Blog

„Yuku i magiczny kwiat”. Rozśpiewana baśń z przesłaniem

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W piwnicach rycerskiego zamku, niezauważone przez nikogo poza starym kotem, żyje sobie stadko myszek. Dni upływają małym zwierzątkom na rozmowach, zabawach, śpiewaniu i słuchaniu opowieści czytanych przez babcię, żywą skarbnicę wiedzy o tradycjach i legendach ich rodu. To od niej dowiadują się o istnieniu magicznego, świecącego wiecznym ogniem kwiatu, jaki rośnie tylko w Himalajach i którego ujrzenie jest najwyższą radością dla każdej myszy…

W piwnicach rycerskiego zamku, niezauważone przez nikogo poza starym kotem, żyje sobie stadko myszek. Dni upływają małym zwierzątkom na rozmowach, zabawach, śpiewaniu i słuchaniu opowieści czytanych przez babcię, żywą skarbnicę wiedzy o tradycjach i legendach ich rodu. To od niej dowiadują się o istnieniu magicznego, świecącego wiecznym ogniem kwiatu, jaki rośnie tylko w Himalajach i którego ujrzenie jest najwyższą radością dla każdej myszy…

Kiedy po jednym z ataków kota babcia zapada na zdrowiu, jedna z małych myszek, mała i dzielna Yuku, postanawia specjalnie dla niej wyruszyć w wyprawę po cudowny kwiat. W trakcie podróży napotka rozmaite niebezpieczeństwa i nawiąże prawdziwe przyjaźnie, a w każdym momencie będzie jej towarzyszyło ukulele. Instrument myszki nie jest zwykłym instrumentem: przekazywany z pokolenia na pokolenie przedmiot pozytywnie wpływa na każdego, kto go słucha. Dzięki ukulele i swojemu ciepłemu usposobieniu Yuku w trakcie podróży pomoże nie tylko swojej babci, ale i innym spotkanym zwierzętom. Lepiej zrozumie też samą siebie i uwierzy we własne siły.

Kadr z filmu: „Yuku i magiczny kwiat”, reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin, Belgia/Francja/Szwajcaria 2022, 65 minut, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Walory edukacyjne filmu „Yuku i magiczny kwiat”

„Yuku i magiczny kwiat” jest polecany dla przedszkolaków (powyżej piątego roku życia) i uczniów klas 1-3. To pełen fantazji musical, łagodna i spokojna bajka dla najmłodszych. Dlaczego warto pokazać podopiecznym ten film?

