Filmy na Dzień Nauczyciela
Dowiedz się jak zamówić seansKtórą szkołę wybralibyście dla siebie?
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Święto nauczycieli to znakomity pretekst, aby przypomnieć sobie najciekawsze filmy o szkole. Bo szkoła to wyjątkowe miejsce. Z jednej strony przestrzeń wielu wartościowych spotkań i odkryć, a z drugiej – instytucja, która niektórym uczniom (i nauczycielom) kojarzy się z obowiązkiem, nudą, a nawet przemocą. Dziś wybierzemy filmową placówkę idealną. Gotowi na rajd po szkołach?
„Szkoła magicznych zwierząt”
Szkoła w Winterstein z pewnością spodoba się miłośnikom zwierząt, nie tylko tych mówiących ludzkim głosem. Z różnych stron dobiegają tu szczekanie, chrumkanie, miauczenie i rechot, i nikt nie narzeka na, pozostawiane w różnych miejscach, futro i sierść. W Winterstein sporo się tańczy i śpiewa, a nieco ekscentryczna nauczycielka, panna Cornfield, obiecuje dzieciom, że otrzymają własne, magiczne zwierzęta, którymi będą się opiekować do końca życia. Szukacie szkoły, w której nawiążecie międzygatunkowe przyjaźnie? Dobrze trafiliście!
Chcesz wybrać się do szkoły magicznych zwierząt ze swoimi uczniami? Kliknij, żeby pobrać materiały edukacyjne na temat filmu!
„Neneh: Gwiazda baletu”
Jeśli uważacie, że w Winterstein panuje zbyt swobodna atmosfera, koniecznie odwiedźcie elitarną szkołę baletową Opery Paryskiej. Spotkacie tu Neneh – rezolutną i uzdolnioną baletnicę, która zrobi niemal wszystko, by zyskać przychylność surowych i wymagających nauczycieli tańca. Szybko przekona się jednak, że wytrwałe, wielogodzinne ćwiczenia nie zagwarantują jej dobrej pozycji w klasie. Neneh, jako jedyna czarnoskóra uczennica w szkole, będzie musiała stawić czoła wielu uprzedzeniom i stereotypom. Jeżeli z miłości do tańca jesteście gotowi przeciwstawić się przemocy rówieśniczej i bullyingowi, ta filmowa szkoła baletowa stoi przed Wami otworem.
Zaciekawiła Cię historia Neneh? Pobierz materiały edukacyjne na temat tego filmu!
Uniwersum Harry’ego Pottera
Zamek w Hogwarcie to z pewnością jedyna taka szkoła na świecie. Ogromna, pełna tajemniczych korytarzy, przejść, komnat i zakamarków. Młodzi adepci sztuki czarodziejskiej poznają tu tajniki rzucania zaklęć, opieki nad magicznymi zwierzętami i obrony przed czarną magią. Niektórzy z nich trenują też quiddicha, niezwykłą grę zespołową, wymagającą latania na miotłach. Choć mogłoby się wydawać, że Hogwart to wymarzone miejsce do nauki, pamiętajcie, że bywa tu niebezpiecznie. Po szkole kręcą się groźne trolle, bazyliszki i zbiegli więźniowie z Azkabanu, a niektórzy nauczyciele (jak profesor Snape) potrafią nieźle zaleźć uczniom za skórę!
„Młodzi gniewni”
Żeby przetrwać w tej szkole w Los Angeles trzeba mieć naprawdę mocne nerwy. Trafia tu trudna i wymagająca młodzież, a nawet członkowie gangów. Louanne, absolwentka szkoły oficerskiej Marines, która zdecyduje się objąć posadę nauczycielki języka angielskiego, będzie musiała uciekać się do niestandardowych metod wychowawczych. Wkrótce jednak jej zaangażowanie i empatia zaczną przynosić owoce. Zdobędzie zaufanie swoich podopiecznych, a dla niektórych stanie się prawdziwym autorytetem. Szkołę z kultowego filmu Johna N. Smitha rekomendujemy nauczycielom, którzy lubią ambitne wyzwania i uczniom, nie tylko młodym gniewnym, którym zależy na wychowawcy z pasją.
„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć klasycznej pozycji na liście filmów okołoszkolnych. Jeśli lubicie trzymać się surowych zasad i dobrze wyglądacie w mundurkach, być może najlepiej odnajdziecie się w Akademii Weltona. To elitarne liceum, którego absolwenci odnoszą imponujące sukcesy. Nauczycielom i młodzieży przyświecają tu cztery doniosłe hasła – Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. Na pozór trudno o lepiej zorganizowane miejsce, ale poddani presji uczniowie płacą wysoką cenę za podporządkowywanie się twardym zasadom. Na szczęście Akademię Weltona odczarowuje John Keating. Być może jego ulubiona sentencja „carpe diem” i dla Was stanie się inspiracją do odważnych poszukiwań wolności, która, również w szkole, jest przecież możliwa.
Agata Szulc-Woźniak