Blog

sloneczniki tajemnica van gogha

Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie – część 3: Wokół impresjonizmu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Vincent Van Gogh i i Camille Pissarro na wielkim ekranie. Zobacz obrazy słynnych malarzy tanio i wygodnie w ramach wystawy kinowej.

Czerwiec to miesiąc wycieczek szkolnych, a najlepsze klasowe wyjścia to te, które łączą edukację z rozrywką. W kolejnej odsłonie naszego cyklu Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie polecamy ciekawe wystawy, na które można wybrać się z uczniami do kina – lub zamówić seans w gronie nauczycieli, jako nagrodę za dobrze wykonaną w ciągu roku pracę. Tym razem bierzemy na tapet sylwetki dwóch wybitnych malarzy: Pissarra i Van Gogha.

Bunt przeciwko malarstwu akademickiemu i przełom impresjonistyczny to wydarzenia, które odmieniły malarstwo na zawsze. Impresjonizm jest nurtem, który każdy uczeń powinien opanować przed maturą. Trudno jednak zrozumieć obrazy, kiedy tylko o nich czytamy… Nauczycielom, którzy chcą pokazać uczniom malarstwo bez wypraw do francuskich galerii sztuki, polecamy dwie interesujące wystawy filmowe, które można obejrzeć w kinach: „Pissarro. Ojciec impresjonizmu” o początkach nurtu i „Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha” o twórczości najsłynniejszego z postimpresjonistów.

Jakie są zalety oglądania wystaw w kinie?

  • Wygoda i oszczędność. Nie musisz wydawać pieniędzy na dalekie podróże, drogie wejściówki i transport. W cenie kinowego biletu otrzymujesz możliwość zapoznania się z arcydziełami światowego malarstwa, a wszystkie zobaczysz z wygodnego fotela, bez konieczności przepychania się przez tłum turystów.
  • Jakość obrazu. Dzięki zbliżeniom zobaczysz każdy detal obrazu. Na wielkim kinowym ekranie dostrzeżesz najdrobniejsze szczegóły, fakturę, rozmach, kompozycję.
  • Fascynująca opowieść. Nie musisz dopłacać za przewodnika – narrator dokumentu i eksperci przekażą całą potrzebną wiedzę na temat wyświetlanych obrazów.

Obie wystawy są dostępne dla grup szkolnych w wybranych kinach. Kontakt w sprawie rezerwacji seansów: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

„Pissarro. Ojciec impresjonizmu”

Reż. David Bickerstaff, Wielka Brytania 2022, 90 min.

Camille Pissarro „Plac przy Teatrze Francuskim w Paryżu w deszczu”

Camille Pissarro to postać o niebagatelnym znaczeniu dla rozwoju dziewiętnastowiecznego malarstwa. Artysta bywa wręcz nazywany ojcem impresjonizmu. Nieco starszy od większości przedstawicieli tego nurtu, pełnił rolę nestora i opiekuna grupy. W powszechnej świadomości pozostaje jednak w cieniu bardziej rozpoznawalnych artystów związanych z tym nurtem: Moneta, Renoira, Degasa.

Seans „Pissarro. Ojca impresjonizmu” jest świetną okazją do tego, by bliżej poznać tego niezwykłego twórcę i zrozumieć jego znaczenie dla historii sztuki. Film dokumentuje wystawę retrospektywną Pissarra, którą przygotowało Ashmolean Museum w Oxfordzie. To unikalna okazja, by zobaczyć wszystkie najważniejsze dzieła tego artysty, który uwielbiał malować Paryż, francuską przyrodę, gwarne ulice Rozedrgane tysiącem kropek i maźnięć, niepowtarzalne obrazy Pissarra robią jeszcze większe wrażenie ukazane w kinowym formacie. Opowieść o artyście staje się jednocześnie opowieścią o całym nurcie i pokoleniu, bo twórczość Pissarra jest emblematyczna dla impresjonizmu.

Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha”

Reż. David Bickerstaff, Wielka Brytania 2021, 85 min.

3 z 11 wersji „Słoneczników” namalowanych przez Van Gogha

Impresjonizm szybko ewoluował i dał początek wielu interesującym nurtom. „Słoneczniki” Van Gogha to nie tylko flagowe dzieło postimpresjonizmu, to także jeden z najsłynniejszych obrazów w całej historii sztuki. Niewielu wie jednak, że to nie pojedynczy malunek, a cała seria dzieł. Holenderski artysta malował słoneczniki w sumie aż 11 razy! Każdy z wariantów ma unikalną historię powstania oraz zmian właścicieli i lokalizacji.

Film dzięki zbliżeniom pokaże, na czym dokładnie polegała technika malarska Van Gogha. Malarz nakładał farbę tak grubo, że jego obrazy momentami zbliżają się do płaskorzeźby. Krzykliwe kolory przez lata uległy utlenieniu, zmieniając barwę. W filmie rekonstruktorzy odtworzą jednak pierwotną kolorystykę „Słoneczników”, dzięki czemu zyskamy niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak słynny bukiet wyglądał oryginalnie, tuż po tym, gdy Van Gogh ukończył dzieło.

Losy kolejnych wariantów słynnego obrazu składają się na fascynującą, rozpiętą w czasie opowieść o tragicznym życiu artysty, trapionego biedą oraz chorobą psychiczną, docenionego dopiero po śmierci. Historia Van Gogha to historia wybitnej jednostki oraz historia europejskiego malarstwa zarazem.

Zwiastun:

Wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani obejrzeniem powyższych propozycji na wielkim ekranie, odsyłamy do kontaktu z dystrybutorem, który pomoże zorganizować projekcję w wybranym przez nich kinie w dacie dla nich najdogodniejszej oraz w indywidualnie ustalonej cenie biletów. Pod wskazany adres można kierować wszystkie pytania. Kontakt: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)