Blog

„Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”

Dowiedz się jak zamówić seans

Film, który uwrażliwi Twoich uczniów na potrzeby zwierząt

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Zarówno dzikie stworzenia, jak i udomowieni pupile potrafią skraść serca młodych widzów. Czym na ich tle wyróżnia się tytułowy bohater filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”? I dlaczego uważamy, że to świetny wybór na mądry seans z klasą?

Zobacz zwiastun filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”:

O tym, jak mądrze opiekować się zwierzęciem

Kim jest Mru? To zawadiacki, ciekawy świata kotek, który jest najlepszym kompanem dziesięcioletniej Cleo. Życie dachowca zupełnie odmieniło się w momencie, kiedy został adoptowany przez dziewczynkę i jej rodzinę. Ten słodki mruczek z pewnością podbije serca Twoich uczniów, a przy okazji… da im niejedną wartościową lekcję. „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” pokaże bowiem młodym widzom, na czym polega odpowiedzialna opieka nad pupilem domowym. Czujność na bieżące potrzeby zwierzęcia, szacunek, empatia i delikatność wobec drugiej istoty to przykłady kilku wartych naśladowania postaw, jakie zostały zaprezentowane w filmie. Ten seans uzmysłowi Twoim uczniom, że zwierzę to nie zabawka, a żywe i czujące stworzenie. Przypomni im także, że nie należy traktować pupila przedmiotowo, a zamiast tego warto z uważnością zadbać o jego potrzeby. Jeśli chcesz pokazać swoim uczniom, jak powinna wyglądać codzienna opieka nad zwierzęciem – wybierz się z nimi do kina na „Mru…”.

A może po projekcji warto będzie zorganizować klasową wycieczkę do lokalnego schroniska dla zwierząt? Albo zaangażować klasę w akcje pomocowe dla bezdomnych czworonogów? Mamy nadzieję, że seans zachęci Was również do podjęcia dodatkowych aktywności, które uwrażliwią uczniów na los innych stworzeń.

O tym, że koty zawsze chodzą własnymi drogami

„Mru: wielka przygoda na cztery łapy” w ciekawy sposób przybliży młodym widzom także… kocie zwyczaje. Dlaczego kociaki tak bardzo lubią figlować? Czy koty faktycznie chadzają własnymi ścieżkami? I czy… zawsze spadają na cztery łapy? Seans będzie fantastycznym wstępem do rozmowy z uczniami na temat tych fascynujących i tajemniczych zwierząt. Co ciekawe, wiele filmowych wydarzeń ukazanych zostaje… z kociej perspektywy, dzięki czemu jako widzowie zyskujemy szansę, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę i przyzwyczajenia mruczków. Perypetie przeuroczego Mru przypomną młodym widzom, że koty to bardzo inteligentne, przyjazne zwierzaki, które cechują się sporą potrzebą niezależności. Film pięknie pokazuje, w jaki sposób można ją uszanować.

Kadr z filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” (dystrybucja w Polsce: M2Films)

O tym, że warto mieć futrzastego towarzysza

Czworonożny pupil może być najlepszym powiernikiem dziecięcych tajemnic i smutków. Przekonuje się o tym także Cleo, kiedy musi zmierzyć z bardzo bolesną sytuacją. Jej rodzice podejmują bowiem decyzję o rozstaniu. Dziewczynka zwierza się ze swoich trosk Mru, który towarzyszy jej w trakcie niełatwych życiowych zmian. Film pokaże uczniom, że więź ze zwierzęciem może dawać oparcie w trudnych chwilach. Według wielu badań kocie mruczenie obniża poziom stresu i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a towarzystwo futrzastego przyjaciela działa na nas kojąco. Warto, by przekonali się o tym także Twoi podopieczni.

O potrzebie wolności

Podczas wakacji spędzanych wraz z Cleo w górskim miasteczku, Mru odkrywa swoją prawdziwą naturę. W sympatycznym mruczku budzi się dziki instynkt, który nakazuje mu eksplorować otoczenie. Pewnego dnia kociak znika bez śladu. Jak zareaguje na to Cleo? I czy uda jej się odnaleźć swojego ukochanego przyjaciela? Z pewnością warto odkryć odpowiedzi na te pytania w kinie. Nieoczywisty i bardzo wzruszający finał tej opowieści ma szansę skłonić Twoją klasę do refleksji na temat tego, że każde stworzenie potrzebuje wolności.

Film „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy” w kinach już od 15 września. Seans na zamówienie grup będzie dostępny ze specjalną edukacyjną wideoprelekcją.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)