Blog

Egzamin ósmoklasisty z FILMEM W SZKOLE: Kształtowanie postawy wobec wyzwania

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Przed ósmoklasistami wielkie wyzwanie: otrząsnąć się po trudnym czasie zmian wywołanych pandemią i z odwagą podejść do egzaminu. Z pewnością nie jest im łatwo i potrzebują Twojego wsparcia – może nawet bardziej, niż im się wydaje. Ty z kolei możesz sięgnąć po pomoc filmowych bohaterów.

Przed ósmoklasistami wielkie wyzwanie: otrząsnąć się po trudnym czasie zmian wywołanych pandemią i z odwagą podejść do egzaminu. Z pewnością nie jest im łatwo i potrzebują Twojego wsparcia – może nawet bardziej, niż im się wydaje. Ty z kolei możesz sięgnąć po pomoc filmowych bohaterów. Których? Jak skorzystać z ich doświadczeń? Mamy dla Ciebie 5 pomysłów na zajęcia wychowawcze.

„Uważamy (…), że młodzi ludzie będą gotowi do nauki dopiero wtedy, gdy znajdą się w sieci pozytywnych relacji i będą czuli się relatywnie bezpiecznie”[i] – podkreśla Jacek Pyżalski w rozdziale publikacji „Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19” noszącym znamienny tytuł „Co jest obecnie ważne, a co mniej w działaniach szkół i nauczycieli?”. Ta cenna i trafna myśl obecna jest w różnych wypowiedziach na temat bieżących realiów. W imieniu redakcji FILM W SZKOLE pozwolę sobie zaznaczyć, że i my się pod nią podpisujemy. Co więcej, sądzimy, że gdy uczniowie odpoczną, poczują Twoje wsparcie i zainspirują się podnoszącymi na duchu filmami, łatwiej będzie im stawić czoła nadchodzącemu wyzwaniu. Identyfikacja z dzielnymi bohaterami przyda im duchowej siły. Wspólne doświadczenia odbiorcze – przeżyta razem filmowa przygoda – da Wam swobodę prowadzenia ważnych, wzmacniających rozmów, które mają szansę przynieść bardzo pozytywne skutki.

Zainspiruj swoich uczniów, aby chcieli stać się…

1) …waleczni jak Auggie („Cudowny chłopak”)

„Cudowny chłopak”, okrzyknięty rewelacją kina familijnego ostatnich lat, to poruszająca i podbudowująca historia chłopca o nietypowym wyglądzie, który zmaga się z odtrąceniem ze strony rówieśników. Tylko kilkoro z nich wie, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” (zwróć uwagę, jak łatwo przy okazji omawiania filmu nawiązać do obowiązującego na egzaminie „Małego Księcia”!). Zmagania, toczone zwycięsko przez bohatera, zachęcą Twoich uczniów do stawienia czoła własnym problemom. Samopoczucie ósmoklasistów poprawisz także dzięki integrującym klasę rozmowom zaproponowanym w scenariuszu lekcji przez dr Agnieszkę Tomasik, polonistkę i autorkę innowacyjnych metod nauczania.

From L to R: Noah Jupe as „Jack Will,” Elle McKinnon as „Charlotte,” Mille Davis as „Summer” and Jacob Tremblay as „Auggie” in WONDER.

2) …odważni jak Simon („Twój Simon”)

Dr Agnieszka Tomasik stworzyła również scenariusz lekcji wychowawczej do innego przejmującego i ważnego ze względów wychowawczych filmu. „Twój Simon” przedstawia ważny moment w życiu nastolatka, który ukrywa przed swoim otoczeniem własną orientację seksualną. Autorka materiałów edukacyjnych nawiązuje do fabuły, by zachęcić nauczycieli do kreatywnego przeprowadzenia dyskusji na temat uczniowskich kompleksów i tajemnic. Podążając za jej wskazówkami, pomożesz swoim uczniom zbudować pewność siebie.

