Blog

CZARODZIEJSKI FLET. Emocjonująca podróż do magicznego świata Mozarta!

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jak zaszczepić w uczniach zainteresowanie muzyką poważną? Z pomocą przychodzą udane produkcje dla młodzieży, takie jak „Czarodziejski flet”, który już 21 kwietnia trafia do polskich kin. W formie fantastycznej opowieści udało się przemycić wiele uniwersalnych treści związanych z dorastaniem, a także zaprezentować ponadczasowość muzyki Mozarta.

Jak zaszczepić w uczniach zainteresowanie muzyką poważną? Z pomocą przychodzą udane produkcje dla młodzieży, takie jak „Czarodziejski flet”, który już 21 kwietnia trafia do polskich kin. W formie fantastycznej opowieści udało się przemycić wiele uniwersalnych treści związanych z dorastaniem, a także zaprezentować ponadczasowość muzyki Mozarta.

Zobacz zwiastun filmu „Czarodziejski flet”:

https://www.youtube.com/watch?v=Zqy_5wmBRJ0

„Czarodziejski flet” – nie tylko dla miłośników opery

Akcja filmu rozpoczyna się w bardzo trudnym dla głównego bohatera momencie – Tim stracił ojca, który od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. W tych smutnych okolicznościach chłopiec rozpoczyna naukę w nowej, prestiżowej szkole muzycznej, gdzie zamierza uczyć się klasycznego śpiewu. Początki nie są łatwe: nauczyciele wymagają bardzo dużo, a między uczniami elitarnej placówki często wywiązuje się ostra rywalizacja. Jednak dzięki wsparciu współlokatora i dziewczyny, w której jest zauroczony, Tim znajduje siłę, by zawalczyć o swoje związane z muzyką marzenia. Odkrywa także coś więcej – z pomocą jednego ze szkolnych zegarów, o godzinie trzeciej każdej nocy, przenosi się do świata z libretta „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta: czyli ukochanej opery swojego zmarłego taty…

„Czarodziejski flet” spodoba się miłośnikom młodzieżowej fantastyki i urban fantasy (motywu „świata w świecie”, znanego m.in. z „Harry’ego Pottera”). To intrygujące połączenie opowieści o dorastaniu i szkole z internatem z musicalem. W filmie usłyszymy wiele znanych utworów, nie tylko pochodzących z „Czarodziejskiego fletu” – zaprezentowano również rozmaite style śpiewu, od musicalowego po operowy. W obsadzie znaleźli się m.in. gwiazda drugiego sezonu „Cienia i kości”, Jack Wolfe (w roli głównej), Iwan Rheon, czyli Ramsay Bolton z „Gry o tron” oraz niezapomniany Salieri z „Amadeusza”, F. Murray Abraham, który po raz kolejny występuje w Mozartowskim filmie – tym razem jako surowy dyrektor. „Czarodziejski flet” będzie idealny dla uczniów klas 6-8 i młodszych klas szkoły średniej.

Materiały edukacyjne do filmu pobierzesz bezpłatnie TUTAJ.

Kadr z „Czarodziejskiego fletu”, reż. Florian Sigl, Niemcy/USA 202, dysrybucja: Kino Świat.

Wartościowe edukacyjnie tematy filmu „Czarodziejski flet”:

  • Popularyzacja muzyki Mozarta. Z filmu dowiemy się nie tylko wielu ciekawych faktów o życiu i twórczości Mozarta, ale i usłyszymy jego muzykę. Scena ze słynną arią Królowej Nocy, jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najtrudniejszych do zaśpiewania utworów świata, z pewnością wywoła ciarki na plecach także tych osób, które nigdy nie interesowały się operą. Dzięki temu, że poszczególne utwory wykonano w bardziej przystępnych dla młodego odbiorcy stylach, np. popowym, Mozart ma szansę dotrzeć także do widzów, którym muzyka klasyczna wydaje się póki co mało zrozumiała, a tym samym zachęcić do jej poznania. Możemy domniemywać, że sam Mozart, który słynął z eksperymentatorstwa i nieco swawolnego charakteru, byłby zadowolony z niekonwencjonalnego podejścia do swojej twórczości i odważnych zabaw formą, jakie prezentują twórcy filmu.
  • Przedstawienie różnorodnych zagadnień z obszaru edukacji muzycznej. Film pokazuje widzom m.in. jak wygląda kształcenie w kierunku klasycznego śpiewu i czym charakteryzuje się opera. Będzie interesującym wzbogaceniem uczniów o wiedzę z tej dziedziny.
Kadr z „Czarodziejskiego fletu”, reż. Florian Sigl, Niemcy/USA 202, dysrybucja: Kino Świat.
  • Fantazja i eskapizm jako metody radzenia sobie ze stresem. Dla Tima libretto „Czarodziejskiego fletu” staje się osobistą fascynacją. Umożliwia mu zanurzenie się na moment w piękniejszej rzeczywistości. Sztuka i muzyka stają się dla chłopca wartościami, dzięki którym lepiej radzi sobie z codziennością. Fantazja i wyobraźnia potrafią złagodzić nawet najtrudniejsze okoliczności.
  • Przepracowywanie żałoby i straty. Śmierć ojca to trauma, z którą na przestrzeni filmu mierzy się Tim. Dzięki przygodzie w magicznej krainie zyska możliwość przepracowania swojego bólu i uleczenia poczucia straty. Zrozumienie „Czarodziejskiego fletu” jest dla Tima również podróżą ku lepszemu zrozumieniu swojego taty, który kochał tę operę Mozarta. Można więc powiedzieć, że zgłębiając to arcydzieło, chłopiec poszukuje kontaktu z najbliższą osobą, którą niedawno stracił.
  • Dorastanie i pierwsza miłość. Tim mierzy się ze wszystkimi urokami i wyzwaniami wieku nastoletniego: szuka swojej ścieżki i drogi życiowej, znajduje swoją bratnią duszę i przeżywa pierwszą miłość. Jego rozterki z pewnością będą bliskie widzom u progu dorastania i nastolatkom.
  • Szkolne konflikty i bullying. „Czarodziejski flet” porusza również te tematy. Przyjaciel głównego bohatera jest obiektem prześladowania ze strony rówieśników. W filmie poznajemy nie tylko jego perspektywę, ale też perspektywę osób, które mu dokuczają. To może stanowić dobry pretekst do porozmawiania o problemie prześladowania w klasie.
  • Stres i ambicja. Nauka w elitarnej szkole wiążę się  z obciążeniem psychicznym i stresem. Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Jak nie zatracić się we własnym dążeniu do doskonałości?
  • Prawdziwa przyjaźń. Relacja Tima i współlokatora, a także Tima i ukochanej dziewczyny, pokazuje, na czym polega dobra i wspierająca relacja.
  • Dorastanie w cieniu ojca. Jednym z ciekawszych wątków filmu jest postać syna słynnego śpiewaka, który przez wszystkich jest oceniany przez pryzmat swojego ojca. Presja otoczenia wpływa negatywnie na jego zachowanie, co może okazać się bardzo osobistym motywem dla wielu młodych widzów.

Wysłuchaj opinii edukatorów i muzykologów o filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=gIqOKYxk3bg&t=8s

Na film „Czarodziejski flet” zapraszamy do kin od 21 kwietnia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)