Blog

Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka

Dowiedz się jak zamówić seans

Intregracyjna moc sztuki

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy Twoi uczniowie stęsknili się za szkołą, w której uczniowie wraz ze zwierzęcymi kompanami przeżywają wiele magicznych przygód? Przyjmijcie zatem zaproszenie na niezwykły jubileusz!

Z okazji 250. urodzin szkoły Ida wraz z kolegami i koleżankami ze swojej klasy weźmie udział w przygotowaniach spektaklu, który uświetni obchody. Głównym tematem przedstawienia ma być „mit założycielski” związany z początkami funkcjonowania instytucji. Nie wszystkie osoby biorące udział w sztuce … Jakie przeszkody napotka Ida na swojej drodze?

Zobacz zwiastun:

„Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” to kontynuacja filmu z 2021 roku. Sequel opowieści, podobnie jak pierwsza część, powstał na kanwie bestsellerowej serii książek Margit Auer. Młodzi widzowie mają szansę dorastać wraz z ekranowymi bohaterami i wspólnie z nimi mierzyć się z nowymi problemami, typowymi dla okresu dorastania: pierwszą miłością, zmienną dynamiką relacji rówieśniczych, poszukiwaniem własnego głosu.

Odkryj walory edukacyjne filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”:

O pierwszej miłości

Między Idą a Jo, jej kompanem z pierwszej części filmu, kiełkuje pierwsze nastoletnie zauroczenie. Zarówno bohaterka, jak i bohater nie komunikują jasno swoich uczuć. Otwartej rozmowie nie sprzyjają wewnętrzne wątpliwości, zawstydzenie i strach przed odrzuceniem, z którymi mierzy się każde z nich. Sytuację komplikuje dodatkowo Helena. Przebojowa nastolatka dąży do tego, by wspólnie z Jo zagrać w spektaklu, co wzbudza zazdrość Idy. Jak potoczą się losy tego miłosnego „trójkąta”? Warto przekonać się w kinie. Uczniowie mają szansę przy okazji dowiedzieć się, dlaczego otwarta rozmowa jest kluczem w budowaniu udanych relacji.

Kadr z filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” (reż. Sven Unterwaldt Jr., Niemcy 2022, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Skomplikowane relacje rówieśnicze

Jak zmieniają się nasze przyjaźnie, kiedy wchodzimy w okres dorastania? Druga część „Szkoły magicznych zwierząt” przyniesie odpowiedź także na to pytanie. Młodzi widzowie być może będą mieli szansę ujrzeć na ekranie, jak w lustrzanym odbiciu, dynamikę relacji w ich własnej klasie. Dominująca Helena wraz z paczką wiernych przyjaciółek, nieśmiała i wycofana Anna-Lena, pomysłowa i odważna Jo, Benni – klasowy outsider…Wszyscy wspomniani bohaterowie, o tak różnych cechach osobowości i charakteru będą współpracować przy próbach do spektaklu. Czy mimo istniejących różnic uda im się zażegnać konflikty i wypracować porozumienie?

Współdziałanie i wzajemne wsparcie

W jednej z filmowych scen charyzmatyczna nauczycielka, panna Cornfield, wraz z Montimerem – poszukiwaczem magicznych zwierząt, udzielają swoim podopiecznym mądrej rady.„Musicie się wspierać” – mówią swoim podopiecznym, którzy – mimo konfliktów i nieporozumień wewnątrz pracującej nad spektaklem grupy –potrafili się zmobilizować w obliczu trudnej sytuacji. Seans pokazuje, że często cel można osiągnąć tylko przy współdziałaniu, próbie wypracowania kompromisu i konsensusu. Należy także pamiętać o tym, by każdej osobie zapewnić przestrzeń na komunikowanie własnego zdania.

Poszukiwanie własnego głosu

Nieśmiała Anna-Lena w toku akcji przechodzi zauważalną metamorfozę. Bohaterka jest posiadaczką niezwykłego talentu muzycznego – nie dostrzega jednak własnych możliwości. Czy wsparcie jej magicznego zwierzaka, kameleona Kaspara, pozwoli Annie-Lenie uwierzyć we własne siły i… rozbłysnąć na scenie? Seans może zachęcić także Twoich podopiecznych do odkrywania swoich talentów i predyspozycji. Przypomni również, że warto otaczać się ludźmi, którzy będą nam kibicować w dążeniu do celu.

Kadr z filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” (reż. Sven Unterwaldt Jr., Niemcy 2022, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Integrująca moc sztuki

Praca nad teatralnym spektaklem początkowo przysparza Idzie wielu kłopotów. Z czasem jednak osoby biorące udział w przedstawieniu zaczynają jednak wypracowywać między sobą porozumienie. Także na scenie dzieją się rzeczy prawdziwie magiczne: bohaterowie odnajdują swój głos, wyrażają swoje potrzeby i emocje, dzięki czemu zyskują śmiałość i odwagę. Seans przypomni Twoim widzom, że sztuka –poza mocą łączenia ponad podziałami – umożliwia autoekspresję, a także pozwala nazwać i zrozumieć emocje. Kto wie, może seans filmu zachęci także Twoich podopiecznych do twórczych aktywności w grupie (np. do zorganizowania klasowych warsztatów teatralnych)?

Na seans filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” zapraszamy do kin już od 5 kwietnia 2024.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).