Królestwo

Materiały edukacyjne do filmu „Królestwo” (reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud; Francja, Niemcy 2015; 97’)

Szkoła podstawowa | Klasy 7-8

Temat lekcji: „Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce” (W. Szymborska, „Psalm”), czyli historia opowiedziana z punktu widzenia puszczy.

Historia świata opowiedziana przez ludzi to długie pasmo splecione z wielkich dokonań, doniosłych zwycięstw i bolesnych porażek, ważnych postaci, ale też nieustannego postępu. Z punktu widzenia lasu ta sama historia wyglądałaby zupełnie inaczej. Choć świat nigdy nie był w pełni bezpieczny, zaczęło się od czasów wolności. A później rozwijała się ekspansja tylko jednego z gatunków – narzucającego pozostałym swoje zasady. Zrealizowany częściowo w Puszczy Białowieskiej film dokumentalny „Królestwo” podejmuje próbę przedstawienia perspektywy natury na dzieje świata. Doskonałe zdjęcia zwierząt i narracja niezastąpionej Krystyny Czubówny wprowadzają młodych widzów w aktualną debatę o potrzebie ochrony skarbów natury.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Natura kontra działania człowieka: „Królestwo” a „Psalm” Wisławy Szymborskiej.
  • Nowe prądy w humanistyce – czy zasadny jest tylko ludzki punkt widzenia?
  • Puszcza Białowieska - duma Polski na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Debata: jak, po co i dlaczego chronić puszczę? Jak z niej korzystać?
  • Film dokumentalny i zwierzęca perspektywa: „Królestwo”, „Królik po Berlińsku” i nie tylko.

Zwiastun:


Aby uzyskać dostęp do materiałów edukacyjnych – wykup PAKIET PREMIUM.

19,90 zł/kwartał to naprawdę niewiele, a kupując PAKIET PREMIUM wspierasz nas, pomagasz nam utrzymać zasoby eksperckie i tworzyć kolejne użyteczne materiały edukacyjne.