Blog

„Jajko czy kura?”

Lekcja przedsiębiorczości w pigułce

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Chcesz zachęcić uczniów do podejmowania inicjatywy? Wzmocnić w nich poczucie sprawczości? A może pragniesz w ciekawy sposób przybliżyć swoim podopiecznym podstawy zarządzania i biznesu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań zdarzyło Ci się odpowiedzieć „tak” – zobacz z klasą film „Jajko czy kura?”. To świetna i przystępna lekcja przedsiębiorczości w pigułce!

Zobacz zwiastun filmu „Jajko czy kura?”:

Dlaczego uważamy, że „Jajko czy kura?” to wartościowa propozycja dla uczniów klas 4-6 i 7-8? Seans może nie tylko być  angażującym wstępem do omówienia podstawowych zasad ekonomii czy tworzenia pierwszego biznesplanu. Film podejmuje także m.in. ważną kwestię etyki i odpowiedzialności związanej z biznesem. Jak zbudować sprawnie działające przedsiębiorstwo, które ma szansę zmienić świat na lepsze? Przekonaj się o tym wspólnie z uczniami w trakcie projekcji.

O czym opowiada „Jajko czy kura?”

Głównym bohaterem filmu jest Max, który wraz z tatą przeprowadza się do małego miasteczka. Ambitny dwunastolatek marzy o tym, by zostać przedsiębiorcą. Kiedy przybywa do gospodarstwa swojego kuzyna Charles’a, wkrótce w jego głowie rodzi się plan na biznes. Max pragnie założyć ekologiczną fermę – miejsce, w którym zapewni kurom nioskom dobre warunki do życia, co znajdzie odzwierciedlenie w liczbie i jakości znoszonych przez nie jaj. Od pomysłu do jego realizacji wiedzie jednak daleka droga. W jej trakcie Max wraz ze swoimi wspólnikami zmierzy się z konkurencją, biurokracją i bezwzględnymi regulacjami prawnymi… Czy mimo tych trudności uda mu się wcielić swoje marzenie w życie?

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Jajko czy kura?”

Jak założyć własny biznes – krok po kroku


Skąd możemy wziąć pomysł na działalność gospodarczą? Film pokazuje, jak dużą rolę w tym procesie odgrywa kreatywne myślenie i umiejętność uważnej obserwacji otoczenia. Wszystko zaczyna się od dobrego konceptu, który ma odpowiadać na potrzeby potencjalnych konsumentów. Max przekona się jednak, że aby wcielić swoją ideę w życie, musi najpierw stworzyć skuteczny plan i strategię. Seans będzie inspirującym wstępem do omówienia podstawowych pojęć związanych z ekonomią, marketingiem i budowaniem świadomości marki. Pokaże też młodym widzom, dlaczego tak ważne jest posiadanie biznesplanu. Przy okazji uświadomi im, że decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w konkretnej branży, warto ocenić wiążące się z tym ryzyko.

Budowanie poczucia sprawczości

Film może zainspirować młodych ludzi do działania i podejmowania inicjatyw, które mogą przysłużyć się całej społeczności. Ekologiczna ferma założona przez Maxa i jego kompanów jest nie tylko źródłem dochodów. Staje się też miejscem pracy i inspiracją dla dorosłych bohaterów, którzy działając na rzecz firmy, w zgodzie z jej szlachetną misją, zyskują cel i sens. Seans wspiera poczucie sprawczości, pokazując młodym widzom, jak podejmowane przez nich działania mogą oddziaływać na ich otoczenie.

jajko czy kura
Kadr z filmu „Jajko czy kura?”, Sébastien Gagné, prod. Kanada 2023 (dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Razem można więcej!

„Jajko czy kura?” udowodni młodym widzom, że w efektywnym zespole można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę. Film pokazuje, że każdy z nas jest inny, ma różne talenty i kompetencje, które w zgranej drużynie mogą się wzajemnie uzupełniać. Max może i nie jest najbardziej charyzmatycznym mówcą – potrafi za to myśleć strategicznie i świetnie liczyć. Charles kiepsko radzi sobie z matematyką, ale ma dar retoryczny. Dzięki umiejętności przekonującego formułowania myśli porywa tłumy i przekonuje nawet najbardziej sceptycznych odbiorców. Alex doskonale zna się za to na mediach społecznościowych i wie, jak sprytnie dotrzeć do potencjalnych klientów. Dzięki tym różnorodnym umiejętnościom uda im się stworzyć zgrany team, w którym wspólnie będą stawiać czoła nawet najtrudniejszym problemom.

jajko czy kura
Kadr z filmu „Jajko czy kura?”, Sébastien Gagné, prod. Kanada 2023 (dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Ekobiznes – na czym polega?

Seans może być przyczynkiem do refleksji także na ten temat. Film pokazuje, że odpowiedzialny biznes może zmienić świat na lepsze. Wie o tym Max wraz ze wspólnikami. Nowicjuszom nie udaje się uniknąć błędów, ale nadal przyświeca im misja prowadzenia działalności w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego oraz praw zwierząt. Czy małe przedsiębiorstwo przetrwa jednak w starciu z wielkimi koncernami, w których liczy się przede wszystkim zysk, a etyczne praktyki schodzą na dalszy plan? Z pewnością warto się o tym przekonać w kinie i kibicować ekipie Maxa aż do ostatnich minut seansu.

Na film „Jajko czy kura?” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).