Blog

„Yuku i magiczny kwiat”. Rozśpiewana baśń z przesłaniem

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W piwnicach rycerskiego zamku, niezauważone przez nikogo poza starym kotem, żyje sobie stadko myszek. Dni upływają małym zwierzątkom na rozmowach, zabawach, śpiewaniu i słuchaniu opowieści czytanych przez babcię, żywą skarbnicę wiedzy o tradycjach i legendach ich rodu. To od niej dowiadują się o istnieniu magicznego, świecącego wiecznym ogniem kwiatu, jaki rośnie tylko w Himalajach i którego ujrzenie jest najwyższą radością dla każdej myszy…

W piwnicach rycerskiego zamku, niezauważone przez nikogo poza starym kotem, żyje sobie stadko myszek. Dni upływają małym zwierzątkom na rozmowach, zabawach, śpiewaniu i słuchaniu opowieści czytanych przez babcię, żywą skarbnicę wiedzy o tradycjach i legendach ich rodu. To od niej dowiadują się o istnieniu magicznego, świecącego wiecznym ogniem kwiatu, jaki rośnie tylko w Himalajach i którego ujrzenie jest najwyższą radością dla każdej myszy…

Kiedy po jednym z ataków kota babcia zapada na zdrowiu, jedna z małych myszek, mała i dzielna Yuku, postanawia specjalnie dla niej wyruszyć w wyprawę po cudowny kwiat. W trakcie podróży napotka rozmaite niebezpieczeństwa i nawiąże prawdziwe przyjaźnie, a w każdym momencie będzie jej towarzyszyło ukulele. Instrument myszki nie jest zwykłym instrumentem: przekazywany z pokolenia na pokolenie przedmiot pozytywnie wpływa na każdego, kto go słucha. Dzięki ukulele i swojemu ciepłemu usposobieniu Yuku w trakcie podróży pomoże nie tylko swojej babci, ale i innym spotkanym zwierzętom. Lepiej zrozumie też samą siebie i uwierzy we własne siły.

Kadr z filmu: „Yuku i magiczny kwiat”, reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin, Belgia/Francja/Szwajcaria 2022, 65 minut, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Walory edukacyjne filmu „Yuku i magiczny kwiat”

„Yuku i magiczny kwiat” jest polecany dla przedszkolaków (powyżej piątego roku życia) i uczniów klas 1-3. To pełen fantazji musical, łagodna i spokojna bajka dla najmłodszych. Dlaczego warto pokazać podopiecznym ten film?

