„Jajko czy kura?”
Dowiedz się jak zamówić seansLekcja przedsiębiorczości w pigułce
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Chcesz zachęcić uczniów do podejmowania inicjatywy? Wzmocnić w nich poczucie sprawczości? A może pragniesz w ciekawy sposób przybliżyć swoim podopiecznym podstawy zarządzania i biznesu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań zdarzyło Ci się odpowiedzieć „tak” – zobacz z klasą film „Jajko czy kura?”. To świetna i przystępna lekcja przedsiębiorczości w pigułce!
Zobacz zwiastun filmu „Jajko czy kura?”:
Dlaczego uważamy, że „Jajko czy kura?” to wartościowa propozycja dla uczniów klas 4-6 i 7-8? Seans może nie tylko być angażującym wstępem do omówienia podstawowych zasad ekonomii czy tworzenia pierwszego biznesplanu. Film podejmuje także m.in. ważną kwestię etyki i odpowiedzialności związanej z biznesem. Jak zbudować sprawnie działające przedsiębiorstwo, które ma szansę zmienić świat na lepsze? Przekonaj się o tym wspólnie z uczniami w trakcie projekcji.
O czym opowiada „Jajko czy kura?”
Głównym bohaterem filmu jest Max, który wraz z tatą przeprowadza się do małego miasteczka. Ambitny dwunastolatek marzy o tym, by zostać przedsiębiorcą. Kiedy przybywa do gospodarstwa swojego kuzyna Charles’a, wkrótce w jego głowie rodzi się plan na biznes. Max pragnie założyć ekologiczną fermę – miejsce, w którym zapewni kurom nioskom dobre warunki do życia, co znajdzie odzwierciedlenie w liczbie i jakości znoszonych przez nie jaj. Od pomysłu do jego realizacji wiedzie jednak daleka droga. W jej trakcie Max wraz ze swoimi wspólnikami zmierzy się z konkurencją, biurokracją i bezwzględnymi regulacjami prawnymi… Czy mimo tych trudności uda mu się wcielić swoje marzenie w życie?
Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Jajko czy kura?”
Jak założyć własny biznes – krok po kroku
Skąd możemy wziąć pomysł na działalność gospodarczą? Film pokazuje, jak dużą rolę w tym procesie odgrywa kreatywne myślenie i umiejętność uważnej obserwacji otoczenia. Wszystko zaczyna się od dobrego konceptu, który ma odpowiadać na potrzeby potencjalnych konsumentów. Max przekona się jednak, że aby wcielić swoją ideę w życie, musi najpierw stworzyć skuteczny plan i strategię. Seans będzie inspirującym wstępem do omówienia podstawowych pojęć związanych z ekonomią, marketingiem i budowaniem świadomości marki. Pokaże też młodym widzom, dlaczego tak ważne jest posiadanie biznesplanu. Przy okazji uświadomi im, że decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w konkretnej branży, warto ocenić wiążące się z tym ryzyko.
Budowanie poczucia sprawczości
Film może zainspirować młodych ludzi do działania i podejmowania inicjatyw, które mogą przysłużyć się całej społeczności. Ekologiczna ferma założona przez Maxa i jego kompanów jest nie tylko źródłem dochodów. Staje się też miejscem pracy i inspiracją dla dorosłych bohaterów, którzy działając na rzecz firmy, w zgodzie z jej szlachetną misją, zyskują cel i sens. Seans wspiera poczucie sprawczości, pokazując młodym widzom, jak podejmowane przez nich działania mogą oddziaływać na ich otoczenie.

Razem można więcej!
„Jajko czy kura?” udowodni młodym widzom, że w efektywnym zespole można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę. Film pokazuje, że każdy z nas jest inny, ma różne talenty i kompetencje, które w zgranej drużynie mogą się wzajemnie uzupełniać. Max może i nie jest najbardziej charyzmatycznym mówcą – potrafi za to myśleć strategicznie i świetnie liczyć. Charles kiepsko radzi sobie z matematyką, ale ma dar retoryczny. Dzięki umiejętności przekonującego formułowania myśli porywa tłumy i przekonuje nawet najbardziej sceptycznych odbiorców. Alex doskonale zna się za to na mediach społecznościowych i wie, jak sprytnie dotrzeć do potencjalnych klientów. Dzięki tym różnorodnym umiejętnościom uda im się stworzyć zgrany team, w którym wspólnie będą stawiać czoła nawet najtrudniejszym problemom.

Ekobiznes – na czym polega?
Seans może być przyczynkiem do refleksji także na ten temat. Film pokazuje, że odpowiedzialny biznes może zmienić świat na lepsze. Wie o tym Max wraz ze wspólnikami. Nowicjuszom nie udaje się uniknąć błędów, ale nadal przyświeca im misja prowadzenia działalności w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego oraz praw zwierząt. Czy małe przedsiębiorstwo przetrwa jednak w starciu z wielkimi koncernami, w których liczy się przede wszystkim zysk, a etyczne praktyki schodzą na dalszy plan? Z pewnością warto się o tym przekonać w kinie i kibicować ekipie Maxa aż do ostatnich minut seansu.
Na film „Jajko czy kura?” zapraszamy do kin.
Paulina Kulesza