Materiały edukacyjne

Księga dżungli

Materiały edukacyjne do filmu „Księga dżungli” (reż. Jon Favreau; USA, Wielka Brytania 2016, 105’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Czy prawo dżungli to bezprawie? O surowych zasadach w królestwie zwierząt.


Istnieją opowieści, które na trwale zapisały się w kanonie najważniejszych tekstów kultury… i co więcej, nawet po stu latach nie przestają nas zaskakiwać. Film Jona Favreau z 2016 roku udowadnia, że kinematografia w dalszym ciągu upatruje twórczość Rudyarda Kiplinga – autora „Księgi dżungli” – jako zaproszenie do odbycia emocjonującej i pouczającej przygody.

Historia małego chłopca o imieniu Mowgli, który walczył o przerwanie w groźnej, prastarej dżungli, stanowi nie tylko doskonałą lekcję walki z przeciwnościami, ale również skłania do refleksji o sile przyjaźni oraz wierności własnym ideałom. Chociaż zaprezentowane na ekranie stworzenia stanowią wytwór najlepszych hollywoodzkich efektów specjalnych, filmowa „Księga dżungli” sprawdza się również jako znakomita podstawa do rozmowy o pięknym, ale groźnym świecie dzikiej przyrody.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Symbioza, antagonizm, pasożytnictwo – zależności w świecie zwierząt jako symbol relacji międzyludzkich.
  • Owczy pęd, krecia robota, małpie figle – czy kodeks Matki Natury to rzeczywiście prawo dżungli?
  • Czym się różni człowiek od innych zwierząt? Wstęp do ewolucji i systematyki ssaków.
  • Rola człowieka w ochronie przyrody.
  • O zwierzętach bez zwierząt: efekty specjalne w pogoni za hiperrealizmem.

Zobacz zwiastun filmu "Księga dżungli":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Tonia

Materiały edukacyjne do filmu „Tonia” (reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2022, 107 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)