Materiały edukacyjne

Ostatni pojedynek

Materiały edukacyjne do filmu „Ostatni pojedynek” (reż. Ridley Scott, USA / Wielka Brytania 2021, 152’)

Grupy wiekowe

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
#MeToo w czasach średniowiecza.


Dwóch mężczyzn, kobieta i władza – czyż nie brzmi to jak klasyczny przepis na scenariusz filmowy? Zwłaszcza, jeśli tych mężczyzn łączyła kiedyś przyjaźń, a kobieta za sprawą nieoczekiwanego splotu zdarzeń znajduje się w środku rozgrywającego się między nimi konfliktu. W jaki sposób kobieta może walczyć o prawdę i własny głos w świecie zdominowanym przez mężczyzn? I dlaczego w historii tak wiele mówi się o bohaterach, a tak mało – o bohaterkach? Epicka, rozgrywająca się w czasach średniowiecza opowieść Ridleya Scotta podejmuje wątki, które są aktualne także we współczesnej rzeczywistości społecznej i politycznej.


Zagadnienia edukacyjne:

• Trzy perspektywy, jedna prawda. Jak działa mechanizm projekcji – identyfikacji?
• Kultura pojedynków i ich waga dla kształtowania się społeczności dawniej i dziś.
• Co sprawia, że kobiety – ofiary przemocy seksualnej nie mówią o tym, co się stało?
• Związek płci i alegorii.

Zobacz zwiastun filmu "Ostatni pojedynek":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Zadania interaktywne

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Materiały edukacyjne do filmu „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” (reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 121 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Materiały edukacyjne do filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” (reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, 80 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” (reż. Marta Stróżycka, Jacek Rokosz, Anna Błaszczyk, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).