Materiały edukacyjne

Cicha noc

Materiały edukacyjne do filmu „Cicha noc” (reż. Piotr Domalewski, Polska 2017, 97’)

Grupy wiekowe

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
„Cicha noc, święta noc” – czy na pewno? Filmowy portret polskiej rodziny.


Nadchodzi Boże Narodzenie. Adam wraca na święta z zagranicznej pracy. Co tam zastanie? Białą zimę – jak na Polskę przystało? Odświętną atmosferę? I kochających krewnych z wytęsknieniem czekających na jego przybycie w pięknie udekorowanym domu, w którym unoszą się zapachy tradycyjnych potraw i dźwięki kolęd? Nic z tego. „Cicha noc”, w przeciwieństwie do wielu filmów, których akcja toczy się w grudniowe święta, daleka jest od naiwnej nostalgii i idealizowania rzeczywistości. Ten film nie służy pokrzepieniu serc, a raczej przyjrzeniu się problemom Polaków ujawniającym się w rodzinnych niesnaskach. W dziele Domalewskiego każdy rozpozna coś znajomego. Warto poddać to wspólnej refleksji.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Wielka emigracja ekonomiczna. Polacy wobec historii najnowszej.
  • Wyzwania współczesności: różne oblicza migracji.
  • „Miałeś, chamie, złoty róg”. W zaklętym kręgu polskości.
  • Wizja rodziny i ojczyzny w „Cichej nocy”.
  • Dziedziczenie i jego znaczenie kulturowe. Omówienie motywu na podstawie wybranych dzieł filmowych i literackich.

Zobacz zwiastun filmu "Cicha noc":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Kicia Kocia na pikniku

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia na pikniku” (reż. M. Stróżycka, J. Rokosz, D. Litwiniak, K. Majsner, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Tonia

Materiały edukacyjne do filmu „Tonia” (reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2022, 107 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Materiały edukacyjne do filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” (reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, 80 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)