Sól ziemi

Materiały edukacyjne do filmu Sól ziemi(reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders; Brazylia, Francja, Włochy 2014; 110’)

Szkoły ponadpodstawowe

Temat lekcji: Sztuka dokumentu, sztuka reportażu.

Co można zobaczyć, podróżując przez 40 lat po świecie? Sebastiao Salgado, słynny brazylijski fotograf, widział i uwiecznił konflikty wojenne, klęski, przymusowe migracje, ciężką pracę i upodlenie człowieka. W pewnym momencie jego psychika nie mogła znieść większej dawki obrazów ludzkiego cierpienia. Salgado zaczął poszukiwać wytchnienia w zgoła odmiennej, lecz nie mniej ważkiej, tematyce. Przejmującą historię fotografa w olśniewający sposób opowiadają jego syn, Juliano Riberio Salgado, oraz Wim Wenders, mistrz kina dokumentalnego i fabularnego. Film stanowi poruszający  punkt wyjścia do rozmowy o problemach współczesnej cywilizacji, ale również o ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na reporterach i dokumentalistach.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Film dokumentalny, reportaż, fotografia reporterska – między dokumentem a sztuką.
  • Problemy etyczne dokumentalistyki.
  • Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Mariusz Szczygieł i inni – polscy mistrzowie reportażu.
  • Dramaty ludzkości i zagrożenia cywilizacyjne – czego powinniśmy być świadomi?
  • Obrazy współczesności - poszukiwanie piękna i optymizmu mimo wszystko.

Zwiastun:


Aby uzyskać dostęp do materiałów edukacyjnych – wykup PAKIET PREMIUM.

19,90 zł/kwartał to naprawdę niewiele, a kupując PAKIET PREMIUM wspierasz nas, pomagasz nam utrzymać zasoby eksperckie i tworzyć kolejne użyteczne materiały edukacyjne.