Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wyczekiwane, upragnione, wymarzone, tak bardzo potrzebne po szaleństwie ostatnich miesięcy… Wakacje wreszcie nadchodzą! W tym wyjątkowym czasie na serwisie FILM W SZKOLE nudy nie uświadczycie. Obiecujemy dotrzymywać Wam kroku również teraz. W myśl zasady „safety first” zaczynamy od rozważań na temat bezpieczeństwa. Zapoznajcie się z naszymi propozycjami filmów i aktywności.

Wyczekiwane, upragnione, wymarzone, tak bardzo potrzebne po szaleństwie ostatnich miesięcy… Wakacje wreszcie nadchodzą! W tym wyjątkowym czasie w serwisie FILM W SZKOLE nudy nie uświadczycie. Obiecujemy dotrzymywać Wam kroku również teraz. W myśl zasady „safety first” zaczynamy od rozważań na temat bezpieczeństwa. Zapoznajcie się z naszymi propozycjami filmów i aktywności.

Wybraliśmy dla Waszych dzieci – także tych zbliżających się do dorosłości – prawdziwe filmowe perełki (linki do legalnych źródeł znajdziecie na naszej stronie). Walory wychowawcze naszych propozycji są niepodważalne. Dla osiągnięcia oczekiwanego efektu dobrze jednak wzmocnić przesłanie płynące z seansu oraz poszerzyć zakres informacji.

Polecamy prelekcje pod postacią kilkuminutowych filmów edukacyjnych i zachęcamy do rozmów, do których inpsiracje zaczerpniecie ze scenariuszy lekcji. Pomoce dydaktyczne opracowane z myślą o szkolnych okolicznościach mogą okazać się kopalnią pomysłów nie tylko dla nauczycieli. Będą cenną podpowiedzią na temat wartościowych aktywności również dla rodziców. Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są na kartach polecanych przez nas filmów.

Upewnijcie się, że Wasze dzieci są gotowe na przygody! Co czeka je w wakacje? I jak je do tego przygotować?

Wielkie wyprawy

Wielkie wyprawy to dla niejednego małego poszukiwacza przygód pierwsze skojarzenie z wakacjami. Oczywiście, do każdej ekscytującej ekspedycji czy nawet skromnej wycieczki trzeba się dobrze przygotować. Przedszkolakom i uczniom klas 1-3 pomogą w tym lubiani bohaterowie słynnej serii filmów. Tym razem Kacper i Emma jadą w góry! Dzięki seansowi Wasze dzieci przeżyją pouczającą przygodę. Zanim w nią wyruszą, pokażcie im film edukacyjny. Dowiedzą się z niego m.in. czego nie może zabraknąć w wakacyjnym ekwipunku.

A może zdobędziecie się na przeprowadzenie z nimi działań proponowanych w scenariuszu lekcji autorstwa filmoznawczyni Mariki Kaiser? Polecamy szczególnie lekcję drugą – pełną aktywności przypominających o zasadach bezpieczeństwa w górach.

Obraz zawierający osoba, góra, zewnętrzne, trawa  Opis wygenerowany automatycznie
Kadr z filmu „Kacper i Emma jadą w góry”, reż. Arne Lindtner Næss, prod. Norwegia 2017
(dystrybucja: Vivarto)

Ważne spotkania

Nowe znajomości, ważne spotkania, trwałe przyjaźnie – w wolnym czasie, szczególnie przy okazji podróżowania, bardzo o nie łatwo. Przekonuje się o tym bohater filmu „Moje wakacje z Rudym”, początkowo sceptycznie nastawiony do wyjazdu do oddalonej od cywilizacji farmy dziadka. Kiedy chłopiec odnajduje uroczego szczeniaka, jego wakacje przeradzają się we wspaniałą przygodę. Oprócz dołączenia do tego radosnego filmowego duetu, uczniom klas 4-6 polecamy zapoznanie się z krótkim filmem edukacyjnym, w którym mowa nie tylko o długiej międzygatunkowej przyjaźni między ludźmi a psami, ale i o tym, jak należy postępować w przypadku spotkania z groźnym zwierzęciem.

Obraz zawierający budynek, zewnętrzne, pies, zwierzę  Opis wygenerowany automatycznie
Kadr z filmu „Moje wakacje z Rudym”, reż. Kriv Stenders, prod. Australia 2016
(dystrybucja: Kino Świat)

Odkrycia, pierwsze próby, niełatwe wybory

Wakacje to czas, kiedy młodzież sięga po nowe doznania i próbuje różnych rzeczy po raz pierwszy. Ekscytacja i ciekawość, które pchają do odkryć, mogą przyćmić ostrożność. Dlatego warto wesprzeć młodych ludzi w przygotowaniu do podejmowania wakacyjnych decyzji.

Wzmocnijcie ich świadomość zagrożeń związanych z dopalaczami, narkotykami i alkoholem. Zacznijcie od seansu. Na FILM W SZKOLE uczniom klas 7 i 8 szkoły podstawowej, uczniom szkół ponadpodstawowych i ich rodzicom polecamy dwie wybitne produkcje podejmujące tę tematykę – „Powrót Bena” i „Mój piękny syn”. Obie – wspaniale obsadzone i bardzo wciągające. W przejmujący sposób pokazują, jak trudno wydrzeć się ze szponów nałogu. Uświadamiają, że narkotyki mogą zmienić relacje rodzinne na zawsze, a zagrożenie nie jest obce różnym grupom społecznym. Martyna Harland, psycholożka, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS, autorka projektu Filmoterapia.pl i redaktorka rubryki filmoterapeutycznej w magazynie „Sens”, w scenariuszu lekcji do „Powrotu Bena” krok po kroku przeprowadza przez profilaktyczną rozmowę na temat uzależnienia, asertywności, pracy nad sobą – rozmowę potrzebną każdej rodzinie, w której dorasta młoda osoba.

Obraz zawierający zewnętrzne, osoba, dziecko, chłopiec  Opis wygenerowany automatycznie
Kadr z filmu „Mój piękny syn”, reż. Felix Van Groeningen, prod. USA 2018
(dystrybucja: M2 Films)

Temat ochrony przed różnymi zagrożeniami nigdy się nie wyczerpuje i wymaga częstego odświeżania. Dlatego zachęcamy do zapoznania się również z pozostałymi propozycjami spod tagu BEZPIECZEŃSTWO.

Już wkrótce podzielimy się innymi filmowymi pomysłami na wakacje. Dołączcie do newstellera, aby mieć pewność, że nic Was nie ominie.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)