Blog

5 najlepszych premier na półkolonie

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Półkolonie to czas odpoczynku i rozrywki, ale także okazja do tego, by nadrobić najnowsze filmowe hity. W wakacyjnym repertuarze każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie i będzie mógł zanurzyć się w najciekawszych historiach pokazywanych na wielkim ekranie.

Półkolonie to czas odpoczynku i rozrywki, ale także okazja do tego, by nadrobić najnowsze filmowe hity. W wakacyjnym repertuarze każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie i będzie mógł zanurzyć się w najciekawszych historiach pokazywanych na wielkim ekranie.

Dla widzów w wieku 7+ – „Mała syrenka”

Kadr z filmu „Mała syrenka” (reż. Rob Marshall, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Disney Polska)

Jedną z najbardziej wciągających opowieści ostatnich miesięcy jest z pewnością ta, która pojawiła  się w kinach ponownie po wielu latach. Klasyczna bajka o małej syrence powraca w nowej, odświeżonej wersji, by zachwycić nie tylko traktujących ją z sentymentem dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Film przeznaczony jest bowiem do najmłodszych widzów, których zachwycić może pięknie stworzony podwodny świat oraz musicalowe piosenki. Główna bohaterka, Ariel, pragnie zaspokoić swoją młodzieńczą ciekawość i wbrew zakazom ojca poznać z pozoru niebezpieczny świat ludzi, w którym spotka również swojego przyszłego ukochanego. Nie jest to jednak tylko historia miłosna, bo syrenka stanie przed wyborem – podążyć za głosem serca i zaryzykować wszystko, co ma, czy trzymać się zasad i wbrew własnym marzeniom spędzić całe życie pod wodą. Ariel wraz z przyjaciółmi, krabem Sebastianem i rybą Florkiem, poprowadzi najmłodszych widzów przez głębiny oceanu. Po drodze dostarczy im zarówno świetnej zabawy, jak i lekcji o tym, jak ważne jest podejmowanie własnych decyzji oraz, przede wszystkim, branie za nie odpowiedzialności.  

Dla widzów w wieku 10+ – „Spider-Man: Poprzez Multiwersum”i „Miss Kraken. Ruby Gillman”

Kadr z filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” (reż. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, USA 2023, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

Nieco starsze dzieci będą z kolei oczarowane najnowszymi kinowymi animacjami. Jedną z nich jest głośna propozycja Marvela – „Spider-Man: Poprzez Multiwersum”. To kolejna część przygód Milesa Moralesa oraz Gwen Stacy, którzy tym razem muszą stawić czoła zarówno zagrażającemu wszystkim wymiarom wrogowi
o pseudonimie Spot, jak i własnemu przeznaczeniu i przeciwnościom, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Twórcy skupiają się również na różnorodności, pokazując, że jedyna właściwa wersja Człowieka Pająka nie istnieje i ucząc widzów, że każdy, bez względu na płeć, tożsamość, wiek czy kolor skóry, może zostać bohaterem. Ale najnowszy „Spider-Man…” zachwyca też bogatą stroną wizualną, która z pewnością okaże się atrakcyjna dla młodych odbiorców i sprawi, że z niecierpliwością będą wyczekiwać następnej odsłony przygód superbohatera.  

Kadr z filmu „Miss Kraken. Ruby Gillman” (reż. Kirk De Micco, USA 2023, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

Kolejna z animowanych propozycji, „Miss Kraken. Ruby Gillman”, to nietypowa opowieść o dorastaniu i trudnościach z nim związanych. Główna bohaterka, Ruby, czuje się niewidoczna na szkolnych korytarzach i każdego dnia stara się dopasować do panujących w liceum zasad. Pewnego razu, łamiąc zakazy swojej mamy, odkrywa, że tak naprawdę jest potomkinią Krakenów i wnuczką Wojowniczej Królowej Siedmiu Mórz. Okazuje się jednak, że nawet po odkryciu tajemnicy nic nie jest tak proste, jak się wydaje. Nowa, popularna w szkole dziewczyna jest bowiem syreną, co znacznie komplikuje sytuację Ruby, która będzie musiała stanąć przed największym wyzwaniem w jej dotychczasowym życiu i nie tylko zaakceptować własną tożsamość, ale ochronić własną rodzinę.

