Blog

„Fantastyczny Matt Parey”

Obowiązkowy seans dla młodych pisarzy i dziennikarzy

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Niezwykły dokument „Fantastyczny Matt Parey” to historia życia Macieja Parowskiego: pisarza, wieloletniego redaktora naczelnego „Fantastyki”, mentora Andrzeja Sapkowskiego, Szczepana Twardocha, Jacka Dukaja i wielu innych uznanych twórców, których sukcesu był współautorem. To on doprowadził m.in. do wydania sagi o Wiedźminie.

Zobacz zwiastun filmu „Fantastyczny Matt Parey”:

Dokument ogląda się jak najlepsze, dynamiczne kino biograficzne. Życiorys Macieja Parowskiego, chociaż skoncentrowany na pracy redakcyjnej i literackiej, obfitował w liczne zwroty akcji oraz dramatyczne wydarzenia. Od chwil szczęścia i triumfu, aż po gorzkie momenty odrzucenia i bycia zapomnianym przez środowisko, które współtworzył. Parowski znajdował się w centrum wielu niezwykle interesujących wydarzeń z najnowszej historii Polski: okres transformacji, coraz silniejsza pozycja popkultury po upadku żelaznej kurtyny, boom wydawniczy w latach 90. i następujący jakiś czas po nim regres drukowanej prasy… Twórcy przypominają nieco zapomnianą sylwetkę człowieka, który ukształtował wielu autorów, nie tylko tworzących fantastykę. Wielu z jego „wychowanków” wypowiada się w filmie, np. Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski.

Maciej Parowski i Andrzej Sapkowski

Walory edukacyjne filmu „Fantastyczny Matt Parey”

  • Szkoła dobrego pisania. Od kogo uczyć się lekkiego pióry i pracy z tekstem, jak nie od doświadczonego redaktora i wydawcy? „Fantastyczny Matt Parey” jest pełen praktycznych wskazówek na temat tworzenia treści, kreatywności, redakcji, korekty, myślenia o dziele. Będzie niezwykle wartościowym seansem dla wszystkich początkujących (i nie tylko!) pisarzy i dziennikarzy. Serdecznie polecamy ten film wszystkim polonistom, którzy dostrzegają u swoich wychowanków zainteresowanie pisaniem i chcieliby im pomóc w realizowaniu tej pasji. Także dlatego, że „Fantastyczny Matt Parey” opowiada o człowieku, którego droga do sukcesu nie była usłana różami; rzeczywistość często zmuszała go do zmiany planów, mierzył się z epizodami depresji i zwątpienia we własny talent, nie zawsze doczekiwał docenienia.
  • Tajniki branży wydawniczej. „Fantastyka” była swego czasu jednym z najpopularniejszych polskich czasopism. Jej nakład sięgał nieprawdopodobnej z dzisiejszej perspektywy liczby kilkuset tysięcy sztuk. Z filmu dowiemy się wielu ciekawostek o tym, na czym polega praca redaktora, dziennikarza, wydawcy, a także, jak ich role zmieniły się na przestrzeni lat.
  • Polska literatura najnowsza. „Fantastyczny Matt Parey” opowiada o wielu ważnych wydarzeniach z ostatnich lat w polskiej prozie. Na czym polega wybitność Stanisława Lema? Jak doszło do narodzin wiedźmina Geralta? Dlaczego nadal warto czytać Janusza Zajdla, polskiego mistrza science fiction? Dowiecie się z filmu.
Kadr z filmu „Fantastyczny Matt Parey”, dytrybucja: TVP.
  • Przemiany w polskiej kulturze ostatnich lat. Film jest ciekawym portretem transformacji ustrojowej, dokumentem zmian, jakie dokonały się w tym okresie w polskiej kulturze, mentalności, społeczeństwie.
  • Fantastyka, fantasy i science fiction. Niezależnie od tego, czy Twoi uczniowie z zapałem oglądają anime i grają w „Baldur’s Gate III”, czy też nie mają pojęcia o fantastyce – z filmu dowiedzą się wielu ciekawostek i poszerzą swoje horyzonty. Popkultura, której podstawa programowa do języka polskiego nie poświęca szczególnej uwagi, jest stałym elementem naszej rzeczywistości i każdy młody erudyta powinien ją rozumieć.
  • Komiks. Maciej Parowski zajmował się również tworzeniem komiksów. Był współtwórcą m.in. postaci Funky Kovala. Film jest także opowieścią o początkach i klasykach polskiego komiksu. Komiksową stylistykę wykorzystano również w animowanych, fabularyzowanych wstawkach, które pojawiają się w filmie i urozmaicają opowieść.
  • Biografia. „Fantastyczny Matt Parey” jest wreszcie świetnym, wciągającym kinem biograficznym o niebanalnym, trochę tajemniczym człowieku. Autorzy dokumentu nie pomijają także kontrowersji związanych z postacią Parowskiego: niechęć do promowania młodych autorek, publikacja antyaborcyjnego opowiadania Jacka Komudy. W efekcie otrzymujemy ciekawy, niewygładzony portret głównego bohatera filmu, który jawi się jako mężczyzna kompetentny i inspirujący, ale przy tym ludzki, niepozbawiony wad.

Na dokument „Fantastyczny Matt Parey” zapraszamy już od 8 września do kin.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).