Nastoletni sen - recenzja filmu "Twój Simon" - Pełna Sala
Kadr z filmu „Twój Simon”, reż. Greg Berlanti, prod. USA 2018
(dystrybucja: Imperial – Cinepix)

3) …oddani sprawie jak Rebeliantka Jyn Erso („Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”)

Dzięki „Łotrowi 1” wielki kulturowy motyw poświęcenia życia dla idei przybiera nowe oblicze. W scenariuszu lekcji na temat produkcji dr Maciej Pietrzak, filmoznawca, zachęca do klasowych rozmyślań nad ważnymi kwestiami: czy nadzieja umiera ostatnia? Jakie wartości są warte heroicznych czynów? Dyskusja na te tematy pozwoli na przypomnienie uczniom, że podczas egzaminu walczą o wiele więcej niż tylko o punkty. Dla wielu z nich będzie to ważny etap w batalii o przyszłość i spełnienie marzeń – warto więc wykazać się odwagą i niezłomnością.

Łotr 1 wylądował z gracją. Daję 9/10
Kadr z filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, reż. Gareth Edwards, prod. USA 2016 (dystrybucja: Disney)

4) …zdeterminowani jak Adonis Johnson („Creed: Narodziny legendy”)

Jeśli Twoi podopieczni są zwolennikami mocnego kina sportowego, zaproponuj im seans filmu „Creed: Narodziny legendy”. Jego bohater jest synem mistrza ringu. Nigdy nie poznał swojego ojca, a środowisko bokserskie dotąd nie poznało się na jego talencie. Wybory młodego mężczyzny prowokują do przemyśleń: jak wyznaczać własne cele i skąd czerpać motywację do ciężkiej pracy? Jak odkryć swoje talenty i predyspozycje? Na te pytania w scenariuszu lekcji do „Creed” odpowiada Agata Pietras, absolwentka psychologii z wieloletnim doświadczeniem instruktorki harcerskiej. Wiele z proponowanych przez nią działań z łatwością zastosujesz w warunkach edukacji zdalnej.

Creed: Narodziny legendy". Stallone ma szansę na Oscara? | Nasze ...
Kadr z filmu „Creed: Narodziny legendy”, reż. Ryan Coogler, prod. USA 2015
(dystrybucja: Forum Film Poland)

5) …silni jak Carol Danvers („Kapitan Marvel”)

Premiera pierwszej produkcji studia Marvel z kobietą w roli głównej była niemałym wydarzeniem w popkulturze. Choć z filmu bije przekonanie o wielkiej sile dziewczyn, to jednak seans będzie sprzyjał poszukiwaniu własnej supermocy przez każdego z uczniów.  Wskaże, iż samopoznanie jest ważnym składnikiem wewnętrznej siły. Właśnie wokół tego morału filmoznawczyni Marika Kaiser buduje propozycję lekcji wychowawczej, którą znajdziesz w materiałach edukacyjnych do „Kapitan Marvel”. Sprawdź, jak wykorzystać wspólny seans jako punkt wyjścia do rozmowy o uczniowskich kompleksach, samopoczuciu, wzorach do naśladowania.

Kadr z filmu „Kapitan Marvel”, reż. Anna Boden, Ryan Fleck, prod. Australia, USA 2019
(dystrybucja: Disney)

Bohaterowie nie poradzą sobie bez Ciebie

Jeśli szukasz wsparcia dla swoich uczniów, ta piątka bohaterów z pewnością Cię nie zawiedzie. Podobnie zresztą, jak protagoniści pozostałych filmów, które polecamy na FILM W SZKOLE. Wybierz w serwisie odpowiednią kategorię wiekową i zapoznaj się z pozostałymi materiałami edukacyjnymi dla uczniów klas VII i VIII. Pamiętaj, że bez Ciebie nawet najbardziej waleczne filmowe postaci sobie nie poradzą. Twoja rola we wspieraniu uczniów jest niezastąpiona. To Ty jako wychowawca możesz pomóc ósmoklasistom przełożyć los filmowych bohaterów na własne doświadczenia, a za sprawą mądrego omówienia filmu i wspólnych działań wzmocnić w podopiecznych wolę walki i wiarę w zwycięstwo.

Agnieszka Powierska


[i] Jacek Pyżalski, „Co jest obecnie ważne, a co mniej ważne w działaniach szkół i nauczycieli?”, [w:] „Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele”, pod red. tegoż, EduAkcja, Warszawa 2020, s. 26.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)