Blog

„Blueback”. Idealny film na Dzień Ziemi i dużo, dużo więcej!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Z okazji Dnia Ziemi – i każdego innego dnia! – warto porozmawiać z uczniami o ochronie mórz i oceanów. Doskonałym przyczynkiem do dyskusji będzie film „Blubeck”, który już 14 kwietnia wchodzi do polskich kin. To poruszająca opowieść o relacji matki i córki, o pięknie oceanu i rafy koralowej, o dorastaniu i przekuwaniu zainteresowań w pracę zawodową, a także o tym, czego można nauczyć się od… ryby.

Z okazji Dnia Ziemi – i każdego innego dnia! – warto porozmawiać z uczniami o ochronie mórz i oceanów. Doskonałym przyczynkiem do dyskusji będzie film „Blubeck”, który już 14 kwietnia wchodzi do polskich kin. To poruszająca opowieść o relacji matki i córki, o pięknie oceanu i rafy koralowej, o dorastaniu i przekuwaniu zainteresowań w pracę zawodową, a także o tym, czego można nauczyć się od… ryby.

Abby (Mia Wasikowska) to szanowana oceanografka i ekolożka. Kiedy otrzymuje wiadomość o nagłej chorobie swojej matki (Radha Mitchell), bez wahania przylatuje do małej australijskiej miejscowości nad brzegiem oceanu, gdzie się wychowała. Opieka nad mamą sprawia, że bohaterka przypomina sobie siebie jako nastolatkę (Ilsa Fogg). Wspomina beztroskie dni, które spędzała na nurkowaniu i malowaniu ryb, odkrywając w sobie pasję do wody. Przywołuje z pamięci piękne chwile, takie jak pływanie na łódce z Mad Macką (Eric Bana), i te smutniejsze, jak protesty przeciwko niszczeniu rafy koralowej, na które zabierała ją mama, zaangażowana aktywistka. Przede wszystkim jednak wraca myślami do swojego niezwykłego przyjaciela z dzieciństwa: ryby z gatunku blue groper (achoerodus), z którą nawiązała niezwykłą więź i dzięki której zrozumiała wagę ochrony podwodnego świata…

Kadr z filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland).

Ten mądry, wyreżyserowany z ogromną czułością film niesie ze sobą ważne przesłanie. Razem z bohaterką uczymy się doceniać i lepiej rozumieć korzenie, z których wyrastamy: rodziców, najbliższe otoczenie, Matkę Naturę. Oprócz tych humanistycznych wartości (o których szerzej piszę niżej), „Blueback” zapewnia również atrakcyjną opowieść. To niezwykle piękny i relaksujący film, z zachwycającymi zdjęciami australijskiego wybrzeża, oceanu i rafy koralowej. Syci oczy i wprawia w wakacyjny nastrój, przenosi na moment do odległego, słonecznego zakątka świata. Pokazuje wspaniałe bogactwo podwodnej fauny i flory, a co za tym – najskuteczniej przekonuje młodego widza do konieczności ochrony tego cudu.

Dla jakiej grupy wiekowej nadaje się „Blueback”? Dla niemal każdej. To przykład wzorcowego kina familijnego, adresowanego do różnych odbiorców. Film mogą obejrzeć zarówno uczniowie klas 4-8, jak i szkół średnich. Z pewnością spodoba się również dorosłym, w tym i Tobie, drogi nauczycielu i droga nauczycielko.

Zobacz, co mówią o filmie edukatorki:

https://www.youtube.com/watch?v=69fxN_2u_OU&t=24s

Na film „Blueback” zapraszamy do kin już od 14 kwietnia.

Uwaga! Film będzie dostępny dla szkół ze specjalną prelekcją edukacyjną dotyczącą rafy koralowej, ciekawych gatunków ryb i bezpieczeństwa podczas relaksu nad wodą. Zapytaj o możliwość wyświetlenia prelekcji w swoim ulubionym kinie przed seansem „Blueback”. Materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów Filmu w Szkole (3 scenariusze lekcji) są bezpłatnie dostępne TUTAJ.

Kadr z filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland).

Walory edukacyjne filmu „Blueback”

  • Ochrona mórz, oceanów i rafy koralowej

Jednym z głównych tematów filmu jest rafa koralowa i zamieszkujące ją organizmy. Nurkowanie i odkrywanie cudów tego ekosystemu to wspólna pasja matki i córki, Dory i Abby. Obie poświęcają również swoją wiedzę, zaangażowanie i czas na walkę z wielkimi korporacjami, które chcą bezwzględnie eksploatować wybrzeże, bez troski o zachowanie go w dobrym stanie. „Blueback” porusza wiele tematów z obszaru edukacji przyrodniczej, geograficznej i biologicznej, co docenią nauczyciele tych przedmiotów. Może pomóc w zainteresowaniu uczniów rafą koralową i tajemnicami oceanów oraz mórz; z filmu dowiemy się też kilku ciekawych faktów na temat niezwykłych gatunków ryb, takich jak żyjący aż do 70 lat i potrafiący zmieniać płeć wedle zapotrzebowania blue groper. Film ma wyraźnie proekologiczne przesłanie, pozbawione jednak agitacyjnego i nachalnie dydaktycznego wymiaru. Tematyka ochrony naturalnych habitów jest dostosowana do wrażliwości młodych odbiorców.

