Blog

„Lassie. Nowe przygody”

Edukacyjne walory filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Lassie, czyli ukochany pies kinomanów wszystkich pokoleń, powraca w odświeżonej odsłonie. „Lassie. Nowe przygody” to idealna propozycja z gatunku kina familijnego, która przyciągnie przed ekrany zarówno dzieci, które jeszcze nie znają najsłynniejszego psa na świecie oraz tych, którzy z sentymentem wspominają seanse sprzed lat.

Zobacz zwiastun filmu „Lassie. Nowe przygody”:

 

Tym razem Lassie razem ze swoim właścicielem, nastoletnim Flo, wyjeżdżają na farmę do cioci Kornelii, gdzie mają spędzić kilka wakacyjnych tygodni. Na farmie poznaje dzieci Kornelii, Kleo i Henriego, oraz spotyka jej ukochaną sunię rasy Jack Russell Terrier, Poppie. Wielka misja bohaterów zaczyna się niedługo potem – Poppie zostaje bowiem porwana przez tajemniczych złodziei, a czas na jej odnalezienie bardzo szybko się kurczy. Okazuje się, że nie jest to pierwsza kradzież psów
w okolicy, a policja od dawna prowadzi w tej sprawie dochodzenie, jednak bez skutku. Kleo
i Flo decydują się więc wziąć sprawy w swoje ręce i pod nieobecność Kornelii wyruszyć na wyprawę, by uratować Poppie – oczywiście jak zwykle z pomocą rusza im Lassie, która staje się kluczowym ogniwem w ich planie i decyduje się podjąć ryzyko, by ocalić psią przyjaciółkę.

O rozumieniu swoich i cudzych emocji

Współpraca nie była jednak do tej pory mocną stroną Kleo. Dziewczynka jest impulsywna, szybko się denerwuje, a na dodatek ma w sobie dużo złości, którą bez ogródek wyładowuje na Kornelii. Tęskni za rodzicami, którzy zmarli dawno temu i wciąż nie może pogodzić się z ich stratą, dlatego jej emocje wychodzą na zewnątrz w formie gniewu. Kiedy
w końcu otwiera się przed Flo, mówi mu, że zawsze wolała liczyć wyłącznie na siebie. To pokazuje, że problemy wychowawcze często mają głębsze podłoże i nie powinniśmy ich bagatelizować, a podstawą jest zawsze rozmowa. Twórcy zwracają też uwagę na to, by być uważnym na emocje młodych ludzi. Należy więc pamiętać, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, najważniejsze jest to, by nie tracić wiary oraz podjąć ryzyko i komuś zaufać, bo każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia.

O zaufaniu

Ale Flo również po cichu przeżywa własne problemy – powodem, dla którego nie pojechał z rodzicami na wymarzone wakacje jest bowiem… Lassie. Dwa lata temu, kiedy powierzył wakacyjną opiekę nad nią znajomym, Lassie zniknęła. Okazało się, że ta z tęsknoty za przyjacielem uciekła i przebyła niemal cały kraj, by do niego wrócić. To pokazuje jak ogromna więź łączy Flo i Lassie, która jest dla niego kimś więcej niż tylko psem. Stała się zarazem przyjaciółką i opiekunką chłopca, którego nie odstępuje na krok. Ale Flo po sytuacji sprzed lat chce jej pilnować cały czas i mieć pewność, że nikt nie zrobi jej krzywdy. Dopiero później zaczyna rozumieć, że jest to przecież niemożliwe, bo nie jest w stanie być przy niej nieustannie – ale może za to dbać o nią wtedy, gdy są razem i ufać, że ta nigdy więcej go nie opuści.
W końcu mimo tęsknoty chłopak pokonuje swój lęk i decyduje się na wakacje z dala od psa, bo wie, że kiedy wróci do domu, ten będzie już na niego czekać.

O szacunku do zwierząt

Twórcy podejmują też ważny temat hodowli psów. Kiedy widzimy bowiem obrazy zamkniętych klatek, nie sposób nie myśleć o codziennych sytuacjach, w których zwierzęta są traktowane przez ludzi w okrutny sposób. W filmie złodzieje przetrzymują psiaki w opuszczonej oborze, za zamkniętymi drzwiami, bez dostępu do wody czy większej przestrzeni. Liczą się dla nich wyłącznie pieniądze, jakie będą mogli zarobić na ich sprzedaży, podczas gdy warunki, w jakich trzymane są psy, odbiegają od jakichkolwiek standardów. Oprócz tego ich pies, mający za zadanie strzec porwanych zwierzaków, cały czas trzymany jest na łańcuchu, a jego właściciele wymagają od niego agresji, więc tresują go właśnie w taki sposób. Na szczęście jednak w toku akcji zostaje spuszczony z łańcucha i zaczyna cieszyć się wolnością, jego nastawienie do ludzi oraz innych psów zmienia się diametralnie. To zmusza nas do zastanowienia się nad humanitarnym traktowaniem zwierząt oraz reagowania na sytuacje, w których te zasady nie są przestrzegane. Filmowi porywacze ignorują wszelkie potrzeby żywych istot, byle tylko móc pokazać je na aukcji i zbić fortunę dzięki prześcigającym się w licytacjach bogaczom. Niestety bardzo często psy są skazywane na cierpienie wyłącznie dla ludzkiej próżności i pozornej przyjemności, dlatego tak ważne jest, by traktować je z szacunkiem i miłością, jaką one obdarzają nas.

Czy warto obejrzeć „Lassie. Nowe przygody”?

„Lassie. Nowe przygody” zaskakuje mnogością lekcji, jakie z seansu mogą wyciągnąć zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. Oprócz świetnej familijnej rozrywki oraz kryminalnej zagadki, jesteśmy świadkami niezwykłej przygody, która połączyła wszystkich bohaterów. A ci uczą nas nie tylko wartości, jakie płyną ze współpracy, zaufania czy szczerej rozmowy, ale również szacunku do naszych czworonożnych (i nie tylko) pupili. A Lassie po raz kolejny udowadnia, że każdy pies to osobisty bohater swojego właściciela, dlatego powinien być traktowany z szacunkiem i czułością, na jakie zasługuje.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).