Materiały edukacyjne

Ostatni pojedynek

Materiały edukacyjne do filmu „Ostatni pojedynek” (reż. Ridley Scott, USA / Wielka Brytania 2021, 152’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
#MeToo w czasach średniowiecza.


Dwóch mężczyzn, kobieta i władza – czyż nie brzmi to jak klasyczny przepis na scenariusz filmowy? Zwłaszcza, jeśli tych mężczyzn łączyła kiedyś przyjaźń, a kobieta za sprawą nieoczekiwanego splotu zdarzeń znajduje się w środku rozgrywającego się między nimi konfliktu. W jaki sposób kobieta może walczyć o prawdę i własny głos w świecie zdominowanym przez mężczyzn? I dlaczego w historii tak wiele mówi się o bohaterach, a tak mało – o bohaterkach? Epicka, rozgrywająca się w czasach średniowiecza opowieść Ridleya Scotta podejmuje wątki, które są aktualne także we współczesnej rzeczywistości społecznej i politycznej.


Zagadnienia edukacyjne:

• Trzy perspektywy, jedna prawda. Jak działa mechanizm projekcji – identyfikacji?
• Kultura pojedynków i ich waga dla kształtowania się społeczności dawniej i dziś.
• Co sprawia, że kobiety – ofiary przemocy seksualnej nie mówią o tym, co się stało?
• Związek płci i alegorii.

Zobacz zwiastun filmu "Ostatni pojedynek":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

Zadania interaktywne

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)