Blog

„Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”

Filmowa wersja słynnego serialu.

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Zobacz zwiastun filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=AcafQsZazvQ

Historia Marinette i Adriena to połączenie kina superbohaterskiego z animacją dla najmłodszych w Disneyowskim stylu. „Marvel dla dzieci” – tak można w skrócie określić pomysł na tę serię i nie ma w tym określeniu niczego złego! Twórcy udanie łączą popularną konwencję filmową (nadprzyrodzone moce, ratowanie świata) z poruszaniem wartościowych wychowawczo tematów, humorem, odpowiedzialnym traktowaniem młodego widza i elementami musicalowymi (piosenki są ogromnym atutem animacji). Film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” jest także uroczą opowieścią o pierwszej miłości, która wzruszy nawet dorosłych! Ale po kolei…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Słodka, nieśmiała Biedronka…

Główna bohaterka filmu, Marinette, to nieśmiała, zakompleksiona dziewczynka z kochającymi, choć nieco nadopiekuńczymi rodzicami. Przez przypadek staje się obiektem żartów popularnej koleżanki, która z dręczenia Marinette robi swoje ulubione hobby. Pewnego dnia, uciekając przed prześladowaniem, chowa się w bibliotece. Tam spotyka szukającego czegoś w książkach Adriena, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Dziewczynka nie ma jednak na tyle pewności siebie, by zbliżyć się do chłopca. Nie wierzy w siebie nawet po tym, kiedy zostaje wybranką potężnych Miraculi, chcących, by w superbohaterskim kostiumie Biedronki stanęła do obrony świata przed nadciągającym zagrożeniem. Dziewczynka wzbrania się przed podjęciem tego wyzwania, bo zwyczajnie nie wierzy, że sobie z nim poradzi. Poza tym – bycie Biedronką, co to za supermoc? Chyba ktoś znowu stroi sobie z niej żarty…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Największym wrogiem nie jest porażka, tylko lęk przed nią – taką prawdę będzie musiała sobie przyswoić zmagającą się z niską samooceną Marinette. Dzieci na całym świecie pokochały Biedronkę tak mocno właśnie dlatego, że bohaterka mierzy się z podobnymi kompleksami i rozterkami co one. Historia Marinette jest bardzo pokrzepiająca i satysfakcjonująca: bardzo przyjemnie się obserwuje, jak dziewczynka stopniowo nabiera pewności siebie i odnajduje swoje powołanie w niesieniu pomocy innym. Wrażliwość i delikatność Marinette, przez które bywała wyśmiewana w szkole, okazują się najważniejszymi z jej cech, bo to właśnie dzięki nim jest idealną kandydatką na obrończynię świata, chroniącą słabszych.

…i tajemniczy Czarny Kot

Marinette nie wie o tym, że obiekt jej westchnień, Adrien, również został obdarzony mocą Miraculów. Kolega ze szkoły stał się superbohaterem o postaci Czarnego Kota. Podczas pierwszej akcji ratunkowej Marinette para świeżo upieczonych herosów łączy siły i zaczyna tworzyć zgrany duet. Czarny Kot zakochuje się w Biedronce po tym, gdy ta ratuje jego życie, nie ma jednak pojęcia, że pod kostiumem i maską ukrywa się jego koleżanka ze szkoły.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Kostium Czarnego Kota dodaje Adrienowi pewności siebie, pozwalana przez chwilę pobyć kimś innym. Po założeniu magicznego stroju chłopiec staje się przebojowy, śmiały i zadziorny, dlatego też Marinette nie od razu rozpoznaje w swoim „zawodowym kompanie” kolegę, w którym się podkochuje. Na co dzień Adrien to typ outsidera, który w milczeniu przemyka szkolnymi korytarzami ze słuchawkami w uszach.

Chociaż Adrien jest bardzo bogaty, ma dużo trudniejszą sytuację rodzinną od Marinette. Jego mama nie żyje, a ojciec po jej śmierci stał się obcy i zdystansowany. Nie ma czasu i uwagi dla syna, który tak bardzo go teraz potrzebuje. Film opowiada o trudnej relacji ojca z synem, używając fantastycznych wątków do wyrazistszego zobrazowania konfliktu (ojciec Adriena okaże się głównym antagonistą). Wątek rodziny Czarnego Kota to zdecydowanie najsmutniejszy segment w całej opowieści, dodający filmowi głębi.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Adrien z pewnością rozkocha w sobie małe dziewczynki, ale jego postać chyba okaże się ważniejsza dla małych chłopców. Bohatera można określić pozytywnym wzorcem męskości. Czarny Kot pokazuje, jak kulturalnie obchodzić się z dziewczynkami, a także, że okazywanie emocji i słabości nie jest niczym złym. Adrien udowadnia, że także chłopak może być wrażliwy i czuły, nie tracąc przy tym nic ze swojej charyzmy i uroku osobistego. Może nawet uronić łzę wzruszenia w jednej z najładniejszych scen filmu, kiedy to okazuje się, że dziewczyna, w której się podkochuje, odwzajemnia jego uczucia.

Wysłuchaj piosenki z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=9lN04NdO78A

Na film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” zapraszamy do kin od 7 lipca.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).