Blog

„Neneh: Gwiazda baletu”

Przeciwko uprzedzeniom i prześladowaniom

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Pełna humoru i wzruszeń, przebojowa historia prosto z Francji – „Neneh: Gwiazda baletu” to świetna propozycja nie tylko dla dzieci zainteresowanych tańcem. Historia jedynej czarnej dziewczynki w elitarnej szkole dla baletnic to filmowa lekcja empatii, tolerancji i akceptowania cudzej inności.

Neneh to rezolutna, wygadana dziewczynka o ogromnym talencie tanecznym. Jej największym marzeniem jest zostanie baletnicą. Rodzice wspierają ją w tym zamierzeniu, jednak obawiają się to, jak ich córeczka poradzi sobie w trudnym środowisku szkoły baletowej. Neneh jest przecież czarna, a wszystkie inne uczennice są białe… Czy kwalifikacja do elitarnej placówki nie będzie dla niej początkie koszmaru? Czy rodzice zapisując córeczkę do szkoły marzeń nie rzucą jej przypadkiem na pożarcie wilkom?

Zobacz zwiastun filmu „Neneh: Gwiazda baletu”:

Pomimo ogromnego zapału, pozytywnego nastawienia i siły charakteru na Neneh czeka wiele wyzwań w nowej szkole. Także ze strony nauczycieli, a przede wszystkim jednej z nauczycielek, która nie będzie potrafiła wyzbyć się swoich osobistych uprzedzeń. „Neneh: Gwiazda baletu” ma do przekazania wiele nie tylko uczniom, ale także nauczycielom, wychowawcom, rodzicom. To opowieść o ogromnej odpowiedzialności, jaka wiąże się z kształtowaniem młodej osoby. Pomimo poważnej tematyki sam film ma bardzo atrakcyjną formułę: jest pełen humoru, chwytliwej muzyki, ma wciągającą akcję i dobrze napisanych bohaterów. Idealna propozycja na rozrywkowy seans z przesłaniem. Co ma nam do powiedzenia mała Neneh?

Bycie innym i wykluczonym

Kadr z filmu: „Neneh: Gwiazda baletu” (reż. Ramzi Ben Sliman, Francja 2022, czas trwania: 97 min., dystrybucja: Galapagos Films).

„Neneh: Gwiazda baletu” powinna zainteresować przede wszystkim tych nauczycieli, którzy mierzą się w swojej klasie z przemocą rówieśniczą i bullyingiem. Głównym wątkiem historii jest problem odrzucenia przez grupę i poczucie niedopasowania czy też nieadekwatności, z jakimi mierzy się główna bohaterka. Twórcy pokazują wszystkie odcienie bycia innym. Od zazdrości i obgadywania, aż po znoszenie otwartych form prześladowań i wykluczenia. Neneh może stanowić inspirację do tego, by znaleźć w sobie siłę do postawienia się swoim prześladowcom.

Trudności w spełnianiu marzeń

Film opowiada o pasji i jej realizowaniu. Główna bohaterka ma w sobie dużo wewnętrznej siły i determinacji. „Neneh…” nie jest jednak filmem naiwnym, nie przekonuje dzieci, że „wystarczy chcieć”. To przede wszystkim historia o tym, że czasem spełnione marzenie nie okazuje się tak piękne, jak w naszej wyobraźni. O tym, że czasem warto zrobić krok w tył i zastanowić się, czy aby na pewno chcemy kontynuować obraną ścieżkę. Neneh napotka wiele przeszkód, wątpliwości, nieżyczliwych ludzi; chociaż dziewczynka nie da się złamać, nie zamierza też iść po trupach do celu kosztem własnego zdrowia i szczęścia.

Kadr z filmu: „Neneh: Gwiazda baletu” (reż. Ramzi Ben Sliman, Francja 2022, czas trwania: 97 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Asertywność i zdrowa pewność siebie

Neneh to bohaterka, której nie sposób nie polubić. Przebojowa dziewczynka z pewnością podbije serca młodszych i starszych widzów. Jej postawa potrafi zainspirować. Neneh uczy tego, by nie dawać sobą pomiatać i w jaki sposób zachować własne zdanie, nie uprzykrzając przy tym życia innym. Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne tam gdzie chcą – mądry wychowawca wie, że posłuszeństwo w dorosłym życiu rzadko bywa cnota, dlatego im szybciej dziecko nauczy się asertywności oraz wiary we własne możliwości, tym dla niego lepiej.

Niezdrowe standardy piękna

Ważnym wątkiem filmu jest podporządkowywanie się surowym wymogom dotyczącym wyglądu. W końcu akcja toczy się w szkole baletowej. Wszystkie uczennice są nieustannie mierzone i ważone. Wychowawczynie Neneh obawiają się o jej afrykańskie geny, które w przyszłości mogą doprowadzić do tycia. Dziewczynka musi także ukrywać swoje kręcone włosy w przepisowym ciasnym koczku. W podobny sposób złamana została najbardziej surowa z nauczycielek Neneh: dlatego kobietę tak bardzo boli swoboda i odwaga dziewczynki, bo przypomina jej o tym, co sama musiała poświęcić dla kariery. Nie tylko baletnice odnajdą cząstkę siebie w opowieści o środowisku, które stale ocenia się przez pryzmat wyglądu.

Kadr z filmu: „Neneh: Gwiazda baletu” (reż. Ramzi Ben Sliman, Francja 2022, czas trwania: 97 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Przystępnie o rasizmie

Okazuje się, że we współczesnej francuskiej szkole nadal pokutuje wiele uprzedzeń na ten czarnej mniejszości i Neneh zderzy się tam z rasizmem. Jej rodzice nauczyli się udawać, że nie słyszą obraźliwych czy protekcjonalnych komentarzy. Sama Neneh jest jednak reprezentantką pokolenia, które nie zamierza godzić się na taki stan rzeczy. Potrafi bronić siebie i swojej kultury, a przede wszystkim jest dumna ze swojej kochającej rodziny i nikomu nie pozwoli zniszczyć swojej więzi z rodzicami.

Na film „Neneh: Gwiazda baletu” zapraszamy do kin już od 29 września.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).