposób zawrócił ze ścieżki samorozwoju – stał się lękliwy, niesamodzielny i niezdecydowany.

O przyjaźni i zaufaniu?

W toku opowieści Po poznaje złodziejkę Zhen. Nie bez trudu udaje mu się pokonać ją w walce, jednak inteligentna lisica przekonuje bohatera, że nie powinna trafić do więzienia. Może bowiem pomóc Po dotrzeć do superłotra, który zagraża Dolinie Spokoju. W drodze do Jadeitowego Miasta, gdzie Po ma zmierzyć się z przebiegłą Kameleoną, Zhen i główny bohater nawiązują nić porozumienia. Pomagają sobie nawzajem i ratują się z niebezpiecznych opresji. Wydaje się, że dobrze się rozumieją. Że stanowią zgrany duet. Dopiero w Jadeitowym Pałacu (niemal pod koniec filmu) lisica ujawnia swoją prawdziwą twarz. Zdradza Po i odbiera mu laskę Mądrości. Okazuje się, że przywiodła tu smoczego wojownika tylko po to, by wydać go w ręce Kameleony. Młodemu widzowi ten moment opowieści może wydać się dezorientujący – dlaczego sympatyczna Zhen zachowała się inaczej niż dotąd? Czy jej przyjaźń z Po była nieprawdziwa? Czy na pewno (i dlaczego?) główny bohater może zaufać jej ponownie?

Kadr z filmu „Kung Fu Panda 4” (reż.  Mike Mitchell, Stephanie Stine, USA 2024, dystrybucja w Polsce: UIP).

Opowieść o zmianie?

Zhen, która przechodzi proces wewnętrznej przemiany, pozostaje dla widza zagadką. Sama metamorfoza lisicy wydaje się też niewystarczająco i zbyt pospiesznie wyjaśniona. Decyzja, by odciąć się od Kameleony i stanąć po „dobrej stronie mocy” zapada raczej nagle i dość niespodziewanie. Zhen nie waha się przecież, czy zdradzić Po (mimo tego, że przeszli razem długą drogę). Zmienia zdanie dopiero wtedy, gdy myśli, że bohater już nie żyje. Trudno jednoznacznie i bez wątpliwości wskazać przyczyny, dla których lisica rezygnuje ze swoich żelaznych zasad: ktoś zawsze musi ucierpieć, nigdy nikomu nie ufaj i nikogo nie obchodzą twoje uczucia. Biorąc pod uwagę – wyeksponowany w animacji – przebiegły charakter bohaterki, a także to, że nie ufa jej sam mistrz Shifu, trudno zgodzić się z Po, że to właśnie Zhen powinna zostać smoczą wojowniczką.

„Kung Fu Panda 4” to kino, które raczej spodoba się dzieciom. Dostarczy rozrywki. Wprowadzi najmłodszych w barwny świat kultury Dalekiego Wschodu. Biorąc jednak pod uwagę powyższe zastrzeżenia, trudno potraktować ten film jako wartościowe narzędzie edukacyjne.

„Kung Fu Panda 4″ w kinach od 8 marca!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).