Materiały edukacyjne

Serce dębu

Materiały edukacyjne do filmu „Serce dębu” (reż. Laurent Charbonnier/Michel Seydoux, Francja 2022, 80 min., dystrybucja: Best Film).

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Dlaczego ochrona drzew jest tak ważna?


„Serce dębu” (reż. Laurent Charbonnier/Michel Seydoux, Francja 2022, 80 min., dystrybucja: Best Film).

Ten niezwykły film opowiada o dwustuletnim dębie, którego gałęzie i konary stanowią miejsce zamieszkania dla wielu zwierząt oraz roślin. Dzięki nowoczesnym kamerom zbliżamy się do ich świata na niespotykaną wcześniej odległość. Z bliska przyglądamy się wiewiórce, myszkom, dzikom, a także rozmaitym ptaszkom i robaczkom. Film doskonale pokazuje osobowość każdego z nich.

Ta pełna humoru i akcji opowieść dedykowana jest widzom w różnym wieku. Uczy szacunku do zwierząt i przekonuje, że chociaż to nasi bracia mniejsi, to na pewno nie gorsi. Część zysku z biletów zakupionych na „Serce dębu” zostanie przeznaczona na zasadzenie drzew.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Ekologia, ochrona przyrody i środowiska.
  • Znaczenie drzew w przyrodzie. Dlaczego jedno drzewo potrafi mieć tak wielkie znaczenie dla ekosystemu?
  • Leśne gatunki zwierząt.
  • Perspektywa zwierzęcia: ekokrytyczne czytanie sztuki. Filmy, książki i inne media, które traktują zwierzę jak podmiotowego bohatera.
  • Mindfulness, medytacja i relaks – kojąca siła kontaktu z przyrodą.
  • Środki filmowej narracji: jak rozbawić i wzruszyć bez udziału słów.
  • Film przyrodniczy jako gatunek.

Zobacz zwiastun filmu "Serce dębu":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)