„Za duży na bajki 2”
Dowiedz się jak zamówić seansBezpieczne wakacje z bohaterami filmu
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Wyczekiwane i upragnione wakacje tuż za rogiem, a my chcemy nie tylko zaproponować Wam świetną rozrywkę, która wprowadzi Waszych uczniów w letni klimat, ale – w myśl zasady – „bezpieczeństwo przede wszystkim” – będzie sposobem na przypomnienie grupom o najważniejszych zasadach zachowania podczas wspólnych wypraw i ekspedycji!
Temat zasad bezpieczeństwa i ostrożności jest szczególnie ważny podczas letnich wakacji, gdy uczniowie wyjeżdżają z rodzicami lub uczestniczą w obozach czy półkoloniach. Czas wolny i związana z latem ekscytacja i ciekawość, zachęcają do eksplorowania świata i mogą przyćmić ostrożność. Zachęcamy do połączenia dobrej rozrywki z wartościową lekcją bezpieczeństwa. Wprowadźcie grupę w wakacyjny klimat i zabierzcie ją na… „Za dużego na bajki 2”.
Zobacz zwiastun filmu „Za duży na bajki 2”:
Jak zobaczycie, losy i przygodę filmowych bohaterów, warto wykorzystać do wypunktowania, czego nie należy robić w górach i dlaczego góry mogą być niebezpieczne. Film więc nie tylko zapewni nam dobrą zabawę i zabierze na górską wycieczkę, ale sprawdzi się również jako seans edukacyjny.
Dlaczego „Za duży na bajki 2” to świetna propozycja na wakacje?
„Za duży na bajki 2” to, jak wiedzą wszyscy fani pierwszej części, film, który łączy lekką, humorystyczną formę z ważnymi dla młodych widzów tematami i uniwersalnym przesłaniem. Podobnie jak w pierwszej części, przygoda łączy się tu z wątkiem trudnych rodzinnych relacji, nauką stawiania granic i przekraczania progu dorosłości. Fabuła kontynuacji rozpoczyna się od wspólnego wyjazdu głównego bohatera, jego przyjaciół, mamy i jej nowego partnera (!) w Tatry. Przejście Walda z dzieciństwa w dorosłość dokona się więc… na górskim szlaku.
O wszystkich walorach edukacyjnych filmu przeczytacie w naszym poprzednim artykule (https://filmwszkole.pl/za-duzy-na-bajki-2/), tu chcielibyśmy przekonać Was, że seans „Za dużego na bajki 2” może być świetnym wstępem do zajęć, przypominającym uczniom, jak zachować się w górach i podczas wspólnych wycieczek.
Historia Waldka, której siłą jest autentyczność bohaterów i języka, odrobine traci na wiarygodności, jeśli chodzi o temat bezpiecznego zachowania w górach i podczas wędrówki. Jak więc wykorzystać ten tytuł edukacyjnie i przygotować uczniów do wakacyjnych wyjazdów? Polecamy stworzenie na podstawie doświadczeń filmowych bohaterów wspólnych zasad bezpiecznych wakacji. Razem w grupie zastanówcie się, jak zachować się w górach, jak zminimalizować ryzyka i unikać niebezpiecznych sytuacji podczas zdobywania szczytów.
Czego nauczyli się Waldek i Staszek na szlaku i jakich rad mogą udzielić Twojej grupie?
- Jak przygotować się do górskiej wędrówki? Doświadczenia Waldka i Staszka w humorystyczny sposób przedstawiają wyzwania, z jakimi mierzy się uczestnik tatrzańskiej wyprawy. W rzeczywistości popełnione przez nich błędy wiązałyby się z dużym ryzykiem. Podstawą planowania wyprawy jest sprawdzenie pogody, zabranie mapy (GPS w wysokich górach może nie zadziałać), a także pozostawienie informacji o planowanej trasie wędrówki i godzinie powrotu. Plan pary przyjaciół początkowo wydawał się idealny, a jednak nie przewidzieli tego, co ich spotka…
- Co należy zrobić, gdy w zasięgu wzroku pojawi się dzikie zwierzę? W wysokich górach i wśród przyrody musimy zawsze pamiętać, że jesteśmy gośćmi, a reakcja zwierzęcia, dla którego to my jesteśmy niebezpieczeństwem, może być różna. Czy Waldek dobrze postąpił, uciekając przed niedźwiedziem na… drzewo? Przy okazji seansu „Za dużego na bajki 2” warto omówić z uczniami zasady zachowania w obliczu leśnych mieszkańców, ale też tych dzikich zwierząt, które można spotkać w mieście.
- Co powinno się znaleźć w plecaku piechura? Jak chronić się przed upałem? Palące słońce i długa trasa potęgowały głód i pragnienie bohaterów. O czym nie należy zapomieć, pakując plecak na długą wyprawę? Oprócz prowiantu i wody, w wakacyjnym ekwipunku nie może zabraknąć ciepłych i przeciwdeszczowych ubrań, latarki i… No właśnie! Zachęcamy do wykorzystania przedwakacyjnych zajęć do sporządzenia wspólnej listy rzeczy, które powinniśmy zabrać na wędrówkę i tych, z których warto zrezygnować, aby odciążyć nasze plecaki.
- Nie zbaczaj ze szlaku! Wspólne wędrowanie to jedna z największych przygód, a pokonywanie szlaków – tak jak w przypadku Waldka – naprawdę może prowadzić do znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania! Aby się tym cieszyć, należy jednak „mierzyć siły na zamiary” i znać zasady bezpieczeństwa. Jedną z podstawowych reguł zachowania w górach jest niezbaczanie z wyznaczonej ścieżki.
- Poznaj tajemnice gór! Wędrówka po górach to również świetna okazja do poznania okolicznej fauny i flory, ciekawostek o szczytach i wybranej trasie. Nie traćmy tej okazji do opowieści czy obserwacji przyrody. Spacer z mapą, poszukiwanie jakiegoś celu (tak jak w przypadku Staszka i Waldka) pozwolą uniknąć znudzenia monotonnym marszem.
Podstawowe zasady ostrożności podczas wakacyjnych wyjazdów i wędrówek, to coś, co warto powtarzać i przypominać nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Wakacyjne lub półkolonijne wyjście na „Za dużego na bajki 2” może podsumowywać rozmowa na temat bezpieczeństwa w różnych miejscach, do których Twoi uczniowie wyjeżdżają razem ze swoimi rodzinami. Na grupowe spotkanie po seansie warto zaprosić lokalnego przewodnika (może prawdziwego górala?), taternika, pracownika GOPRU czy policjanta.
„Za duży na bajki 2” to więc nie tylko świetna okazja do przypomnienia zasad zachowania na górskim szlaku, ale też zachęta do odwiedzania i odkrywania najsłynniejszych polskich gór, słuchania opowieści o tych, którzy z nich pochodzą, ale też (jak jeden z bohaterów) szukają w nich wytchnienia. Po filmie rośnie apetyt i na wakacje, i na oscypki!
Nasz zespół edukacji poleca „Za dużego na bajki 2” jako idealną propozycję na wakacje. Zamów seans grupowy w ulubionym kinie. Zapraszamy latem do kina!
Jagoda Roszak