  • Radzenie sobie z odchodzeniem bliskich. Yuku wyrusza w niebezpieczną podróż, żeby zdobyć płonący wiecznym światłem kwiat dla swojej babci, która gaśnie. W scenie kończącej film babcia żegna się z wnuczką i samotnie wchodzi z kwiatem-latarnią do ciemnego tunelu pod ziemią: w mitologii bohaterów filmu śmierć przychodzi po myszki pod postacią czarnego kreta. Nie boi się jednak i wychodzi na spotkanie śmierci bez lęku; chociaż żal jej zostawiać bliskich, ma też za sobą długie i satysfakcjonujące życie, zdążyła odpowiednio wychować potomków i przekazać im całą swoją wiedzę. Bolesny i trudny temat – lęk przed utratą najbliższej osoby – został przez twórców potraktowany z wyczuciem i delikatnością. Dzieci mogą różnie zinterpretować scenę odejścia babci – albo jako śmierć, albo jako zostawienie przez nią bliskich i podróż w nieznane – każdorazowo jednak film pozwala przepracować małym widzom jeden z najbardziej podstawowych lęków. Tym samym „Yuku i magiczny kwiat” spełnia typową dla baśni rolę opowiadania o czymś ważnym i trudnym w formie fantazyjnej i metaforycznej historii.
  • Siła korzeni i mądrość przodków. Znaczenie międzypokoleniowych więzi, rodziny i tradycji – te wartości wyraźnie wybrzmiewają w historii Yuku, która wyrusza na koniec świata w poszukiwaniu mitycznego kwiatu dla swojej babci. Stadko myszek nie rozpada się mimo ciągłych ataków kota, ponieważ zespajają je wzajemny szacunek i system wartości, a także przekazywane z pokolenia na pokolenia historie. W rodzinie panują wzorcowe relacje. Małe myszki słuchają się starszych nie dlatego, że są do tego przymuszane, ale dlatego, że ufają autorytetowi i mądrości swoich opiekunów. Mocne więzi rodzinne dają młodej Yuku poczucie bezpieczeństwa, przynależności i sensu; sprawiają, że nawet w momencie największej próby nie wątpi w to, że ma do czego wracać.
  • Co dają człowiekowi opowieści? Nośnikiem pamięci o przodkach i ich mądrości są opowieści, które po sobie pozostawili. Nie bez przyczyny babcia Yuku, najstarsza i najmądrzejsza z myszy, traci siły i zapada na zdrowiu tuż po tym, jak jej wielka biblioteka zostaje zdewastowana przez kota. Na szczęście jej wnuczka będzie przekazywać opowieści następnym pokoleniom i wiedza babci nie przepadnie – w ostatniej scenie Yuku w zastępstwie babci czyta książkę swoim siostrom i kuzynkom. Bajka niesie ważne przesłanie szacunku do książek i historii, jakie możemy usłyszeć od innych.
  • Edukacja muzyczna i terapeutyczna funkcja sztuki. Łatwo wpadające w ucho piosenki z mądrymi tekstami to bez wątpienia jedna z większych zalet animacji. Film pokazuje również, jak silne działanie ma muzyka: relaksuje, koi, poprawia humor, pozwala przełamać pierwsze lody i łączy z innymi. Magiczne ukulele Yuku sprawia, że każdy, kto go słucha, staje się lepszą i milszą osobą. Muzyka skomponowana do filmu jest spokojna, gitarowa, bardzo melodyjna. Z pewnością spodoba się Twoim podopiecznym i będą chcieli do niej wracać także po seansie.
Kadr z filmu: „Yuku i magiczny kwiat”, reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin, Belgia/Francja/Szwajcaria 2022, 65 minut, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
  • Jesteśmy częścią przyrody, nierozerwalnie z nią związaną. Yuku jest bardzo silnie związana nie tylko ze swoimi przodkami i rodziną, ale i z całą przyrodą dookoła siebie. Myszka jest pełna szacunku wobec napotykanych zwierząt. Kiedy dociera w końcu do Himalajów i wyrasta przed nią magiczny kwiat, nie zrywa dla siebie całej rośliny, a jedynie jedną gałązkę. Animacja rozbudza w małym widzu zainteresowaniem naturą i ma wyraźnie ekologiczne przesłanie. Twórcy nie boją się także dotykać tematu wykorzystywania zwierząt i środowiska naturalnego przez człowieka (np. w piosence zająca, na którego stale polują myśliwi, chcąc zrobić z niego pasztet).
  • Radość z życia. Yuku to bardzo sympatyczna bohaterka i trudno jej nie polubić. Wesołe usposobienie i optymizm małej myszki udzielają się innym bohaterom filmu… oraz widzom, którzy mimochodem przyswajają sobie jej zachwyt nad światem i radosną naturę. Pomimo podejmowania trudnej tematyki (śmierć) film dzięki świetnie napisanej głównej bohaterce pokrzepia i wprawia w dobry nastrój.
  • Przyjazna i otwarta postawa wobec innych. Yuku wyciąga przyjacielską dłoń nawet do złośliwego wilka strzegącego kwiatu. Co prawda nie udaje jej się trwale zmienić jego natury – nikt nie ma tak wielkiego wpływu na drugą istotę – ale przez moment wilk otwiera się przed myszką i zwierza z tego, że tak naprawdę jest zmęczony rolą „tego złego”, którą musi odgrywać. W końcówce wszystkie zwierzęta, którym Yuku umiliła czas swoimi piosenkami i dobrym słowem, pomagają jej uciec przed wilkiem i dotrzeć do zamku. Animacja pokazuje, że nie warto oceniać po pozorach i pochopnie skreślać innych. Udowadnia, że więcej korzyści daje bycie otwartym i sympatycznym, niż nadmierna lękliwość w kontaktach. Yuku jest przede wszystkim bardzo empatyczna. Z uwagą słucha napotkanych zwierząt, nie lekceważy ich potrzeb. Nie zapomina o najbliższych, głęboko przeżywa sytuację babci.
  • Odwaga i bohaterstwo. Yuku to prawdziwa bohaterka. To także mała, niepozorna myszka, która pokazuje dziecięcym widzom, że „nawet najmniejsza istota może odmienić bieg historii” (jak starsi widzowie mogą pamiętać z „Władcy pierścieni”). Odwaga to nie brak strachu, ale umiejętność działania mimo niego. Yuku dobrze to rozumie, tak samo jak to, że prawdziwi bohaterowie walczą w wyższym celu (w przypadku bohaterki: za swoją babcię i stadko myszek) i nie muszą dysponować fizyczną siłą, bo dużo ważniejsza jest ta wewnętrzna.
  • Fantazja i wyobraźnia. Baśniowa narracja „Yuku i magicznego kwiatu” oraz oryginalna animacja filmu spodobają się szczególnie tym dzieciom, które lubią opowieści niesamowite i niecodzienne. Pełen tajemnic i niesamowitych zdarzeń świat bajki rozbudza w małym odbiorcy ciekawość i wyobraźnię.

Zobacz zwiastun filmu „Yuku i magiczny kwiat”:

Na film „Yuku i magiczny kwiat” zapraszamy do kin od 13 stycznia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).