Materiały edukacyjne

Rakieta

Materiały edukacyjne do filmu „Rakieta” (reż. Kim Mordaunt, Australia 2013, 96’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Tradycja – źródło tożsamości i przyczyna ograniczeń.


Reżyser Kim Mordaunt, mający na swoim koncie dokumentalny film o Laosie, w 2013 r. podjął się stworzenia fabuły rozgrywającej się w tym kraju. Efektem jest poruszający i podnoszący na duchu obraz, który z dokumentalnym zacięciem przygląda się tamtejszym problemom społecznym. Pobratymcy 10-letniego Ahlo z Laosu wierzą, że chłopiec objęty jest klątwą i przynosi pecha. Jednak największym przekleństwem bohatera jest właśnie to, jak postrzega go otoczenie. Ahlo podejmie walkę nie tylko ze swoim fatum, ale również z innymi dramatycznymi przeciwnościami. Czy uda mu się zyskać dobre imię i odbudować zaufanie ojca? Historia „przeklętego” chłopca stanie się punktem wyjścia dla rozmowy o potędze tradycji – także jej niszczących aspektach.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Zabobony, przesądy i ich wpływ na nasze funkcjonowanie.
  • Szkodliwe tradycje i rytuały – przykłady z całego świata.
  • Determinacja i wiara we własne możliwości – skąd je czerpać, gdy wszystko wydaje się być przeciwko nam?
  • Obgadywanie, oczernianie, hejtowanie – jak może wpłynąć na innych?
  • Kozioł ofiarny w grupie – skąd się bierze to zjawisko?

Zobacz zwiastun filmu "Rakieta":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).