  • Radzenie sobie z odchodzeniem bliskich. Yuku wyrusza w niebezpieczną podróż, żeby zdobyć płonący wiecznym światłem kwiat dla swojej babci, która gaśnie. W scenie kończącej film babcia żegna się z wnuczką i samotnie wchodzi z kwiatem-latarnią do ciemnego tunelu pod ziemią: w mitologii bohaterów filmu śmierć przychodzi po myszki pod postacią czarnego kreta. Nie boi się jednak i wychodzi na spotkanie śmierci bez lęku; chociaż żal jej zostawiać bliskich, ma też za sobą długie i satysfakcjonujące życie, zdążyła odpowiednio wychować potomków i przekazać im całą swoją wiedzę. Bolesny i trudny temat – lęk przed utratą najbliższej osoby – został przez twórców potraktowany z wyczuciem i delikatnością. Dzieci mogą różnie zinterpretować scenę odejścia babci – albo jako śmierć, albo jako zostawienie przez nią bliskich i podróż w nieznane – każdorazowo jednak film pozwala przepracować małym widzom jeden z najbardziej podstawowych lęków. Tym samym „Yuku i magiczny kwiat” spełnia typową dla baśni rolę opowiadania o czymś ważnym i trudnym w formie fantazyjnej i metaforycznej historii.
  • Siła korzeni i mądrość przodków. Znaczenie międzypokoleniowych więzi, rodziny i tradycji – te wartości wyraźnie wybrzmiewają w historii Yuku, która wyrusza na koniec świata w poszukiwaniu mitycznego kwiatu dla swojej babci. Stadko myszek nie rozpada się mimo ciągłych ataków kota, ponieważ zespajają je wzajemny szacunek i system wartości, a także przekazywane z pokolenia na pokolenia historie. W rodzinie panują wzorcowe relacje. Małe myszki słuchają się starszych nie dlatego, że są do tego przymuszane, ale dlatego, że ufają autorytetowi i mądrości swoich opiekunów. Mocne więzi rodzinne dają młodej Yuku poczucie bezpieczeństwa, przynależności i sensu; sprawiają, że nawet w momencie największej próby nie wątpi w to, że ma do czego wracać.
  • Co dają człowiekowi opowieści? Nośnikiem pamięci o przodkach i ich mądrości są opowieści, które po sobie pozostawili. Nie bez przyczyny babcia Yuku, najstarsza i najmądrzejsza z myszy, traci siły i zapada na zdrowiu tuż po tym, jak jej wielka biblioteka zostaje zdewastowana przez kota. Na szczęście jej wnuczka będzie przekazywać opowieści następnym pokoleniom i wiedza babci nie przepadnie – w ostatniej scenie Yuku w zastępstwie babci czyta książkę swoim siostrom i kuzynkom. Bajka niesie ważne przesłanie szacunku do książek i historii, jakie możemy usłyszeć od innych.
  • Edukacja muzyczna i terapeutyczna funkcja sztuki. Łatwo wpadające w ucho piosenki z mądrymi tekstami to bez wątpienia jedna z większych zalet animacji. Film pokazuje również, jak silne działanie ma muzyka: relaksuje, koi, poprawia humor, pozwala przełamać pierwsze lody i łączy z innymi. Magiczne ukulele Yuku sprawia, że każdy, kto go słucha, staje się lepszą i milszą osobą. Muzyka skomponowana do filmu jest spokojna, gitarowa, bardzo melodyjna. Z pewnością spodoba się Twoim podopiecznym i będą chcieli do niej wracać także po seansie.
Kadr z filmu: „Yuku i magiczny kwiat”, reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin, Belgia/Francja/Szwajcaria 2022, 65 minut, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
  • Jesteśmy częścią przyrody, nierozerwalnie z nią związaną. Yuku jest bardzo silnie związana nie tylko ze swoimi przodkami i rodziną, ale i z całą przyrodą dookoła siebie. Myszka jest pełna szacunku wobec napotykanych zwierząt. Kiedy dociera w końcu do Himalajów i wyrasta przed nią magiczny kwiat, nie zrywa dla siebie całej rośliny, a jedynie jedną gałązkę. Animacja rozbudza w małym widzu zainteresowaniem naturą i ma wyraźnie ekologiczne przesłanie. Twórcy nie boją się także dotykać tematu wykorzystywania zwierząt i środowiska naturalnego przez człowieka (np. w piosence zająca, na którego stale polują myśliwi, chcąc zrobić z niego pasztet).
  • Radość z życia. Yuku to bardzo sympatyczna bohaterka i trudno jej nie polubić. Wesołe usposobienie i optymizm małej myszki udzielają się innym bohaterom filmu… oraz widzom, którzy mimochodem przyswajają sobie jej zachwyt nad światem i radosną naturę. Pomimo podejmowania trudnej tematyki (śmierć) film dzięki świetnie napisanej głównej bohaterce pokrzepia i wprawia w dobry nastrój.
  • Przyjazna i otwarta postawa wobec innych. Yuku wyciąga przyjacielską dłoń nawet do złośliwego wilka strzegącego kwiatu. Co prawda nie udaje jej się trwale zmienić jego natury – nikt nie ma tak wielkiego wpływu na drugą istotę – ale przez moment wilk otwiera się przed myszką i zwierza z tego, że tak naprawdę jest zmęczony rolą „tego złego”, którą musi odgrywać. W końcówce wszystkie zwierzęta, którym Yuku umiliła czas swoimi piosenkami i dobrym słowem, pomagają jej uciec przed wilkiem i dotrzeć do zamku. Animacja pokazuje, że nie warto oceniać po pozorach i pochopnie skreślać innych. Udowadnia, że więcej korzyści daje bycie otwartym i sympatycznym, niż nadmierna lękliwość w kontaktach. Yuku jest przede wszystkim bardzo empatyczna. Z uwagą słucha napotkanych zwierząt, nie lekceważy ich potrzeb. Nie zapomina o najbliższych, głęboko przeżywa sytuację babci.
  • Odwaga i bohaterstwo. Yuku to prawdziwa bohaterka. To także mała, niepozorna myszka, która pokazuje dziecięcym widzom, że „nawet najmniejsza istota może odmienić bieg historii” (jak starsi widzowie mogą pamiętać z „Władcy pierścieni”). Odwaga to nie brak strachu, ale umiejętność działania mimo niego. Yuku dobrze to rozumie, tak samo jak to, że prawdziwi bohaterowie walczą w wyższym celu (w przypadku bohaterki: za swoją babcię i stadko myszek) i nie muszą dysponować fizyczną siłą, bo dużo ważniejsza jest ta wewnętrzna.
  • Fantazja i wyobraźnia. Baśniowa narracja „Yuku i magicznego kwiatu” oraz oryginalna animacja filmu spodobają się szczególnie tym dzieciom, które lubią opowieści niesamowite i niecodzienne. Pełen tajemnic i niesamowitych zdarzeń świat bajki rozbudza w małym odbiorcy ciekawość i wyobraźnię.

Zobacz zwiastun filmu „Yuku i magiczny kwiat”:

Na film „Yuku i magiczny kwiat” zapraszamy do kin od 13 stycznia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).