Blog

bigger than us

Czego uczy nas film „Bigger Than Us”?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Bigger Than Us” opowiada o młodych aktywistach, których zaangażowanie i wiara w poprawę świata zainspirują niejednego dorosłego. Na pewno jest to również film, z którym warto iść do kina z uczniami. Francuski dokument stanowi ważny tytuł dla wszystkich, którzy mają na uwadze ekologię oraz walkę o prawa człowieka.

Nigdy nie powinniśmy zapominać, jak wiele możemy się nauczyć od dzieci. „Bigger Than Us” opowiada o młodych aktywistach, których zaangażowanie i wiara w poprawę świata zainspirują niejednego dorosłego. Na pewno jest to również film, z którym warto iść do kina z uczniami. Francuski dokument stanowi ważny tytuł dla wszystkich, którzy mają na uwadze ekologię oraz walkę o prawa człowieka.

Zwiastun „Bigger Than Us”:

Reżyserka tego filmu nie jest osobą „z przypadku”– to dziennikarka śledcza i publicystka Flore Vasseur, która całą swoją działalność poświęciła walce o prawdę. Napisała cztery książki, m.in. „What Remains of Our Dreams” („Co pozostanie z naszych marzeń”) – powieść śledczą przedstawiającą szokującą historię Aarona Swartza: prześladowanego przez administrację prezydenta Obamy programistę, który walczył o wolne media i głośno opowiadał się przeciwko inwigilacji obywateli. Vasseur jest również twórczynią filmu o Edwardzie Snowdenie („Meeting Snowden”).

Pobierz darmowe materiały edukacyjne do filmu „Bigger Than Us” i zobacz, jak wiele zagadnień możesz poruszyć z uczniami na przykładzie tego filmu:

Walory edukacyjne „Bigger Than Us”

„Bigger Than Us” to debiut Vasseur w roli dokumentalistki. Tutaj również interesują ją zagadnienia aktywizmu i niezgody na narzucany przez najbogatszych, a uderzający w najbiedniejszych porządek świata. Tym razem skupia się jednak na młodych ludziach: nastolatkach i dwudziestolatkach, którzy podejmują walkę o lepsze jutro. Z odwagą występują przeciwko chciwym korporacjom, zbrodniczym rządom i społecznym niesprawiedliwościom. Kim są te osoby i czego możemy się od nich nauczyć?

bigger than us
Melati na porteście klimatycznym. Kadr z filmu „Bigger Than Us” (reż. Flore Vasseur, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Melati nauczyła mnie, że razem można więcej

21-letnia Melati jest „hostką”, przewodniczką po dokumencie „Bigger Than Us”. Razem z nią odwiedzamy kolejnych bohaterów. Sama też jest aktywistką, która swoją działalność rozpoczęła w wieku 12 lat, rozgoryczona zaśmiecaniem jej rodzinnej wyspy przez turystów. To m.in. dzięki jej staraniom zakazano używania plastikowych słomek w Indonezji. Melati przyznaje, że sama nie dokonałaby tak wiele bez wsparcia innych. Jej ciepła osobowość i otwarta postawa czynią z niej również świetną prowadzącą, która z łatwością nawiązuje porozumienie z innymi bohaterami dokumentu i szybko zdobywa sympatię widza.

Mohamad nauczył mnie, że wiedza to potęga

Mohamad musiał uciekać przed wojną w Syrii. Po przedostaniu się do Libanu w wieku 12 lat założył szkołę w obozie dla uchodźców. Ośrodek działa nadal i oferuje edukację dla ponad 200 syryjskich dzieci. Mohamad ma misję oferowania nauki tym, którzy mają do niej utrudniony dostęp. Jego szkoła daje też dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wspiera je po trudnych doświadczeniach wojennych.

