Materiały edukacyjne

Za niebieskimi drzwiami

Materiały edukacyjne do filmu „Za niebieskimi drzwiami” (reż. Mariusz Palej, Polska 2016, 90’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Z wizytą w odległym świecie.


To miały być wspaniałe wakacje, ale Łukasz z mamą nie dotarli nawet na miejsce. Po drodze mieli wypadek, w wyniku którego mama chłopca zapadła w śpiączkę. Łukasz musi teraz zamieszkać z niesympatyczną ciotką w jej strasznej starej willi.  Dokąd prowadzą dziwne niebieskie drzwi w jego nowym pokoju? Czy pomogą mu w ucieczce z okropnej sytuacji, w której się znalazł? Z czym przyjdzie mu się zmierzyć, kiedy przekroczy próg? Emocjonujący film Mariusza Paleja podejmuje odwieczny, znany uczniom z lektur, motyw wyprawy do innego świata. Każe widzom zastanowić się nad tym, jak bardzo odległa jest ta odmienna rzeczywistość i czy można znaleźć sposób, aby z niej wrócić?


Zagadnienia edukacyjne:

  • Filmowy i literacki motyw wyprawy do innego świata („Za niebieskimi drzwiami”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Opowieści z Narnii”).
  • Fantastyka i kino grozy – rola konwencji w „Za niebieskimi drzwiami”.
  • O czym może mówić koszmar?
  • Jak przetłumaczyć emocje na obraz?
  • Śpiączka – wewnętrzne uwięzienie?

Zobacz zwiastun filmu "Za niebieskimi drzwiami":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Tonia

Materiały edukacyjne do filmu „Tonia” (reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2022, 107 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Materiały edukacyjne do filmu „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” (reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 121 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)