Blog

Egzamin ósmoklasisty z FILMEM W SZKOLE: wypracowanie o charakterze argumentacyjnym. Kilka propozycji inspirujących tematów

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego został… niecały tydzień! To ostatni dzwonek na szybkie powtórki. Przygotowaliśmy przydatną ściągawkę z naszych materiałów. Dzięki nim Twoi uczniowie przećwiczą tworzenie wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym. Przekonaj się, które z proponowanych przez nas tematów będą największą inspiracją przed 25 maja!

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zostało niewiele czasu! To ostatni dzwonek na szybkie powtórki. Przygotowaliśmy przydatną ściągawkę z naszych materiałów. Dzięki nim Twoi uczniowie przećwiczą tworzenie wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym. Przekonaj się, które z proponowanych przez nas tematów będą największą inspiracją przed majowym wyzwaniem!

Kadr z filmu „Azyl”, reż. Niki Caro, prod. Czechy/USA/Wielka Brytania 2017 (dystrybucja: United International Pictures Sp. z o.o.)

Jednym z ważniejszych zadań, z którym zmierzą się ósmoklasiści w trakcie egzaminu z języka polskiego, będzie napisanie wypracowania o charakterze argumentacyjnym. To ostatni moment, aby potrenować umiejętność poprawnego konstruowania wypowiedzi pisemnych i formułowania przekonujących argumentów. Szukasz sposobu, by rozbudzić kreatywność swoich uczniów? Uważamy, że warto wykorzystać w tym celu… film. Wybraliśmy materiały edukacyjne, dzięki którym ósmoklasiści poćwiczą pióro (i wyobraźnię!) przed 25 maja. Ciekawe filmowe inspiracje mogą zmotywować do nauki na ostatniej prostej przed egzaminem. Sprawdź, jakim wsparciem mogą być nasze pomysły w tym trudnym czasie.

Praktyka czyni mistrza

Wśród naszych materiałów edukacyjnych znajdziesz przykłady zadań pisemnych. Dzięki nim ósmoklasiści będą mogli przećwiczyć swoje kompetencje związane z tworzeniem tekstów, a przy okazji pobudzić kreatywne myślenie. Przygotowaliśmy propozycje tematów, które mogą okazać się inspiracją. Rekomendujemy zwłaszcza:

  • scenariusz lekcji do filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. Może stanowić on bazę do stworzenia rozprawki na temat: „Nadzieja umiera ostatnia – czy rzeczywiście?” (z wykorzystaniem literackich przykładów),
  • scenariusz lekcji do filmu „Player One” autorstwa Michaliny Butkiewicz, dzięki któremu ósmoklasiści potrenują kompetencje związane z tworzeniem tezy, hipotezy i argumentów do wypracowania na temat: „Czy warto przenieść się do Oasis? Rozprawka wokół filmowych dylematów”,
  • konspekt zajęć do filmu „Creed. Narodziny legendy”, w którym tematem wypracowania argumentacyjnego jest: „Sukces Creeda – zasługa nazwiska czy talentu?”,
  • autorski scenariusz do filmu „Nerve”, dzięki któremu uczniowie poćwiczą umiejętność formułowania argumentów do rozprawki na temat: „Cena popularności – czy nie jest zbyt wygórowana?”,
  • materiały edukacyjne do filmu „110%”, gdzie znajdziesz bazę do stworzenia wypracowania: „Czy bycie idolem to ciężar, czy przyjemność?”,
  • materiały do filmu „Azyl”, w których odkryjesz aż dwa przykładowe tematy rozprawki: „Człowiek może pozostać wolnym w zniewolonym świecie” oraz „Kto jest dobry dla zwierząt, nie może być zły dla ludzi”.

Szukasz innych pomysłów na wypracowania przed egzaminem ósmoklasisty?

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi zasobami. Klikając w tag KLASY 7-8 na stronie głównej naszego serwisu znajdziesz szereg materiałów dydaktycznych, które mogą być wartościowym wsparciem przed nadchodzącymi egzaminami. Chcesz zyskać nieograniczony dostęp do bazy naszych gotowych rozwiązań edukacyjnych? Zachęcamy do skorzystania z pakietu PREMIUM w cenie 19,90 zł za kwartał.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)