Blog

„Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”

Film, który uwrażliwi Twoich uczniów na potrzeby zwierząt

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Zarówno dzikie stworzenia, jak i udomowieni pupile potrafią skraść serca młodych widzów. Czym na ich tle wyróżnia się tytułowy bohater filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”? I dlaczego uważamy, że to świetny wybór na mądry seans z klasą?

Zobacz zwiastun filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”:

O tym, jak mądrze opiekować się zwierzęciem

Kim jest Mru? To zawadiacki, ciekawy świata kotek, który jest najlepszym kompanem dziesięcioletniej Cleo. Życie dachowca zupełnie odmieniło się w momencie, kiedy został adoptowany przez dziewczynkę i jej rodzinę. Ten słodki mruczek z pewnością podbije serca Twoich uczniów, a przy okazji… da im niejedną wartościową lekcję. „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” pokaże bowiem młodym widzom, na czym polega odpowiedzialna opieka nad pupilem domowym. Czujność na bieżące potrzeby zwierzęcia, szacunek, empatia i delikatność wobec drugiej istoty to przykłady kilku wartych naśladowania postaw, jakie zostały zaprezentowane w filmie. Ten seans uzmysłowi Twoim uczniom, że zwierzę to nie zabawka, a żywe i czujące stworzenie. Przypomni im także, że nie należy traktować pupila przedmiotowo, a zamiast tego warto z uważnością zadbać o jego potrzeby. Jeśli chcesz pokazać swoim uczniom, jak powinna wyglądać codzienna opieka nad zwierzęciem – wybierz się z nimi do kina na „Mru…”.

A może po projekcji warto będzie zorganizować klasową wycieczkę do lokalnego schroniska dla zwierząt? Albo zaangażować klasę w akcje pomocowe dla bezdomnych czworonogów? Mamy nadzieję, że seans zachęci Was również do podjęcia dodatkowych aktywności, które uwrażliwią uczniów na los innych stworzeń.

O tym, że koty zawsze chodzą własnymi drogami

„Mru: wielka przygoda na cztery łapy” w ciekawy sposób przybliży młodym widzom także… kocie zwyczaje. Dlaczego kociaki tak bardzo lubią figlować? Czy koty faktycznie chadzają własnymi ścieżkami? I czy… zawsze spadają na cztery łapy? Seans będzie fantastycznym wstępem do rozmowy z uczniami na temat tych fascynujących i tajemniczych zwierząt. Co ciekawe, wiele filmowych wydarzeń ukazanych zostaje… z kociej perspektywy, dzięki czemu jako widzowie zyskujemy szansę, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę i przyzwyczajenia mruczków. Perypetie przeuroczego Mru przypomną młodym widzom, że koty to bardzo inteligentne, przyjazne zwierzaki, które cechują się sporą potrzebą niezależności. Film pięknie pokazuje, w jaki sposób można ją uszanować.

Kadr z filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” (dystrybucja w Polsce: M2Films)

O tym, że warto mieć futrzastego towarzysza

Czworonożny pupil może być najlepszym powiernikiem dziecięcych tajemnic i smutków. Przekonuje się o tym także Cleo, kiedy musi zmierzyć z bardzo bolesną sytuacją. Jej rodzice podejmują bowiem decyzję o rozstaniu. Dziewczynka zwierza się ze swoich trosk Mru, który towarzyszy jej w trakcie niełatwych życiowych zmian. Film pokaże uczniom, że więź ze zwierzęciem może dawać oparcie w trudnych chwilach. Według wielu badań kocie mruczenie obniża poziom stresu i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a towarzystwo futrzastego przyjaciela działa na nas kojąco. Warto, by przekonali się o tym także Twoi podopieczni.

O potrzebie wolności

Podczas wakacji spędzanych wraz z Cleo w górskim miasteczku, Mru odkrywa swoją prawdziwą naturę. W sympatycznym mruczku budzi się dziki instynkt, który nakazuje mu eksplorować otoczenie. Pewnego dnia kociak znika bez śladu. Jak zareaguje na to Cleo? I czy uda jej się odnaleźć swojego ukochanego przyjaciela? Z pewnością warto odkryć odpowiedzi na te pytania w kinie. Nieoczywisty i bardzo wzruszający finał tej opowieści ma szansę skłonić Twoją klasę do refleksji na temat tego, że każde stworzenie potrzebuje wolności.

Film „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” w kinach już od 15 września. Seans na zamówienie grup będzie dostępny ze specjalną edukacyjną wideoprelekcją.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).