Blog

„Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”

Dowiedz się jak zamówić seans

Filmowa wersja słynnego serialu.

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Zobacz zwiastun filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=AcafQsZazvQ

Historia Marinette i Adriena to połączenie kina superbohaterskiego z animacją dla najmłodszych w Disneyowskim stylu. „Marvel dla dzieci” – tak można w skrócie określić pomysł na tę serię i nie ma w tym określeniu niczego złego! Twórcy udanie łączą popularną konwencję filmową (nadprzyrodzone moce, ratowanie świata) z poruszaniem wartościowych wychowawczo tematów, humorem, odpowiedzialnym traktowaniem młodego widza i elementami musicalowymi (piosenki są ogromnym atutem animacji). Film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” jest także uroczą opowieścią o pierwszej miłości, która wzruszy nawet dorosłych! Ale po kolei…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Słodka, nieśmiała Biedronka…

Główna bohaterka filmu, Marinette, to nieśmiała, zakompleksiona dziewczynka z kochającymi, choć nieco nadopiekuńczymi rodzicami. Przez przypadek staje się obiektem żartów popularnej koleżanki, która z dręczenia Marinette robi swoje ulubione hobby. Pewnego dnia, uciekając przed prześladowaniem, chowa się w bibliotece. Tam spotyka szukającego czegoś w książkach Adriena, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Dziewczynka nie ma jednak na tyle pewności siebie, by zbliżyć się do chłopca. Nie wierzy w siebie nawet po tym, kiedy zostaje wybranką potężnych Miraculi, chcących, by w superbohaterskim kostiumie Biedronki stanęła do obrony świata przed nadciągającym zagrożeniem. Dziewczynka wzbrania się przed podjęciem tego wyzwania, bo zwyczajnie nie wierzy, że sobie z nim poradzi. Poza tym – bycie Biedronką, co to za supermoc? Chyba ktoś znowu stroi sobie z niej żarty…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Największym wrogiem nie jest porażka, tylko lęk przed nią – taką prawdę będzie musiała sobie przyswoić zmagającą się z niską samooceną Marinette. Dzieci na całym świecie pokochały Biedronkę tak mocno właśnie dlatego, że bohaterka mierzy się z podobnymi kompleksami i rozterkami co one. Historia Marinette jest bardzo pokrzepiająca i satysfakcjonująca: bardzo przyjemnie się obserwuje, jak dziewczynka stopniowo nabiera pewności siebie i odnajduje swoje powołanie w niesieniu pomocy innym. Wrażliwość i delikatność Marinette, przez które bywała wyśmiewana w szkole, okazują się najważniejszymi z jej cech, bo to właśnie dzięki nim jest idealną kandydatką na obrończynię świata, chroniącą słabszych.

…i tajemniczy Czarny Kot

Marinette nie wie o tym, że obiekt jej westchnień, Adrien, również został obdarzony mocą Miraculów. Kolega ze szkoły stał się superbohaterem o postaci Czarnego Kota. Podczas pierwszej akcji ratunkowej Marinette para świeżo upieczonych herosów łączy siły i zaczyna tworzyć zgrany duet. Czarny Kot zakochuje się w Biedronce po tym, gdy ta ratuje jego życie, nie ma jednak pojęcia, że pod kostiumem i maską ukrywa się jego koleżanka ze szkoły.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Kostium Czarnego Kota dodaje Adrienowi pewności siebie, pozwalana przez chwilę pobyć kimś innym. Po założeniu magicznego stroju chłopiec staje się przebojowy, śmiały i zadziorny, dlatego też Marinette nie od razu rozpoznaje w swoim „zawodowym kompanie” kolegę, w którym się podkochuje. Na co dzień Adrien to typ outsidera, który w milczeniu przemyka szkolnymi korytarzami ze słuchawkami w uszach.

Chociaż Adrien jest bardzo bogaty, ma dużo trudniejszą sytuację rodzinną od Marinette. Jego mama nie żyje, a ojciec po jej śmierci stał się obcy i zdystansowany. Nie ma czasu i uwagi dla syna, który tak bardzo go teraz potrzebuje. Film opowiada o trudnej relacji ojca z synem, używając fantastycznych wątków do wyrazistszego zobrazowania konfliktu (ojciec Adriena okaże się głównym antagonistą). Wątek rodziny Czarnego Kota to zdecydowanie najsmutniejszy segment w całej opowieści, dodający filmowi głębi.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Adrien z pewnością rozkocha w sobie małe dziewczynki, ale jego postać chyba okaże się ważniejsza dla małych chłopców. Bohatera można określić pozytywnym wzorcem męskości. Czarny Kot pokazuje, jak kulturalnie obchodzić się z dziewczynkami, a także, że okazywanie emocji i słabości nie jest niczym złym. Adrien udowadnia, że także chłopak może być wrażliwy i czuły, nie tracąc przy tym nic ze swojej charyzmy i uroku osobistego. Może nawet uronić łzę wzruszenia w jednej z najładniejszych scen filmu, kiedy to okazuje się, że dziewczyna, w której się podkochuje, odwzajemnia jego uczucia.

Wysłuchaj piosenki z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=9lN04NdO78A

Na film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” zapraszamy do kin od 7 lipca.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)