Blog

romeo i julia prokofiew opera paryska szekspir

Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie – część 1. Wokół renesansu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.

Nie wszyscy nauczyciele wiedzą, jak wiele światowych wystaw malarstwa można zwiedzać za pośrednictwem kinowej projekcji i jak wiele wspaniałych przedstawień z najsłynniejszych teatrów świata zostało zarejestrowanych w najwyższej jakości audiowizualnej.

Taka forma kontaktu z wysoką sztuką jest przyjazna, tańsza i mniej skomplikowana dla młodych odbiorców niż wizyta w np. operze. Na wielkim ekranie zobaczysz każdy najdrobniejszy szczegół obrazu lub układu choreograficznego, niezależnie od tego, czy trafiło Ci się dobre miejsce na widowni.

„ROMEO I JULIA” z Opery Paryskiej. Fot. Agathe Poupeney

Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.

Wystawa: „Rafael odkryty na nowo”

Film dokumentalny, reż. Phil Grabsky, Wielka Brytania 2020, 93 minuty.

Renesans to Rafael, Rafael to renesans – najważniejszy obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci malarz włoskiego odrodzenia. Wystawa „Rafael odkryty na nowo” to podróż przez wszystkie zagadnienia kluczowe dla jego epoki: od zachwytu intelektualną spuścizną antyku, przez wykorzystywanie perspektywy, po poszukiwanie doskonałego, harmonijnego piękna i idealnych proporcji. Dokument jest nie tylko opowieścią o imponującym dorobku, jaki pozostawił przedwcześnie zmarły artysta, ale i o całym renesansie. Z tego względu stanowi świetną propozycję zwłaszcza dla klas maturalnych, powtarzających epoki przed egzaminem z języka polskiego oraz innych przedmiotów humanistycznych. Klasyczne piękno „Uczty Platońskiej”, „La Fornariny” czy też Madonn na wielkim ekranie nabiera wręcz metafizycznego wymiaru.

San Severo (c) Seventh Art Productions

Jakie są zalety oglądania wystawy w kinie?

  • Nikt nie zasłoni Ci ulubionego dzieła. Ciemna, pozbawiona rozpraszaczy sala to idealna przestrzeń do spokojnej kontemplacji wyświetlanych obrazów. Zbliżenia w jakości 2K umożliwią dostrzeżenie szczegółów i detali, których nie sposób wychwycić w muzeum, gdzie do najsłynniejszych dzieł można podchodzić tylko na określoną odległość.
  • Nie trzeba dopłacać za przewodnika. Dokument posiada narratora oraz wypowiedzi konserwatorów i historyków sztuki, którzy z pasją i znawstwem opowiadają o poszczególnych dziełach.
  • Najważniejsze obrazy Rafaela znajdują się w wielu odległych miastach i muzeach: w paryskim Luwrze, we florenckiej Galerii Uffizi, w madryckim Prado, w londyńskim National Gallery of Art, w drezdeńskim Zwinger, w Muzeach Watykańskich. Potrzeba czasu i pieniędzy, by zwiedzić te wszystkie miejsca. Dokument „Rafael odkryty na nowo” pozwala jednak w półtorej godziny poznać ponad 200 obrazów i rysunków renesansowego mistrza. Taki kontakt z malarstwem jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.

Zobacz zwiastun:

Balet: „Romeo i Julia” z muzyką Prokofiewa oraz librettem wg tragedii Szekspira

Retransmisja spektaklu z Narodowej Opery Paryskiej z lipca 2021 roku, dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, w rolach tytułowych: Myriam Ould-Braham i Mathias Heymann.

Renesans w każdym kraju wyglądał nieco inaczej, ten angielski różnił się od włoskiego, a samego Szekspira kategoryzuje się najczęściej jako artystę tworzącego na styku dwóch epok, czyli odrodzenia i baroku. Jak każdy literacki geniusz, dramaturg wypracował sobie niepowtarzalny styl, a „Romeo i Julia” nieodmiennie pozostaje jego najpopularniejszą sztuką, obok „Hamleta” i „Makbeta”. Wizyta w kinie na spektaklu baletowym o tragicznych losach kochanków z Werony pomoże uczniom odświeżyć sobie znajomość lektury, ale nie tylko. Retransmisja spektaklu z Opery Paryskiej przekona o pięknie baletu i tańca klasycznego największych sceptyków. Paryski zespół baletowy należy do światowej czołówki.

Dlaczego to najlepsza wersja „Romea i Julii”, jaką możesz pokazać uczniom?

  • To nie tylko jeden z najsłynniejszych dwudziestowiecznych baletów: to jeden z najsłynniejszych baletów w historii. „Taniec rycerzy” z pierwszego aktu kojarzą nawet ci, którzy nigdy nie oglądali tego spektaklu w żadnej wersji.
  • Choreografem i inscenizatorem jest Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych baletmistrzów ubiegłego wieku. Ten rosyjski tancerz po ucieczce z ZSRR odmienił francuski – i światowy – balet.
  • Zespół baletowy Narodowej Opery Paryskiej reprezentuje najwyższą klasę w swojej sztuce. Jeśli wprowadzać uczniów w świat baletu, najlepiej zrobić to pokazując im prawdziwych mistrzów „w działaniu”.

Pobierz karty pracy:

Zobacz zwiastun:

Wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani obejrzeniem powyższych propozycji na wielkim ekranie, odsyłamy do kontaktu z dystrybutorem, który pomoże zorganizować projekcję w wybranym przez nich kinie w dacie dla nich najdogodniejszej oraz w indywidualnie ustalonej cenie biletów. Pod wskazany adres można kierować wszystkie pytania. Kontakt: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).