Blog

„Fantastyczny Matt Parey”

Dowiedz się jak zamówić seans

Obowiązkowy seans dla młodych pisarzy i dziennikarzy

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Niezwykły dokument „Fantastyczny Matt Parey” to historia życia Macieja Parowskiego: pisarza, wieloletniego redaktora naczelnego „Fantastyki”, mentora Andrzeja Sapkowskiego, Szczepana Twardocha, Jacka Dukaja i wielu innych uznanych twórców, których sukcesu był współautorem. To on doprowadził m.in. do wydania sagi o Wiedźminie.

Zobacz zwiastun filmu „Fantastyczny Matt Parey”:

Dokument ogląda się jak najlepsze, dynamiczne kino biograficzne. Życiorys Macieja Parowskiego, chociaż skoncentrowany na pracy redakcyjnej i literackiej, obfitował w liczne zwroty akcji oraz dramatyczne wydarzenia. Od chwil szczęścia i triumfu, aż po gorzkie momenty odrzucenia i bycia zapomnianym przez środowisko, które współtworzył. Parowski znajdował się w centrum wielu niezwykle interesujących wydarzeń z najnowszej historii Polski: okres transformacji, coraz silniejsza pozycja popkultury po upadku żelaznej kurtyny, boom wydawniczy w latach 90. i następujący jakiś czas po nim regres drukowanej prasy… Twórcy przypominają nieco zapomnianą sylwetkę człowieka, który ukształtował wielu autorów, nie tylko tworzących fantastykę. Wielu z jego „wychowanków” wypowiada się w filmie, np. Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski.

Maciej Parowski i Andrzej Sapkowski

Walory edukacyjne filmu „Fantastyczny Matt Parey”

  • Szkoła dobrego pisania. Od kogo uczyć się lekkiego pióry i pracy z tekstem, jak nie od doświadczonego redaktora i wydawcy? „Fantastyczny Matt Parey” jest pełen praktycznych wskazówek na temat tworzenia treści, kreatywności, redakcji, korekty, myślenia o dziele. Będzie niezwykle wartościowym seansem dla wszystkich początkujących (i nie tylko!) pisarzy i dziennikarzy. Serdecznie polecamy ten film wszystkim polonistom, którzy dostrzegają u swoich wychowanków zainteresowanie pisaniem i chcieliby im pomóc w realizowaniu tej pasji. Także dlatego, że „Fantastyczny Matt Parey” opowiada o człowieku, którego droga do sukcesu nie była usłana różami; rzeczywistość często zmuszała go do zmiany planów, mierzył się z epizodami depresji i zwątpienia we własny talent, nie zawsze doczekiwał docenienia.
  • Tajniki branży wydawniczej. „Fantastyka” była swego czasu jednym z najpopularniejszych polskich czasopism. Jej nakład sięgał nieprawdopodobnej z dzisiejszej perspektywy liczby kilkuset tysięcy sztuk. Z filmu dowiemy się wielu ciekawostek o tym, na czym polega praca redaktora, dziennikarza, wydawcy, a także, jak ich role zmieniły się na przestrzeni lat.
  • Polska literatura najnowsza. „Fantastyczny Matt Parey” opowiada o wielu ważnych wydarzeniach z ostatnich lat w polskiej prozie. Na czym polega wybitność Stanisława Lema? Jak doszło do narodzin wiedźmina Geralta? Dlaczego nadal warto czytać Janusza Zajdla, polskiego mistrza science fiction? Dowiecie się z filmu.
Kadr z filmu „Fantastyczny Matt Parey”, dytrybucja: TVP.
  • Przemiany w polskiej kulturze ostatnich lat. Film jest ciekawym portretem transformacji ustrojowej, dokumentem zmian, jakie dokonały się w tym okresie w polskiej kulturze, mentalności, społeczeństwie.
  • Fantastyka, fantasy i science fiction. Niezależnie od tego, czy Twoi uczniowie z zapałem oglądają anime i grają w „Baldur’s Gate III”, czy też nie mają pojęcia o fantastyce – z filmu dowiedzą się wielu ciekawostek i poszerzą swoje horyzonty. Popkultura, której podstawa programowa do języka polskiego nie poświęca szczególnej uwagi, jest stałym elementem naszej rzeczywistości i każdy młody erudyta powinien ją rozumieć.
  • Komiks. Maciej Parowski zajmował się również tworzeniem komiksów. Był współtwórcą m.in. postaci Funky Kovala. Film jest także opowieścią o początkach i klasykach polskiego komiksu. Komiksową stylistykę wykorzystano również w animowanych, fabularyzowanych wstawkach, które pojawiają się w filmie i urozmaicają opowieść.
  • Biografia. „Fantastyczny Matt Parey” jest wreszcie świetnym, wciągającym kinem biograficznym o niebanalnym, trochę tajemniczym człowieku. Autorzy dokumentu nie pomijają także kontrowersji związanych z postacią Parowskiego: niechęć do promowania młodych autorek, publikacja antyaborcyjnego opowiadania Jacka Komudy. W efekcie otrzymujemy ciekawy, niewygładzony portret głównego bohatera filmu, który jawi się jako mężczyzna kompetentny i inspirujący, ale przy tym ludzki, niepozbawiony wad.

Na dokument „Fantastyczny Matt Parey” zapraszamy już od 8 września do kin.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)