Sekrety wojny

Materiały edukacyjne do filmu „Sekrety wojny” (reż. Dennis Bots, Holandia 2014, 95’)

Szkoła podstawowa | Klasy 4-6

Temat lekcji: Patriotyzm i inne wartości. Skąd wiadomo, jak należy się zachować?

Od "Dziecka wojny" Andrieja Tarkowskiego po "Chłopca w pasiastej piżamie" Marka Hermana - kinematografia odkrywa szczególną wartość płynącą z obrazowania trudnych czasów oczami młodego bohatera. Nie inaczej dzieje się w przypadku "Sekretów wojny" - dedykowanej młodym widzom produkcji, opowiadającej o roli oporu wobec totalitaryzmu, wadze podejmowanych wyborów oraz wyzwaniach prawdziwej przyjaźni.

Akcja filmu Dennisa Botsa rozgrywa się w czasie II wojny światowej; niemiecka okupacja Holandii trwa już trzeci rok. Dwunastoletni Tuur i Lambert, dorastający w realiach wojny, poszukują normalności w łączącej ich przyjaźni oraz dziecięcych zabawach. Niestety, czas pokazuje, że od historii często nie ma ucieczki: podczas gdy rodzina Tuura opowiada się za ruchem oporu, ojciec Lamberta namawia syna do wstąpienia do Hitlerjugend. Jednocześnie w ich życiu pojawi się Maartje - Żydówka, której tragiczne położenie jeszcze bardziej uświadomi chłopcom, w jak trudnych czasach przyszło im żyć.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Tło historyczne: II wojna światowa.
  • Zbiór wartości jako źródło agresji. Czy duma z narodu może mieć mroczne oblicze?
  • Moje życie i moje przekonania: jak wzajemnie się kształtują?
  • O nasiąkaniu poglądami. Jak zmieniamy się pod wpływem otoczenia?
  • Dla kogo ojczyzna? Patriotyzm bez względu na odmienności?
  • Wartości w życiu i w filmie. W poszukiwaniu morału.

Aby uzyskać dostęp do materiałów edukacyjnych – wykup PAKIET PREMIUM.

19,90 zł/kwartał to naprawdę niewiele, a kupując PAKIET PREMIUM wspierasz nas, pomagasz nam utrzymać zasoby eksperckie i tworzyć kolejne użyteczne materiały edukacyjne.