Materiały edukacyjne

Pokot

Materiały edukacyjne do filmu „Pokot” (reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik; Polska 2017; 128’)

Grupy wiekowe

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Wyzwania współczesnego świata: przeciw eksploatacji zwierząt.


W Sudetach dochodzi do serii morderstw. Ofiary nie są przypadkowe: każdy z nieboszczyków był za życia myśliwym. Co ciekawe, trop prowadzi policję do… zwierząt. Czy możliwe, że postanowiły one wziąć odwet za lata prześladowań? Choć groteskowych postaci i wydarzeń „Pokotu” nie można traktować dosłownie, zwracają one uwagę na ważny bieżący problem rozwijającej się cywilizacji: niekończącą się eksploatację zwierząt. Nic dziwnego, że film wywołał ogromny oddźwięk i został wyróżniony niebywale prestiżową nagrodą: Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland – ważne nazwiska dla polskiej kultury.
  • Gatunkowe konwencje „Pokotu”.
  • Hiperbola i groteska, czyli: czy możemy wierzyć w świat „Pokotu”?
  • Zezwierzęcenie, bestia i ryj, czyli językowe obrazy zwierząt.
  • „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu” i „Pokot” – religijna i świecka wizja zgodnej koegzystencji ludzi i (innych) zwierząt.
  • Ryby głosu nie mają? Animal studies, czyli najnowsze perspektywy w humanistyce.

Zobacz zwiastun filmu "Pokot":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Ryś. Król puszczy

Materiały edukacyjne do filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min., dystrybucja: Aurora Films).