Blog

„Zmiennokształtni”

Dowiedz się jak zamówić seans

Uwolnić swoją prawdziwą naturę

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

To film idealny na wyjście integracyjne w okolicach ferii. Fantastyczna szkoła dla obdarzonych zdolnością przemiany w wybrane zwierzę dzieciaków to miejsce, które rozpali wyobraźnię uczniów jak Hogwart. Z drugiej strony opowieść o konflikcie człowieka i natury porusza wiele ważnych tematów.

Zobacz zwiastun filmu „Zmiennokształtni”:

O czym jest film „Zmiennokształtni”?

Carag to na pierwszy rzut oka całkowicie zwyczajny chłopak, skrywa jednak tajemnicę: należy do rzadkiego gatunku zmiennokształtnych, czyli ludzi, którzy potrafią przemieniać się w zwierzęta. Nasz bohater jest w połowie pumą. Odziedziczył tę wyjątkową cechę po ojcu, którego stracił we wczesnym dzieciństwie. Teraz wychowuje się z rodziną adopcyjną, która nie do końca go rozumie.

Kiedy zwierzęce cechy Caraga nabierają na sile, jego opiekunowie zaczynają się niepokoić. Okazuje się jednak, że istnieje szkoła dla zmiennokształtnych dzieci i to właśnie do niej trafia chłopiec. Pod okiem mądrych opiekunów i kolegów oraz koleżanek o cechach rozmaitych zwierząt zaczyna coraz lepiej rozumieć i akceptować swoją prawdziwą naturę.

Dlaczego warto obejrzeć z uczniami film „Zmiennokształtni”?

„Zmiennokształtni” to udana filmowa opowieść o magicznej szkole, wyraźnie nawiązująca do serii o „Harrym Potterze”. Oprócz warstwy czysto rozrywkowej film oferuje jednak ciekawą problematykę. Główny bohater żyje na styku dwóch światów: ludzkiego i zwierzęcego. Jak szybko się przekonuje, pogodzenie tych dwóch rzeczywistości będzie wyjątkowo trudne.

Jego rodzina nie rozumie i trochę boi się jego nowych znajomych. Z kolei zmiennokształtni pod swoimi zwierzęcymi postaciami doświadczyli wiele złego ze strony ludzi i często są do nich negatywnie nastawieni. W szkole zawiązują się grupa, chcąca aktywnie działać w obronie zwierząt, a tym samym: przeciwko człowiekowi. Carag mierzy się ze stałym konfliktem wewnętrznym i tożsamościowym. Podobny konflikt – ludzkie vs zwierzęce, natura vs kultura – toczy jednak także nasz świat. Film pozostawia widza z przesłaniem o konieczności wypracowania porozumienia.

Kadr z filmu „Zmiennokształtni” (dystrybucja: Kino Świat)

Walory edukacyjne filmu „Zmiennokształtni”:

  • Samoakceptacja i szukanie swojego miejsca w grupie. Nie trzeba być zmiennokształtnym, by tak jak Carag czuć się jak ktoś, kto nigdzie nie pasuje. Dorastający widz mierzy się z podobnymi obawami, kompleksami, niepewnościami. Również musi zaakceptować własną niepowtarzalność i odnaleźć dla siebie miejsce w świecie.
  • Piękno różnic w przyjaźni. Uczniowie magicznej szkoły mają cechy różnych zwierząt. Od samego początku zauważalne są konflikty między drapieżnikami i roślinożercami. Carag, który jest pumą, potrafi jednak patrzeć na rzeczywistość mniej stereotypowo. Jego przyjaciele to wiewiórki, zające, sarny. Film pokazuje, że warto otworzyć się na inność.
  • Wpływ człowieka na środowisko z perpektywy zwierząt. Wątki ekologiczne i prozwierzęce stanowią ważny temat filmu. Jak wspominałam już wyżej, konflikt między naturą i człowiekiem stanowi centralną oś filmu i główny dylemat wewnętrzny Caraga. Pokazano różne formy szkodzenia przyrodzie przez człowieka. Film uwrażliwia na te kwestie, a poprzez to, że opowiada o wydarzeniach z perspektywy przedstawicieli świata zwierząt – skutecznie oddziałuje na emocje i przekonuje.
  • Relacja z ojcem. Carag tęskni za swoim ojcem i szybko nawiązuje silną więź z nauczycielem, który również jest pumą. Odnajdzie w nim opiekuna i przewodnika, ale szybko przekona się także o tym, że musi przede wszystkim myśleć samodzielnie. Mężczyzna zwerbuje podopiecznego do walki przeciwko ludziom, ale Carag nie zapomni o swojej moralności i będzie się starał zawsze postępować w zgodzie z własnym sumieniem.
  • Kto może polować? Carag jest pumą, drapieżnikiem, więc w jego naturze leży także polowanie. W filmie znajduje się scena, w której uczy się tej umiejętności pod okiem nauczyciela. Jednocześnie „Zmiennokształtni” wyraźnie wprowadzają rozróżnienie na polowanie przez zwierzęta – które robią to, żeby przetrwać – i przez ludzi, którzy bawią się w myśliwych nie z konieczności, a dla rozrywki i sportu. Ten drugi typ polowania zostaje przedstawiony jako zły i nieusprawiedliwiony.

Na film „Zmiennokształtni” zapraszamy do kin już od 31 stycznia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Milczenie Julie”

Materiały edukacyjne do filmu "Milczenie Julie" (reż. L. Van Dijl, Belgia/Szwecja 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Lany poniedziałek

Materiały edukacyjne do filmu „Lany poniedziałek” (reż. Justyna Mytnik, Polska, Czechy, Estonia 2024, czas trwania: 84 min, dystrybucja: Monolith Films).

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).