Blog

chłopiec i czapla recenzja animacja miyazaki studio ghibli film w szkole

„Chłopiec i czapla”

Dowiedz się jak zamówić seans

To nie jest film dla dzieci

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

83-letni mistrz Hayao Miyazaki („Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke”) zapowiada „Chłopca i czaplę” jako swój ostatni film. Animacja jest najbardziej melancholijna i mroczna ze wszystkich jego dotychczasowych dzieł. To opowieść o stracie i godzeniu się z bólem.

Zobacz zwiastun filmu „Chłopiec i czapla”:

Japonia, II wojna światowa. Mama małego Mahito ginie w pożarze szpitala. Jakiś czas później jego tata znajduje sobie nową kobietę i razem z synem opuszcza Tokio, by schronić się przed bombardowaniami i zamieszkać na wsi razem z oczekującą dziecka partnerką. Mahito nie akceptuje tej sytuacji: nadal przeżywa żałobę, dręczą go sny o matce. Zamyka się w sobie i odsuwa od otoczenia. Wtedy w jego świecie pojawia się dziwaczna, przemawiająca ludzkim głosem czapla. Zwierzę wabi chłopca do starej wieży stojącej nieopodal jego nowego domu. Ptak okazuje się wysłannikiem z tajemniczej krainy, gdzie żywi przebywają pośród umarłych, a przeszłość współgra z przeszłością. To tam Mahito spróbuje uratować swoją matkę – czyniąc to, uratuje także sam siebie.

83-letni mistrz Hayao Miyazaki („Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke”) zapowiada „Chłopca i czaplę” jako swój ostatni film. Współzałożyciel kultowego japońskiego studia Ghibli nie ukrywa też, że historia zawiera wątki autobiograficzne. Animacja jest najbardziej melancholijna i mroczna ze wszystkich jego dotychczasowych dzieł. To opowieść o stracie i godzeniu się z bólem. Oniryczne, gęste od symboli i imponujące wyobraźnią widowisko można interpretować jako zapis procesu przepracowywania traumy na poziomie metaforycznym: to podróż wewnętrzna Mahito ubrana w uniwersalny kostium baśni.

„Chłopiec i czapla” jako pierwsze anime w historii zdobyło Złoty Glob dla najlepszej animacji i z dużym prawdopodobieństwem sięgnie po Oscara w tej samej kategorii. Nic w tym dziwnego – Miyazaki osiąga w swoim nowym filmie najwyższy poziom kreślenia opowieści za pomocą rysunku. Wystarczy mu jedna scena, jeden odmalowany gest, by zawrzeć ogrom emocji kotłujących się w danej postaci czy wykreować niezapomniany, pełen fantazji obraz. „Chłopiec i czapla” to dzieło niezwykle sugestywne, ewokujące szereg reakcji – od zachwytu i wzruszenia, po strach i obrzydzenie. Zwiastun podlinkowany wyżej dobrze pokazuje, czego można oczekiwać od seansu pod względem wizualnym – zachęcam do zerknięcia.

Kadr z filmu „Chłopiec i czapla” (reż. H. Miyazaki, Japonia 2023, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Czy „Chłopiec i czapla” to dobry film dla szkół?

Dystrybutor filmu, Młode Horyzonty, zdecydował się nie przygotowywać materiałów edukacyjnych i dubbingu do „Chłopca i czapli”, aby nie wprowadzać widza w błąd – to nie jest „bajka dla dzieci”, to film animowany dla dorosłych. Dziełu zdecydowanie bliżej do „Labiryntu Fauna” (reż. G. del Toro, 2006) niż do uroczych animacji studia Ghibli w rodzaju „Ruchomego zamku Hauru” (reż. H. Miyazaki, 2004). Dlatego jeśli już wychodzić na ten film z klasą, to tylko z uczniami szkół ponadpodstawowych: młodsze dzieci mogą zgubić się w tej opowieści, a nawet się przestraszyć.

„Chłopca i czaplę” powinni mieć na uwadze przede wszystkim nauczyciele szkół plastycznych – przepiękna animacja będzie niezwykle inspirująca dla młodych grafików i rysowników. Poza tym tytuł z pewnością przyciągnie wszystkich nastolatków interesujących się mangą i kulturą japońską (a miłośnik lub miłośniczka tej estetyki znajdzie się w każdej licealnej klasie). Przede wszystkim jednak polecam „Chłopca i czaplę” widzom dorosłym, nauczycielkom i nauczycielom: to niezwykła okazja do zanurzenia się przepięknym świecie dziecięcej wrażliwości i wyobraźni, który z ogromnym wyczuciem odmalował na ekranie japoński mistrz animacji, powracający na starość do krainy własnego dzieciństwa.

Na film „Chłopiec i czapla” zapraszamy do kin od 19 stycznia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)