  • Opowieść o relacji córki z matką: silnej, ale miejscami trudnej.

Abby wychowuje się tylko z mamą i jest bardzo silnie z nią związana. Dziewczynka uwielbia spędzać z nią czas, nie oznacza to jednak, że ich relacja jest pozbawiona napięć. Dora to dość ekscentryczna osoba i silna kobieta, urodzona liderka i skuteczna w działaniu aktywistka, która czasem zapomina jednak, że jej córka nie musi być małą kopią jej samej: Abby bywa nieśmiała i niepewna, dopiero dojrzewa do zrozumienia wagi problemu, z jakim walczy jej matka. Piękny portret więzi obu kobiet i ich uczenia się od siebie nawzajem to najbardziej poruszający aspekt filmu, w którym odnajdzie coś dla siebie każdy rodzic i każde dziecko.

Zobacz zwiastun „Blueback”:

https://www.youtube.com/watch?v=1K5qW54Np0U
  • Znajdowanie miejsca w życiu, pasji, sensu, celu.

Film portretuje dorastanie Abby, a co za tym idzie – proces odkrywania przez nią swojej osobistej życiowej prawdy. Podobną drogę przechodzi każdy nastoletni człowiek. Bohaterka swój sens odnajduje w silnej więzi z przyrodą, a seans zachęca młodego widza do poszukania własnej pasji i zastanowienia się nad kierunkiem, jaki można nadać życiu.

  • Nauka ma sens: co daje wiedza i szkoła?

„Blueback” udowadnia, że osoby z „zajawką” i dużą wiedzą w jakimś temacie mają prawdziwą moc zmiany świata na lepsze. Przyrodnicze pasje Abby i jej malarski talent pozwalają jej przekonać do ochrony rafy koralowej jedną z lokalnych polityczek, a w dalszej perspektywie – ocalić wybrzeże. Poprzez systematyczny rozwój zainteresowań udaje jej się również związać swoje zawodowe życie z tym, co najbardziej kocha, czyli z wodą.

  • Pełna szacunku relacja ze zwierzęciem.

„Blueback” nie jest kolejnym filmem dla dzieci i młodzieży personifikującym zwierzęta czy opowiadającym o oswajaniu dzikich gatunków. Przyjaźń Abby i gropera jest szczera, ale pełna szacunku do różnic. Ryba pozostaje dla dziewczynki tajemnicą, poza okazjonalnymi spotkaniami obie żyją w swoich osobnych światach. Dzikie pozostaje dzikie. Człowiek nie powinien mieć dostępu do każdego zakamarka Ziemi: taki przekaz wypływa z filmu.

Kadr z filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland).
  • Bezpieczeństwo nad (i pod) wodą.

Ocean w filmie jest piękny, ale nie pozbawiony niebezpieczeństw. Na morzu dochodzi do wypadku jednej z postaci, źli ludzie polują na rzadkie gatunki i stanowią zagrożenie także dla kąpiących się osób, Dora przekazuje Abby zasady bezpiecznego nurkowania. Te wszystkie aspekty uczą szacunku do żywiołu, pokazują, że natura nie jest w pełni podległa człowiekowi i nie powinna taka być, stanowią także doskonały pretekst do rozwinięcia z uczniami tematu bezpieczeństwa podczas przebywania nad wodą.

  • Co daje nam kontakt z przyrodą – a co MY możemy dać przyrodzie?

Film pięknie pokazuje relaksacyjny i odstresowujący walor przebywania w nieskażonym środowisku. Twórcom doskonale udało się oddać radość i beztroskę chwil spędzonych przez Abby na plaży i nad oceanem. „Blueback” jest filmem utrzymanym w duchu mindfulness: niespiesznym, spokojnym, płynącym swoim naturalnym rytmem. „Wszyscy pochodzimy z wody”, mówi w pewnym momencie Dora. Bez wody nie przeżyjemy na tej planecie. Natura daje nam zbyt wiele, byśmy mogli sobie pozwolić na jej zniszczenie.

  • Zachęta do aktywizmu i odwagi cywilnej.

Większość rodziców stara się chronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwami, ale Dora wręcz popycha swoją córkę w ich stronę. Bardzo zależy jej na tym, by jej córka wyrosła na silną, samodzielną, niebojącą się walczyć o ważne sprawy kobietę. Dlatego zachęca ją do przekraczania własnych granic i aktywnego udziału w protestach przeciwko eksploatacji wybrzeża. Bywa przy tym mało wyrozumiała dla swojej córki, ale ostatecznie obu zawsze udaje się wypracować porozumienie i zrozumieć perspektywę drugiej strony. Także aktywizm pozostaje dla obu ważną sprawą. Każda znajduje swoją drogę walki o rafę koralową. Wrażliwa Abby zostaje naukowczynią, a silna Dora kontynuuje drogę działaczki ekologicznej.

  • Odchodzenie rodzica.

Film porusza i ten ważny motyw. Abby musi zmierzyć się z odejściem rodzica dwukrotnie. Jako dziewczynka, jeszcze przed rozpoczęciem akcji filmu, traci ojca. Natomiast jako dorosła kobieta wraca do rodzinnego domu, by przejąć opiekę nad starzejącą się matką, co stanowi punkt wyjściowy dla całej historii.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).