Blog

film duch sniegow

„Duch śniegów” – niezwykły film o podróży tropem pantery śnieżnej

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Duch śniegów” to opowieść o dwójce fotografów przemierzających dziki tybetański krajobraz w poszukiwaniu niezwykle rzadkiego gatunku kota – pantery śnieżnej. Film oddaje hołd pięknu przyrody i zachęca do spojrzenia na naturę bez antropocentrycznej wyższości. To lekcja uważności i wrażliwości

„Duch śniegów” to francuski dokument przyrodniczy utrzymany w kontemplacyjnym tempie i konwencji filmowego eseju. Jego wolny rytm może stanowić wyzwanie dla przebodźcowanych nastolatków, ale to właśnie dzięki niemu seans filmu będzie dla wielu młodych widzów doznaniem niezapomnianym, spotkaniem z całkowicie innym językiem kina niż ten, który znają od dziecka. „Duch śniegów” to opowieść o dwójce fotografów przemierzających dziki tybetański krajobraz w poszukiwaniu niezwykle rzadkiego gatunku kota – pantery śnieżnej. Film oddaje hołd pięknu przyrody i zachęca do spojrzenia na naturę bez antropocentrycznej wyższości. To lekcja uważności i wrażliwości. Polecamy go szczególnie klasom o profilu ekologicznym lub przyrodniczym, z rozszerzoną biologią lub/i geografią, a także wrażliwym uczniom klas humanistycznych.

Film „Duch śniegów” już od 1 kwietnia w kinach.

Pobierz bezpłatne scenariusze lekcji do filmu – dla polonistów, przyrodników, ekologów, wychowawców, nauczycieli sztuki:

Kadr z filmu „Duch śniegów”, reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2.

Walory edukacyjne filmu „Duch śniegów”:

GINĄCE GATUNKI

Oczywistą wartością filmu jest zwrócenie uwagi na problem ginących gatunków zwierząt. Pokazuje unikatowość nie tylko głównej bohaterki, czyli pantery śnieżnej, ale i pozostałych zwierząt. W kontakcie z pięknem kolejnych zwierzęcych bohaterów, posiadających własne cechy charakteru i osobowość, wyraźnie czujemy, jak wielką stratą dla planety jest wymieranie kolejnych gatunków.

GINĄCE EKOSYSTEMY

Film pokazuje zwierzęta funkcjonujące wspólnie w ekosystemie, uczula zatem nie tylko na poszczególne gatunki zagrożone wyginięciem, ale i na wagę zachowania całych obszarów nietkniętych cywilizacją. Uświadamia znaczenie dzikiej przyrody, pokazuje, jak harmonijnie funkcjonuje natura bez człowieka; może stanowić uzupełnienie dyskusji o rezerwatach i parkach ochrony przyrody. Z tego względu „Duch śniegów” stanowi przydatny film dla nauczycieli biologii i geografii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Kadr z filmu „Duch śniegów”, reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2.

EKOKRYTYKA I ANIMAL STUDIES

Film jest utrzymany w duchu nowej nauki, tzw. animal studies, która m.in. zwraca zwierzętom ich podmiotowość, widzi ich wartość w samym fakcie bycia niepowtarzalnymi istotami, a nie w tym, że mogą się do czegoś przydać człowiekowi i że można w nich dostrzec punkty wspólne z ludźmi. Z kolei ekokrytyka zwraca uwagę na rozumienie tego, jak poszczególne gatunki zamieszkujące dane środowisko koegzystują ze sobą, co wpływa na harmonię danego ekosystemu, a co go zaburza. Film jest utrzymany w takim właśnie proekologicznym duchu, to nauka odpowiedzialnego i pełnego szacunku podejścia do przyrody.

POROZUMIENIE PONAD PODZIAŁAMI

Film znosi barierę nie tylko między człowiekiem i naturą, ale też między różnymi kulturami. W uroczych scenkach oglądamy interakcje Francuzów z tybetańskimi dziećmi – obie strony doskonale się dogadują i lubią, chociaż nie znają nawzajem swoich języków.

WSPÓŁCZESNY EPIKUREIZM

Polonista, historyk lub nauczyciel filozofii może wykorzystać ten film do omówienia „w praktyce” takich postaw, jak epikureizm (cieszenie się światem, czerpanie z niego maksymalnej przyjemności) i stoicyzm (harmonijne współistnienie ze światem, podporządkowanie jego regułom, brak zachłanności, spokój).

Kadr z filmu „Duch śniegów”, reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2.

PIĘKNO I POEZJA WOKÓŁ NAS

Film zachęca do dostrzegania piękna w rzeczach drobnych, do „poetyckiego” czucia rzeczywistości, do kontemplowania świata, bycia tu i teraz. Poloniści z pewnością docenią jego „literackość”, która przejawia się w wielu jego aspektach: w byciu ekranizacją książki, w esejowej formie, w głębi przemyśleń bohaterów i w pięknie słów, którymi te przemyślenia opisują. Film jest pełen erudycyjnych nawiązań, m.in. poszukiwanie pantery jest przyrównywane do prometejskiego wykradania boskich tajemnic i sięgania po oświecenie, a przebywanie w jaskini prowokuje bohaterów do rozmyślań nad początkiem ludzkości, która już od zarania przejawiała zainteresowanie sztuką.

O ZNACZENIU CISZY: ELEMENTY SELF-CARE

Film w pośredni sposób przekazuje widzom, jak wartościowe dla zdrowia psychicznego są wyciszenie się, dobrowolna samotność, detoks od techniki, „bycie tu i teraz” w miejsce wszechobecnego rozproszenia, kontakt z przyrodą, medytacja. Sam seans można pod wieloma względami porównać właśnie do medytacji. Na podstawie filmu wychowawca może pokazać zatem metody dbania o higienę psychiczną, odstresowania się, „slow life”, zen itp.

Kadr z filmu „Duch śniegów”, reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2.

O WYTRWAŁOŚCI I PASJI

Z filmu płynie wyraźna nauka tego, że osiąganie trudnych celów daje wielką satysfakcję, że warto podążać za marzeniami. Determinacja popłaca, a praca wykonywana z miłością staje się pasją.

PRZYKŁAD FILMU DOKUMENTALNEGO I PRZYRODNICZEGO

Pokazanie, że tego typu kino ma do zaoferowania znacznie więcej niż stereotypowy voice over z Krystyną Czubówną.

KOMPOZYCJA OBRAZU

Kadry w tym filmie są tak piękne, że na ich przykładzie można porozmawiać o tym, co składa się na dobrą kompozycję obrazu. To wartościowa propozycja dla klas o profilu artystycznym, o zainteresowaniach malarskich, fotograficznych, operatorskich. Film zachęca do omówienia takich kwestii, jak paleta barw, głębia ostrości, perspektywa etc.

Katarzyna Kebernik

Więcej filmowych inspiracji w Twojej klasie? Skorzystaj z pakietu premium i za jedynie 19.99 zł zyskaj dostęp do całej bazy naszych materiałów.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).