Blog

Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka

Intregracyjna moc sztuki

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy Twoi uczniowie stęsknili się za szkołą, w której uczniowie wraz ze zwierzęcymi kompanami przeżywają wiele magicznych przygód? Przyjmijcie zatem zaproszenie na niezwykły jubileusz!

Z okazji 250. urodzin szkoły Ida wraz z kolegami i koleżankami ze swojej klasy weźmie udział w przygotowaniach spektaklu, który uświetni obchody. Głównym tematem przedstawienia ma być „mit założycielski” związany z początkami funkcjonowania instytucji. Nie wszystkie osoby biorące udział w sztuce … Jakie przeszkody napotka Ida na swojej drodze?

Zobacz zwiastun:

„Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” to kontynuacja filmu z 2021 roku. Sequel opowieści, podobnie jak pierwsza część, powstał na kanwie bestsellerowej serii książek Margit Auer. Młodzi widzowie mają szansę dorastać wraz z ekranowymi bohaterami i wspólnie z nimi mierzyć się z nowymi problemami, typowymi dla okresu dorastania: pierwszą miłością, zmienną dynamiką relacji rówieśniczych, poszukiwaniem własnego głosu.

Odkryj walory edukacyjne filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”:

O pierwszej miłości

Między Idą a Jo, jej kompanem z pierwszej części filmu, kiełkuje pierwsze nastoletnie zauroczenie. Zarówno bohaterka, jak i bohater nie komunikują jasno swoich uczuć. Otwartej rozmowie nie sprzyjają wewnętrzne wątpliwości, zawstydzenie i strach przed odrzuceniem, z którymi mierzy się każde z nich. Sytuację komplikuje dodatkowo Helena. Przebojowa nastolatka dąży do tego, by wspólnie z Jo zagrać w spektaklu, co wzbudza zazdrość Idy. Jak potoczą się losy tego miłosnego „trójkąta”? Warto przekonać się w kinie. Uczniowie mają szansę przy okazji dowiedzieć się, dlaczego otwarta rozmowa jest kluczem w budowaniu udanych relacji.

Kadr z filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” (reż. Sven Unterwaldt Jr., Niemcy 2022, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Skomplikowane relacje rówieśnicze

Jak zmieniają się nasze przyjaźnie, kiedy wchodzimy w okres dorastania? Druga część „Szkoły magicznych zwierząt” przyniesie odpowiedź także na to pytanie. Młodzi widzowie być może będą mieli szansę ujrzeć na ekranie, jak w lustrzanym odbiciu, dynamikę relacji w ich własnej klasie. Dominująca Helena wraz z paczką wiernych przyjaciółek, nieśmiała i wycofana Anna-Lena, pomysłowa i odważna Jo, Benni – klasowy outsider…Wszyscy wspomniani bohaterowie, o tak różnych cechach osobowości i charakteru będą współpracować przy próbach do spektaklu. Czy mimo istniejących różnic uda im się zażegnać konflikty i wypracować porozumienie?

Współdziałanie i wzajemne wsparcie

W jednej z filmowych scen charyzmatyczna nauczycielka, panna Cornfield, wraz z Montimerem – poszukiwaczem magicznych zwierząt, udzielają swoim podopiecznym mądrej rady.„Musicie się wspierać” – mówią swoim podopiecznym, którzy – mimo konfliktów i nieporozumień wewnątrz pracującej nad spektaklem grupy –potrafili się zmobilizować w obliczu trudnej sytuacji. Seans pokazuje, że często cel można osiągnąć tylko przy współdziałaniu, próbie wypracowania kompromisu i konsensusu. Należy także pamiętać o tym, by każdej osobie zapewnić przestrzeń na komunikowanie własnego zdania.

Poszukiwanie własnego głosu

Nieśmiała Anna-Lena w toku akcji przechodzi zauważalną metamorfozę. Bohaterka jest posiadaczką niezwykłego talentu muzycznego – nie dostrzega jednak własnych możliwości. Czy wsparcie jej magicznego zwierzaka, kameleona Kaspara, pozwoli Annie-Lenie uwierzyć we własne siły i… rozbłysnąć na scenie? Seans może zachęcić także Twoich podopiecznych do odkrywania swoich talentów i predyspozycji. Przypomni również, że warto otaczać się ludźmi, którzy będą nam kibicować w dążeniu do celu.

Kadr z filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” (reż. Sven Unterwaldt Jr., Niemcy 2022, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Integrująca moc sztuki

Praca nad teatralnym spektaklem początkowo przysparza Idzie wielu kłopotów. Z czasem jednak osoby biorące udział w przedstawieniu zaczynają jednak wypracowywać między sobą porozumienie. Także na scenie dzieją się rzeczy prawdziwie magiczne: bohaterowie odnajdują swój głos, wyrażają swoje potrzeby i emocje, dzięki czemu zyskują śmiałość i odwagę. Seans przypomni Twoim widzom, że sztuka –poza mocą łączenia ponad podziałami – umożliwia autoekspresję, a także pozwala nazwać i zrozumieć emocje. Kto wie, może seans filmu zachęci także Twoich podopiecznych do twórczych aktywności w grupie (np. do zorganizowania klasowych warsztatów teatralnych)?

Na seans filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” zapraszamy do kin już od 5 kwietnia 2024.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).