Blog

„Lassie. Nowe przygody”

Edukacyjne walory filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Lassie, czyli ukochany pies kinomanów wszystkich pokoleń, powraca w odświeżonej odsłonie. „Lassie. Nowe przygody” to idealna propozycja z gatunku kina familijnego, która przyciągnie przed ekrany zarówno dzieci, które jeszcze nie znają najsłynniejszego psa na świecie oraz tych, którzy z sentymentem wspominają seanse sprzed lat.

Zobacz zwiastun filmu „Lassie. Nowe przygody”:

 

Tym razem Lassie razem ze swoim właścicielem, nastoletnim Flo, wyjeżdżają na farmę do cioci Kornelii, gdzie mają spędzić kilka wakacyjnych tygodni. Na farmie poznaje dzieci Kornelii, Kleo i Henriego, oraz spotyka jej ukochaną sunię rasy Jack Russell Terrier, Poppie. Wielka misja bohaterów zaczyna się niedługo potem – Poppie zostaje bowiem porwana przez tajemniczych złodziei, a czas na jej odnalezienie bardzo szybko się kurczy. Okazuje się, że nie jest to pierwsza kradzież psów
w okolicy, a policja od dawna prowadzi w tej sprawie dochodzenie, jednak bez skutku. Kleo
i Flo decydują się więc wziąć sprawy w swoje ręce i pod nieobecność Kornelii wyruszyć na wyprawę, by uratować Poppie – oczywiście jak zwykle z pomocą rusza im Lassie, która staje się kluczowym ogniwem w ich planie i decyduje się podjąć ryzyko, by ocalić psią przyjaciółkę.

O rozumieniu swoich i cudzych emocji

Współpraca nie była jednak do tej pory mocną stroną Kleo. Dziewczynka jest impulsywna, szybko się denerwuje, a na dodatek ma w sobie dużo złości, którą bez ogródek wyładowuje na Kornelii. Tęskni za rodzicami, którzy zmarli dawno temu i wciąż nie może pogodzić się z ich stratą, dlatego jej emocje wychodzą na zewnątrz w formie gniewu. Kiedy
w końcu otwiera się przed Flo, mówi mu, że zawsze wolała liczyć wyłącznie na siebie. To pokazuje, że problemy wychowawcze często mają głębsze podłoże i nie powinniśmy ich bagatelizować, a podstawą jest zawsze rozmowa. Twórcy zwracają też uwagę na to, by być uważnym na emocje młodych ludzi. Należy więc pamiętać, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, najważniejsze jest to, by nie tracić wiary oraz podjąć ryzyko i komuś zaufać, bo każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia.

O zaufaniu

Ale Flo również po cichu przeżywa własne problemy – powodem, dla którego nie pojechał z rodzicami na wymarzone wakacje jest bowiem… Lassie. Dwa lata temu, kiedy powierzył wakacyjną opiekę nad nią znajomym, Lassie zniknęła. Okazało się, że ta z tęsknoty za przyjacielem uciekła i przebyła niemal cały kraj, by do niego wrócić. To pokazuje jak ogromna więź łączy Flo i Lassie, która jest dla niego kimś więcej niż tylko psem. Stała się zarazem przyjaciółką i opiekunką chłopca, którego nie odstępuje na krok. Ale Flo po sytuacji sprzed lat chce jej pilnować cały czas i mieć pewność, że nikt nie zrobi jej krzywdy. Dopiero później zaczyna rozumieć, że jest to przecież niemożliwe, bo nie jest w stanie być przy niej nieustannie – ale może za to dbać o nią wtedy, gdy są razem i ufać, że ta nigdy więcej go nie opuści.
W końcu mimo tęsknoty chłopak pokonuje swój lęk i decyduje się na wakacje z dala od psa, bo wie, że kiedy wróci do domu, ten będzie już na niego czekać.

O szacunku do zwierząt

Twórcy podejmują też ważny temat hodowli psów. Kiedy widzimy bowiem obrazy zamkniętych klatek, nie sposób nie myśleć o codziennych sytuacjach, w których zwierzęta są traktowane przez ludzi w okrutny sposób. W filmie złodzieje przetrzymują psiaki w opuszczonej oborze, za zamkniętymi drzwiami, bez dostępu do wody czy większej przestrzeni. Liczą się dla nich wyłącznie pieniądze, jakie będą mogli zarobić na ich sprzedaży, podczas gdy warunki, w jakich trzymane są psy, odbiegają od jakichkolwiek standardów. Oprócz tego ich pies, mający za zadanie strzec porwanych zwierzaków, cały czas trzymany jest na łańcuchu, a jego właściciele wymagają od niego agresji, więc tresują go właśnie w taki sposób. Na szczęście jednak w toku akcji zostaje spuszczony z łańcucha i zaczyna cieszyć się wolnością, jego nastawienie do ludzi oraz innych psów zmienia się diametralnie. To zmusza nas do zastanowienia się nad humanitarnym traktowaniem zwierząt oraz reagowania na sytuacje, w których te zasady nie są przestrzegane. Filmowi porywacze ignorują wszelkie potrzeby żywych istot, byle tylko móc pokazać je na aukcji i zbić fortunę dzięki prześcigającym się w licytacjach bogaczom. Niestety bardzo często psy są skazywane na cierpienie wyłącznie dla ludzkiej próżności i pozornej przyjemności, dlatego tak ważne jest, by traktować je z szacunkiem i miłością, jaką one obdarzają nas.

Czy warto obejrzeć „Lassie. Nowe przygody”?

„Lassie. Nowe przygody” zaskakuje mnogością lekcji, jakie z seansu mogą wyciągnąć zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. Oprócz świetnej familijnej rozrywki oraz kryminalnej zagadki, jesteśmy świadkami niezwykłej przygody, która połączyła wszystkich bohaterów. A ci uczą nas nie tylko wartości, jakie płyną ze współpracy, zaufania czy szczerej rozmowy, ale również szacunku do naszych czworonożnych (i nie tylko) pupili. A Lassie po raz kolejny udowadnia, że każdy pies to osobisty bohater swojego właściciela, dlatego powinien być traktowany z szacunkiem i czułością, na jakie zasługuje.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).