Blog

„Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”

Filmowa wersja słynnego serialu.

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Cieszący się ogromną popularnością francuski serial o przygodach dwójki młodych superbohaterów doczekał się pełnometrażowej wersji, która już 7 lipca trafia do kin. Czy „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” okaże się hitem lata?

Zobacz zwiastun filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=AcafQsZazvQ

Historia Marinette i Adriena to połączenie kina superbohaterskiego z animacją dla najmłodszych w Disneyowskim stylu. „Marvel dla dzieci” – tak można w skrócie określić pomysł na tę serię i nie ma w tym określeniu niczego złego! Twórcy udanie łączą popularną konwencję filmową (nadprzyrodzone moce, ratowanie świata) z poruszaniem wartościowych wychowawczo tematów, humorem, odpowiedzialnym traktowaniem młodego widza i elementami musicalowymi (piosenki są ogromnym atutem animacji). Film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” jest także uroczą opowieścią o pierwszej miłości, która wzruszy nawet dorosłych! Ale po kolei…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Słodka, nieśmiała Biedronka…

Główna bohaterka filmu, Marinette, to nieśmiała, zakompleksiona dziewczynka z kochającymi, choć nieco nadopiekuńczymi rodzicami. Przez przypadek staje się obiektem żartów popularnej koleżanki, która z dręczenia Marinette robi swoje ulubione hobby. Pewnego dnia, uciekając przed prześladowaniem, chowa się w bibliotece. Tam spotyka szukającego czegoś w książkach Adriena, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Dziewczynka nie ma jednak na tyle pewności siebie, by zbliżyć się do chłopca. Nie wierzy w siebie nawet po tym, kiedy zostaje wybranką potężnych Miraculi, chcących, by w superbohaterskim kostiumie Biedronki stanęła do obrony świata przed nadciągającym zagrożeniem. Dziewczynka wzbrania się przed podjęciem tego wyzwania, bo zwyczajnie nie wierzy, że sobie z nim poradzi. Poza tym – bycie Biedronką, co to za supermoc? Chyba ktoś znowu stroi sobie z niej żarty…

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Największym wrogiem nie jest porażka, tylko lęk przed nią – taką prawdę będzie musiała sobie przyswoić zmagającą się z niską samooceną Marinette. Dzieci na całym świecie pokochały Biedronkę tak mocno właśnie dlatego, że bohaterka mierzy się z podobnymi kompleksami i rozterkami co one. Historia Marinette jest bardzo pokrzepiająca i satysfakcjonująca: bardzo przyjemnie się obserwuje, jak dziewczynka stopniowo nabiera pewności siebie i odnajduje swoje powołanie w niesieniu pomocy innym. Wrażliwość i delikatność Marinette, przez które bywała wyśmiewana w szkole, okazują się najważniejszymi z jej cech, bo to właśnie dzięki nim jest idealną kandydatką na obrończynię świata, chroniącą słabszych.

…i tajemniczy Czarny Kot

Marinette nie wie o tym, że obiekt jej westchnień, Adrien, również został obdarzony mocą Miraculów. Kolega ze szkoły stał się superbohaterem o postaci Czarnego Kota. Podczas pierwszej akcji ratunkowej Marinette para świeżo upieczonych herosów łączy siły i zaczyna tworzyć zgrany duet. Czarny Kot zakochuje się w Biedronce po tym, gdy ta ratuje jego życie, nie ma jednak pojęcia, że pod kostiumem i maską ukrywa się jego koleżanka ze szkoły.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Kostium Czarnego Kota dodaje Adrienowi pewności siebie, pozwalana przez chwilę pobyć kimś innym. Po założeniu magicznego stroju chłopiec staje się przebojowy, śmiały i zadziorny, dlatego też Marinette nie od razu rozpoznaje w swoim „zawodowym kompanie” kolegę, w którym się podkochuje. Na co dzień Adrien to typ outsidera, który w milczeniu przemyka szkolnymi korytarzami ze słuchawkami w uszach.

Chociaż Adrien jest bardzo bogaty, ma dużo trudniejszą sytuację rodzinną od Marinette. Jego mama nie żyje, a ojciec po jej śmierci stał się obcy i zdystansowany. Nie ma czasu i uwagi dla syna, który tak bardzo go teraz potrzebuje. Film opowiada o trudnej relacji ojca z synem, używając fantastycznych wątków do wyrazistszego zobrazowania konfliktu (ojciec Adriena okaże się głównym antagonistą). Wątek rodziny Czarnego Kota to zdecydowanie najsmutniejszy segment w całej opowieści, dodający filmowi głębi.

Kadr z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” (reż. Jeremy Zag, USA, Francja, Japonia, Korea Południowa 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Adrien z pewnością rozkocha w sobie małe dziewczynki, ale jego postać chyba okaże się ważniejsza dla małych chłopców. Bohatera można określić pozytywnym wzorcem męskości. Czarny Kot pokazuje, jak kulturalnie obchodzić się z dziewczynkami, a także, że okazywanie emocji i słabości nie jest niczym złym. Adrien udowadnia, że także chłopak może być wrażliwy i czuły, nie tracąc przy tym nic ze swojej charyzmy i uroku osobistego. Może nawet uronić łzę wzruszenia w jednej z najładniejszych scen filmu, kiedy to okazuje się, że dziewczyna, w której się podkochuje, odwzajemnia jego uczucia.

Wysłuchaj piosenki z filmu „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”:

https://www.youtube.com/watch?v=9lN04NdO78A

Na film „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” zapraszamy do kin od 7 lipca.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).