Blog

sloneczniki tajemnica van gogha

Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie – część 3: Wokół impresjonizmu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Vincent Van Gogh i i Camille Pissarro na wielkim ekranie. Zobacz obrazy słynnych malarzy tanio i wygodnie w ramach wystawy kinowej.

Czerwiec to miesiąc wycieczek szkolnych, a najlepsze klasowe wyjścia to te, które łączą edukację z rozrywką. W kolejnej odsłonie naszego cyklu Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie polecamy ciekawe wystawy, na które można wybrać się z uczniami do kina – lub zamówić seans w gronie nauczycieli, jako nagrodę za dobrze wykonaną w ciągu roku pracę. Tym razem bierzemy na tapet sylwetki dwóch wybitnych malarzy: Pissarra i Van Gogha.

Bunt przeciwko malarstwu akademickiemu i przełom impresjonistyczny to wydarzenia, które odmieniły malarstwo na zawsze. Impresjonizm jest nurtem, który każdy uczeń powinien opanować przed maturą. Trudno jednak zrozumieć obrazy, kiedy tylko o nich czytamy… Nauczycielom, którzy chcą pokazać uczniom malarstwo bez wypraw do francuskich galerii sztuki, polecamy dwie interesujące wystawy filmowe, które można obejrzeć w kinach: „Pissarro. Ojciec impresjonizmu” o początkach nurtu i „Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha” o twórczości najsłynniejszego z postimpresjonistów.

Jakie są zalety oglądania wystaw w kinie?

  • Wygoda i oszczędność. Nie musisz wydawać pieniędzy na dalekie podróże, drogie wejściówki i transport. W cenie kinowego biletu otrzymujesz możliwość zapoznania się z arcydziełami światowego malarstwa, a wszystkie zobaczysz z wygodnego fotela, bez konieczności przepychania się przez tłum turystów.
  • Jakość obrazu. Dzięki zbliżeniom zobaczysz każdy detal obrazu. Na wielkim kinowym ekranie dostrzeżesz najdrobniejsze szczegóły, fakturę, rozmach, kompozycję.
  • Fascynująca opowieść. Nie musisz dopłacać za przewodnika – narrator dokumentu i eksperci przekażą całą potrzebną wiedzę na temat wyświetlanych obrazów.

Obie wystawy są dostępne dla grup szkolnych w wybranych kinach. Kontakt w sprawie rezerwacji seansów: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

„Pissarro. Ojciec impresjonizmu”

Reż. David Bickerstaff, Wielka Brytania 2022, 90 min.

Camille Pissarro „Plac przy Teatrze Francuskim w Paryżu w deszczu”

Camille Pissarro to postać o niebagatelnym znaczeniu dla rozwoju dziewiętnastowiecznego malarstwa. Artysta bywa wręcz nazywany ojcem impresjonizmu. Nieco starszy od większości przedstawicieli tego nurtu, pełnił rolę nestora i opiekuna grupy. W powszechnej świadomości pozostaje jednak w cieniu bardziej rozpoznawalnych artystów związanych z tym nurtem: Moneta, Renoira, Degasa.

Seans „Pissarro. Ojca impresjonizmu” jest świetną okazją do tego, by bliżej poznać tego niezwykłego twórcę i zrozumieć jego znaczenie dla historii sztuki. Film dokumentuje wystawę retrospektywną Pissarra, którą przygotowało Ashmolean Museum w Oxfordzie. To unikalna okazja, by zobaczyć wszystkie najważniejsze dzieła tego artysty, który uwielbiał malować Paryż, francuską przyrodę, gwarne ulice Rozedrgane tysiącem kropek i maźnięć, niepowtarzalne obrazy Pissarra robią jeszcze większe wrażenie ukazane w kinowym formacie. Opowieść o artyście staje się jednocześnie opowieścią o całym nurcie i pokoleniu, bo twórczość Pissarra jest emblematyczna dla impresjonizmu.

Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha”

Reż. David Bickerstaff, Wielka Brytania 2021, 85 min.

3 z 11 wersji „Słoneczników” namalowanych przez Van Gogha

Impresjonizm szybko ewoluował i dał początek wielu interesującym nurtom. „Słoneczniki” Van Gogha to nie tylko flagowe dzieło postimpresjonizmu, to także jeden z najsłynniejszych obrazów w całej historii sztuki. Niewielu wie jednak, że to nie pojedynczy malunek, a cała seria dzieł. Holenderski artysta malował słoneczniki w sumie aż 11 razy! Każdy z wariantów ma unikalną historię powstania oraz zmian właścicieli i lokalizacji.

Film dzięki zbliżeniom pokaże, na czym dokładnie polegała technika malarska Van Gogha. Malarz nakładał farbę tak grubo, że jego obrazy momentami zbliżają się do płaskorzeźby. Krzykliwe kolory przez lata uległy utlenieniu, zmieniając barwę. W filmie rekonstruktorzy odtworzą jednak pierwotną kolorystykę „Słoneczników”, dzięki czemu zyskamy niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak słynny bukiet wyglądał oryginalnie, tuż po tym, gdy Van Gogh ukończył dzieło.

Losy kolejnych wariantów słynnego obrazu składają się na fascynującą, rozpiętą w czasie opowieść o tragicznym życiu artysty, trapionego biedą oraz chorobą psychiczną, docenionego dopiero po śmierci. Historia Van Gogha to historia wybitnej jednostki oraz historia europejskiego malarstwa zarazem.

Zwiastun:

Wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani obejrzeniem powyższych propozycji na wielkim ekranie, odsyłamy do kontaktu z dystrybutorem, który pomoże zorganizować projekcję w wybranym przez nich kinie w dacie dla nich najdogodniejszej oraz w indywidualnie ustalonej cenie biletów. Pod wskazany adres można kierować wszystkie pytania. Kontakt: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)