Dla widzów w wieku 12+ – „Flash”

Kadr z filmu „Flash” (reż. Andy Muschietti, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.)

Kolejna, nieco bardziej odważna superbohaterska propozycja pochodzi ze świata DC. Tym razem twórcy uniwersum skupiają się na postaci Flasha, chłopaka obdarzonego niezwykłą szybkością, pomagającą mu w walce ze złem. Jednak w filmie poznajemy także „zwyczajną” stronę tego bohatera – Barry’ego Allena, który musi stawić czoła własnym demonom oraz przeszłości, którą pragnie zmienić. Barry odkrywa bowiem, że swojej mocy może użyć do tego, by podróżować w czasie. Kiedy próbuje uratować swoją rodzinę, mimowolnie zmienia bieg historii, a tym samym rzeczywistość, którą do tej pory znał, znika. Przed Flashem stanie więc nie lada zadanie naprawienia wszystkiego, co przez przypadek zniekształcił oraz pokonania generała Zoda, grożącego światu kompletnym zniszczeniem. „Flash” to wciągająca historia, przedstawiona w widowiskowy, ale i pouczający sposób. Postać Barry’ego Allena dla młodych widzów może stać się bowiem wyjątkowo bliska, bo jest dowodem na to, że każdy, nawet superbohater, popełnia błędy. Najważniejsze jest to, w jaki sposób zdecydujemy się je naprawić.

Dla widzów w wieku 15+ – „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”
i Mission: Impossible – Dead reackoning – Part one”

Kadr z filmu „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” (reż. James Mangold, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Disney Polska)

Dla nastoletnich widzów świetnie sprawdzą się propozycje z gatunku kina przygodowego. Pierwsza z nich, Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”, to kolejna część hitowej serii, która wraca po latach w wielkim stylu. Tym razem słynny archeolog stanie do wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, jednocześnie próbując ujawnić podejrzaną działalność nazistowskich naukowców odpowiedzialnych za programy kosmiczne. U boku wcielającego się w tytułową postać Harrisona Forda wystąpi także znana między innymi z serialu „Fleabag”Phoebe Waller-Bridge, której obecność można potraktować jako gwarancję wyśmienitego humoru na ekranie. Z kolei efekty specjalne oraz sceny akcji, jak zwykle w przypadku tego bohatera, dostarczą niezapomnianej dawki adrenaliny i endorfin. Jest to seans, który ma szansę zachwycić zarówno opiekunów, podchodzących z sentymentem do wspomnianej serii, jak i ich nastoletnie pociechy.

Kadr z filmu „Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part One” (reż. Christopher McQuarrie, USA 2023, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

Druga z propozycji również gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Mission: Impossible – Dead reackoning – Part one idzie bowiem w ślady poprzednich odsłon z serii i znów udowadnia, że dla Toma Cruise’a misje niemożliwe nie istnieją. Agent Ethan Hunt razem ze swoim zespołem IMF podejmuje się wyzwania, które może okazać się najniebezpieczniejsze w jego dotychczasowej karierze. Musi jak najszybciej wytropić
i zdobyć zagrażającą ludzkości broń, która pozwala kontrolować przyszłość i losy świata. Rozpoczyna więc wyścig z czasem, z potężnym wrogiem o nieznanej tożsamości, a przede wszystkim z samym sobą oraz z traumami, które powracają do niego w najmniej oczekiwanych momentach. Agent Hunt uświadamia sobie też, że będzie zmuszony poświęcić wszystko, a ta misja może okazać się jego ostatnią… Trzymająca w napięciu historia również może być źródłem doskonałej rozrywki – zarówno dla widzów 15+, jak i dla ich opiekunów.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).