Blog

Startuje Festiwal Ale Kino! – święto filmów dla młodego widza

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Podczas Festiwalu obejrzymy najlepsze, starannie wyselekcjonowane filmy dla młodego widza. W wersji online na VOD i wersji offline w Poznaniu zostanie wyświetlone kilkadziesiąt wartościowych tytułów. Wiele z nich nie trafi do regularnej dystrybucji i będzie można obejrzeć je tylko podczas Festiwalu.

Festiwal Ale Kino! to przegląd najbardziej wartościowych filmów dla młodego widza. W ciągu trwania Festiwalu obejrzymy kilkadziesiąt filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych, skierowanych dla uczniów w różnym wieku. Udział w imprezie uznajemy za obowiązkowy dla każdego nauczyciela, świadomego rodzica i edukatora – tym bardziej, że filmy można oglądać także online.

Gdzie i kiedy?

  • Wersja offline: 1-7 października w Poznaniu. Seanse odbywają się w Multikinie Stary Browar, Multikinie 51 i Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Łejery.
  • Wersja online: od 30 listopada do 4 grudnia na festiwalowym VOD.

Oglądaniu filmów towarzyszą również inne ciekawe wydarzenia, m.in. sadzenie drzew.

Wszystkie niezbędne informacje i pełen repertuar znajdziecie na stronie wydarzenia https://alekino.com/

Kadr z filmu: „Comedy Queen” (reż. Sanna Lenken, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Co koniecznie obejrzeć?

Repertuar Festiwalu jest przebogaty, więc na pewno każde dziecko, rodzic lub wychowawca znajdzie w nim coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy nasze typy: filmy, które naszym zdaniem szczególnie warto mieć na oku:

  • „Blisko” – zdobywca Grand Prix w Cannes, który zachwycił także polską publiczność na tegorocznych Nowych Horyzontach. To poruszająca opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków: chłopcy z różnych względów zaczynają się od siebie oddalać…
  • „Comedy Queen” – zwycięzca sekcji dziecięcej na tegorocznym Festiwalu w Berlinie. Główna bohaterka przechodzi żałobę po śmierci mamy. Aby poradzić sobie z bólem, nastolatka postanawia zostać stand-uperką.
  • „Mecz o wszystko” – historia nastoletniego piłkarza, który po nieszczęśliwym wypadku traci pełnosprawność ruchową. Dzięki determinacji i pomocy przyjaciół nie zrezygnuje jednak z ukochanego sportu.
  • „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” – pełnometrażowa kontynuacja lubianego serialu o Tacie Misiu i jego synku. Tym razem niedźwiadki wybiorą się na poszukiwanie legendarnej Złotej Krainy, gdzie zapasy miodu nigdy się nie kończą.
  • „Valentina” – uroczy musical o dziewczynce z zespołem Downa, który bawi widza, ucząc przy okazji tolerancji i akceptacji.
  • „Smocza księżniczka” – przepiękna wizualnie, animowana baśń z Francji, która zachwyci najmłodszych, a starszym przypomni magię dzieciństwa.
  • Tematyczne bloki krótkometrażowe – filmy z cyklu „malowanie dźwiękiem”? A może pakiet o smakołykach? Zobacz, jak wiele można opowiedzieć w przeciągu kilku-kilkunastu minut!

I wiele, wiele innych tytułów – każdy film wyświetlany w ramach Festiwalu Ale Kino! został starannie wyselekcjonowany przez najlepszych ekspertów od kina dziecięcego i młodzieżowego.

Wszystkie niezbędne informacje i pełen repertuar znajdziecie na stronie wydarzenia https://alekino.com/

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwali!

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)