Materiały edukacyjne

Zimna wojna

Materiały edukacyjne do filmu „Zimna wojna” (reż. Paweł Pawlikowski, Polska 2018, 84’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Miłość w czasach żelaznej kurtyny.


Kilkuminutowy aplauz na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych Europy, gratulacje od najsłynniejszych gwiazd światowego kina i nagroda dla reżysera Pawła Pawlikowskiego w Cannes – to tylko niektóre z sukcesów „Zimnej wojny”. Warto, by wybitny film, niezwykle wysmakowany pod względem wizualnym i muzycznym, opowiadający o trudnej miłości gmatwanej nie tylko przez decyzje kochanków, ale i przez wielką historię, trafił do jak najszerszej publiczności. Seans poruszającego dzieła z pewnością zaowocuje porównywalnie gorliwymi dyskusjami.


Zagadnienia edukacyjne:

  • „Zimna wojna” – wielka i mała historia. O znaczeniu tytułu.
  • Człowiek – wolny czy zdeterminowani przez historię?
  • Elipsa filmowa: czego widz „Zimnej wojny” musi się domyślić?
  • Kulturowe mistrzostwa świata; filmowe igrzyska. Kibicujemy polskim reprezentacjom!

Zobacz zwiastun filmu "Zimna wojna":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Materiały edukacyjne do filmu „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” (reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 121 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)