Materiały edukacyjne

Rakieta

Materiały edukacyjne do filmu „Rakieta” (reż. Kim Mordaunt, Australia 2013, 96’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Tradycja – źródło tożsamości i przyczyna ograniczeń.


Reżyser Kim Mordaunt, mający na swoim koncie dokumentalny film o Laosie, w 2013 r. podjął się stworzenia fabuły rozgrywającej się w tym kraju. Efektem jest poruszający i podnoszący na duchu obraz, który z dokumentalnym zacięciem przygląda się tamtejszym problemom społecznym. Pobratymcy 10-letniego Ahlo z Laosu wierzą, że chłopiec objęty jest klątwą i przynosi pecha. Jednak największym przekleństwem bohatera jest właśnie to, jak postrzega go otoczenie. Ahlo podejmie walkę nie tylko ze swoim fatum, ale również z innymi dramatycznymi przeciwnościami. Czy uda mu się zyskać dobre imię i odbudować zaufanie ojca? Historia „przeklętego” chłopca stanie się punktem wyjścia dla rozmowy o potędze tradycji – także jej niszczących aspektach.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Zabobony, przesądy i ich wpływ na nasze funkcjonowanie.
  • Szkodliwe tradycje i rytuały – przykłady z całego świata.
  • Determinacja i wiara we własne możliwości – skąd je czerpać, gdy wszystko wydaje się być przeciwko nam?
  • Obgadywanie, oczernianie, hejtowanie – jak może wpłynąć na innych?
  • Kozioł ofiarny w grupie – skąd się bierze to zjawisko?

Zobacz zwiastun filmu "Rakieta":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Kicia Kocia na pikniku

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia na pikniku” (reż. M. Stróżycka, J. Rokosz, D. Litwiniak, K. Majsner, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Tonia

Materiały edukacyjne do filmu „Tonia” (reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2022, 107 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” (reż. Marta Stróżycka, Jacek Rokosz, Anna Błaszczyk, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).