Blog

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? O edukacyjnych wartościach w „Rodzinie Addamsów 2”.

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Dla najbardziej upiornej familii pod słońcem nastały niełatwe czasy. Młodzi bohaterowie, Wednesday i Pugsley, wkraczają bowiem w trudny etap dorastania. Ich buntownicza postawa manifestuje się głównie w omijaniu wspólnych posiłków. Zapobiegliwy ojciec, Gomez, postanawia dokonać tego, co w jego mocy, by ocalić rodzinne więzi. Organizuje w tym celu wakacyjną wyprawę po Ameryce. Jaką lekcję wyniosą z tej przygody młodzi bohaterowie? I czy jedna wspólna eskapada wystarczy, by odbudować familijne relacje?

Dla najbardziej upiornej familii pod słońcem nastały niełatwe czasy. Młodzi bohaterowie, Wednesday i Pugsley, wkraczają bowiem w trudny etap dorastania. Ich buntownicza postawa manifestuje się głównie w omijaniu wspólnych posiłków. Zapobiegliwy ojciec, Gomez, postanawia dokonać tego, co w jego mocy, by ocalić rodzinne więzi. Organizuje w tym celu wakacyjną wyprawę po Ameryce. Jaką lekcję wyniosą z tej przygody młodzi bohaterowie? I czy jedna wspólna eskapada wystarczy, by odbudować familijne relacje?

Kadr z filmu „Rodzina Addamsów 2”, reż. Greg Tiernan / Conrad Vernon, prod. Kanada / USA / Wielka Brytania 2021 (dystrybucja: Forum Film Poland)

W poszukiwaniu własnej tożsamości

Okres dorastania to czas, w którym odkrywamy, kim tak naprawdę jesteśmy. Jakie są moje dążenia i aspiracje? Co zrobić, by odkryć własną drogę życiową? To dylematy, z którymi boryka się nastoletnia Wednesday Addams. Dziewczynka zmaga się z poczuciem niezrozumienia i wyalienowania (zarówno wśród rówieśników, jak i własnej rodziny). Zarówno początkowa izolacja od otoczenia, jak i późniejsza próba uniezależnienia się od familii, stanowią dla niej próbę dotarcia do prawdy na temat własnej tożsamości. Wewnętrzny konflikt bohaterki zaognia się w momencie, gdy przypadkiem odkrywa, że z dużą dozą prawdopodobieństwa została podmieniona w szpitalu jako dziecko. Wednesday wyrusza w podróż, by poznać swojego prawdziwego ojca, mając jednocześnie nadzieję, że to spotkanie rozwiąże choć część jej dylematów. Czy jest jednak tak, że tożsamość determinują wyłącznie czynniki biologiczne? A może zmagająca się z poczuciem wyobcowania bohaterka zamiast konkretnych odpowiedzi na egzystencjalne wątpliwości poszukuje tylko poczucia zrozumienia i akceptacji? To pytania, które mogą być szczególnie bliskie młodym widzom. Warto rozważyć je wspólnie z nimi.

O istocie prawdziwej rodziny

Czym tak naprawdę jest rodzina? Czy bardziej istotne są w niej więzy krwi, czy jednak emocjonalne wsparcie i przywiązanie? To kolejne pytania, które mogą pojawić się w trakcie seansu „Rodziny Addamsów 2”. W toku rozwoju akcji Wednesday Addams poznaje człowieka, który podaje się za jej biologicznego ojca. Czy bohaterka zdecyduje się na to, by opuścić rodzinę, w której się wychowała? Czy jednak większą wartość będzie miała dla niej familia Addamsów – ta, która nawet w najtrudniejszych sytuacjach obdarzyła ją bezwarunkowym wsparciem i miłością? W trakcie seansu młodzi odbiorcy przekonają się, że odpowiedzi na powyższe pytania bywają bardzo złożone. Ostatecznie jednak okaże się, że budowanych latami więzi nie jest w stanie zburzyć jeden kryzys. To krzepiąca lekcja, przypominająca o potędze rodzinnych wartości.

O akceptacji i zrozumieniu własnych niedoskonałości

Wakacyjna podróż Addamsów po Ameryce ostatecznie cementuje familijne więzi. Wcześniej jednak bohaterowie (z Wednesday na czele) musieli przyswoić trudną lekcję akceptacji cudzych niedoskonałości. To na tym gruncie zrodziło się wzajemne porozumienie, stanowiące rodzinną siłę, odporną na kryzysy związane z nieuchronnymi zmianami. To, co początkowo uznajemy za wadę, może być przecież oznaką czyjejś wyjątkowości – czasem wystarczy tylko bardziej uważne i pozbawione złej woli spojrzenie. Przekonuje się o tym Wednesday – doskonale świadczy o tym scena, w której rezygnuje z zaoferowanej jej przez naukowca możliwości pozbycia się denerwujących cech u swoich bliskich. Dlaczego? To tylko jeden z wielu tematów, o których warto podyskutować z młodymi widzami po projekcji.

Zagadnienia edukacyjne, o których warto porozmawiać po seansie:

  • Kim jestem i do czego dążę? O poszukiwaniu własnej tożsamości.
  • Komunikacja to klucz! Jak pielęgnować więzi z bliskimi?
  • Czy inność może być zaletą? Czyli o tym, jak zyskać poczucie (samo)akceptacji.
  • Grunt to bunt! Jak przetrwać niełatwy czas dorastania?
  • W rodzinie siła! O źródle bezwarunkowego wsparcia i bezpieczeństwa.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)