Blog

romeo i julia prokofiew opera paryska szekspir

Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie – część 1. Wokół renesansu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.

Nie wszyscy nauczyciele wiedzą, jak wiele światowych wystaw malarstwa można zwiedzać za pośrednictwem kinowej projekcji i jak wiele wspaniałych przedstawień z najsłynniejszych teatrów świata zostało zarejestrowanych w najwyższej jakości audiowizualnej.

Taka forma kontaktu z wysoką sztuką jest przyjazna, tańsza i mniej skomplikowana dla młodych odbiorców niż wizyta w np. operze. Na wielkim ekranie zobaczysz każdy najdrobniejszy szczegół obrazu lub układu choreograficznego, niezależnie od tego, czy trafiło Ci się dobre miejsce na widowni.

„ROMEO I JULIA” z Opery Paryskiej. Fot. Agathe Poupeney

Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.

Wystawa: „Rafael odkryty na nowo”

Film dokumentalny, reż. Phil Grabsky, Wielka Brytania 2020, 93 minuty.

Renesans to Rafael, Rafael to renesans – najważniejszy obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci malarz włoskiego odrodzenia. Wystawa „Rafael odkryty na nowo” to podróż przez wszystkie zagadnienia kluczowe dla jego epoki: od zachwytu intelektualną spuścizną antyku, przez wykorzystywanie perspektywy, po poszukiwanie doskonałego, harmonijnego piękna i idealnych proporcji. Dokument jest nie tylko opowieścią o imponującym dorobku, jaki pozostawił przedwcześnie zmarły artysta, ale i o całym renesansie. Z tego względu stanowi świetną propozycję zwłaszcza dla klas maturalnych, powtarzających epoki przed egzaminem z języka polskiego oraz innych przedmiotów humanistycznych. Klasyczne piękno „Uczty Platońskiej”, „La Fornariny” czy też Madonn na wielkim ekranie nabiera wręcz metafizycznego wymiaru.

San Severo (c) Seventh Art Productions

Jakie są zalety oglądania wystawy w kinie?

  • Nikt nie zasłoni Ci ulubionego dzieła. Ciemna, pozbawiona rozpraszaczy sala to idealna przestrzeń do spokojnej kontemplacji wyświetlanych obrazów. Zbliżenia w jakości 2K umożliwią dostrzeżenie szczegółów i detali, których nie sposób wychwycić w muzeum, gdzie do najsłynniejszych dzieł można podchodzić tylko na określoną odległość.
  • Nie trzeba dopłacać za przewodnika. Dokument posiada narratora oraz wypowiedzi konserwatorów i historyków sztuki, którzy z pasją i znawstwem opowiadają o poszczególnych dziełach.
  • Najważniejsze obrazy Rafaela znajdują się w wielu odległych miastach i muzeach: w paryskim Luwrze, we florenckiej Galerii Uffizi, w madryckim Prado, w londyńskim National Gallery of Art, w drezdeńskim Zwinger, w Muzeach Watykańskich. Potrzeba czasu i pieniędzy, by zwiedzić te wszystkie miejsca. Dokument „Rafael odkryty na nowo” pozwala jednak w półtorej godziny poznać ponad 200 obrazów i rysunków renesansowego mistrza. Taki kontakt z malarstwem jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.

Zobacz zwiastun:

Balet: „Romeo i Julia” z muzyką Prokofiewa oraz librettem wg tragedii Szekspira

Retransmisja spektaklu z Narodowej Opery Paryskiej z lipca 2021 roku, dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, w rolach tytułowych: Myriam Ould-Braham i Mathias Heymann.

Renesans w każdym kraju wyglądał nieco inaczej, ten angielski różnił się od włoskiego, a samego Szekspira kategoryzuje się najczęściej jako artystę tworzącego na styku dwóch epok, czyli odrodzenia i baroku. Jak każdy literacki geniusz, dramaturg wypracował sobie niepowtarzalny styl, a „Romeo i Julia” nieodmiennie pozostaje jego najpopularniejszą sztuką, obok „Hamleta” i „Makbeta”. Wizyta w kinie na spektaklu baletowym o tragicznych losach kochanków z Werony pomoże uczniom odświeżyć sobie znajomość lektury, ale nie tylko. Retransmisja spektaklu z Opery Paryskiej przekona o pięknie baletu i tańca klasycznego największych sceptyków. Paryski zespół baletowy należy do światowej czołówki.

Dlaczego to najlepsza wersja „Romea i Julii”, jaką możesz pokazać uczniom?

  • To nie tylko jeden z najsłynniejszych dwudziestowiecznych baletów: to jeden z najsłynniejszych baletów w historii. „Taniec rycerzy” z pierwszego aktu kojarzą nawet ci, którzy nigdy nie oglądali tego spektaklu w żadnej wersji.
  • Choreografem i inscenizatorem jest Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych baletmistrzów ubiegłego wieku. Ten rosyjski tancerz po ucieczce z ZSRR odmienił francuski – i światowy – balet.
  • Zespół baletowy Narodowej Opery Paryskiej reprezentuje najwyższą klasę w swojej sztuce. Jeśli wprowadzać uczniów w świat baletu, najlepiej zrobić to pokazując im prawdziwych mistrzów „w działaniu”.

Pobierz karty pracy:

Zobacz zwiastun:

Wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani obejrzeniem powyższych propozycji na wielkim ekranie, odsyłamy do kontaktu z dystrybutorem, który pomoże zorganizować projekcję w wybranym przez nich kinie w dacie dla nich najdogodniejszej oraz w indywidualnie ustalonej cenie biletów. Pod wskazany adres można kierować wszystkie pytania. Kontakt: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).