Melati i Mohamad w szkole. Kadr z filmu „Bigger Than Us” (reż. Flore Vasseur, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Memory nauczyła mnie, że złe tradycje można zmienić

Memory wystąpiła przeciwko strasznej tradycji plemiennej w Malawi – zmuszaniu dziewczynek tuż po pierwszej miesiączce do rytualnej inicjacji seksualnej z dorosłymi mężczyznami. Wiele z nich, w tym siostra aktywistki, zachodziło w wyniku takiego gwałtu w ciążę. Memory stała się liderką ruchu walczącego o zniesienie tego zwyczaju i dzięki jej działaniom te praktyki zostały prawnie zakazane w całym kraju. 22-latka marzy o karierze w polityce i cały czas pomaga kobietom.

Xiuhtezcatl nauczył mnie, że głos mniejszości jest słyszalny

19-letni Xiuhtezcatl jest rdzennym Amerykaninem, dumnym ze swojego pochodzenia. Już jako dziecko zaczął zauważać, że rząd USA gorzej traktuje jego społeczność – to w pobliżu rezerwatów są prowadzone toksyczne odwierty, to tereny rdzennej ludności eksploatuje się w większym stopniu niż te zamieszkałe przez białych. O nastolatku stało się głośno, kiedy pozwał stan Kolorado za niszczenie naturalnego środowiska. Doprowadził również do zakazu stosowania pestycydów w parkach dla dzieci. Swoim spojrzeniem na świat dzieli się w rapowych kawałkach.

Xiuhtezcatl. Kadr z filmu „Bigger Than Us” (reż. Flore Vasseur, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mary nauczyła mnie, że chociaż nie można zmienić całego świata, to uratowanie świata jednej osoby jest równie wielką sprawą

Mary jest Angielką, która sens życia znalazła w Grecji – razem z innymi ratownikami morskimi pomaga uchodźcom, którzy na prowizorycznych łodziach uciekają przed głodem i wojną. Gdyby nie ratownicy, wielu migrantów czekałaby pewna śmierć na morzu: przewoźnicy oszukują ich na różne sposoby, np. sprzedając wadliwe kamizelki. Mary ma świadomość, że jej działania nie naprawią kryzysu migracyjnego, a większość osób, które uratuje, zostanie zamknięta w obozach dla uchodźców. Stara się jednak mimo wszystko pomagać jak najwięcej. Liczba migrantów na świecie wynosi 80 milionów, a do 2050 roku w związku z kryzysem klimatycznym prawdopodobnie wzrośnie do 200 milionów.

Rene nauczył mnie, że odważnie mówiąc prawdę można wygrać z dezinformacją medialną

Rene to Brazylijczyk który zaczął publikować na Twitterze wpisy o tym, co dzieje się na jego osiedlu. Niespodziewanie dla chłopaka, te tweety zaczęły cieszyć się ogromną popularnością, bo dla ludzi z zewnątrz były jedynym źródłem informacji o tym, co naprawdę dzieje się w fawelach. Oficjalne brazylijskie media boją się mafii i często przemilczają niewygodne fakty. Dzisiaj Rene jest nie tylko wpływowym dziennikarzem, ale i ważną postacią w swojej lokalnej społeczności. Organizuje też różnorodne zajęcia dla biednej młodzieży, które mają na celu zaoferować im lepszy start w przyszłość.

Mary i Melati w porzuconym obozowisku uchodźców. Kadr z filmu „Bigger Than Us” (reż. Flore Vasseur, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Winnie nauczyła mnie, że każdą zmianę najlepiej zacząć od swojego podwórka

84% wszystkich afrykańskich gleb zostało zniszczonych przez stosowanie pestycydów, co doprowadziło do upadku rolnictwa i klęsk głodu na tym kontynencie. Farmerka Winnie walczy z tym problemem, ucząc permakultury i alternatywnych metod uprawy, które nie zaburzają ekosystemu oraz pozwalają ubogim mieszkańcom Ugandy na samodzielne utrzymanie.

Zainteresowani bliższym poznaniem tych ciekawych młodych ludzi? Zapraszamy do kin od 22 kwietnia!

Chcesz zyskać nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych na naszej stronie? Zobacz, co oferujemy w PAKIECIE PREMIUM!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).