Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie – część 1. Wokół renesansu
Dowiedz się jak zamówić seansGrupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.
Nie wszyscy nauczyciele wiedzą, jak wiele światowych wystaw malarstwa można zwiedzać za pośrednictwem kinowej projekcji i jak wiele wspaniałych przedstawień z najsłynniejszych teatrów świata zostało zarejestrowanych w najwyższej jakości audiowizualnej.
Taka forma kontaktu z wysoką sztuką jest przyjazna, tańsza i mniej skomplikowana dla młodych odbiorców niż wizyta w np. operze. Na wielkim ekranie zobaczysz każdy najdrobniejszy szczegół obrazu lub układu choreograficznego, niezależnie od tego, czy trafiło Ci się dobre miejsce na widowni.
Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujący spektakle i wystawy malarstwa w kinie, na które można się wybrać za naszym pośrednictwem. Na końcu tekstu znajdziesz informacje kontaktowe. Na początek: propozycje związane z renesansem, czyli epoką, którą każdy uczeń obowiązkowo musi opanować do perfekcji przed maturą.
Wystawa: „Rafael odkryty na nowo”
Film dokumentalny, reż. Phil Grabsky, Wielka Brytania 2020, 93 minuty.
Renesans to Rafael, Rafael to renesans – najważniejszy obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci malarz włoskiego odrodzenia. Wystawa „Rafael odkryty na nowo” to podróż przez wszystkie zagadnienia kluczowe dla jego epoki: od zachwytu intelektualną spuścizną antyku, przez wykorzystywanie perspektywy, po poszukiwanie doskonałego, harmonijnego piękna i idealnych proporcji. Dokument jest nie tylko opowieścią o imponującym dorobku, jaki pozostawił przedwcześnie zmarły artysta, ale i o całym renesansie. Z tego względu stanowi świetną propozycję zwłaszcza dla klas maturalnych, powtarzających epoki przed egzaminem z języka polskiego oraz innych przedmiotów humanistycznych. Klasyczne piękno „Uczty Platońskiej”, „La Fornariny” czy też Madonn na wielkim ekranie nabiera wręcz metafizycznego wymiaru.
Jakie są zalety oglądania wystawy w kinie?
- Nikt nie zasłoni Ci ulubionego dzieła. Ciemna, pozbawiona rozpraszaczy sala to idealna przestrzeń do spokojnej kontemplacji wyświetlanych obrazów. Zbliżenia w jakości 2K umożliwią dostrzeżenie szczegółów i detali, których nie sposób wychwycić w muzeum, gdzie do najsłynniejszych dzieł można podchodzić tylko na określoną odległość.
- Nie trzeba dopłacać za przewodnika. Dokument posiada narratora oraz wypowiedzi konserwatorów i historyków sztuki, którzy z pasją i znawstwem opowiadają o poszczególnych dziełach.
- Najważniejsze obrazy Rafaela znajdują się w wielu odległych miastach i muzeach: w paryskim Luwrze, we florenckiej Galerii Uffizi, w madryckim Prado, w londyńskim National Gallery of Art, w drezdeńskim Zwinger, w Muzeach Watykańskich. Potrzeba czasu i pieniędzy, by zwiedzić te wszystkie miejsca. Dokument „Rafael odkryty na nowo” pozwala jednak w półtorej godziny poznać ponad 200 obrazów i rysunków renesansowego mistrza. Taki kontakt z malarstwem jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.
Zobacz zwiastun:
Balet: „Romeo i Julia” z muzyką Prokofiewa oraz librettem wg tragedii Szekspira
Retransmisja spektaklu z Narodowej Opery Paryskiej z lipca 2021 roku, dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, w rolach tytułowych: Myriam Ould-Braham i Mathias Heymann.
Renesans w każdym kraju wyglądał nieco inaczej, ten angielski różnił się od włoskiego, a samego Szekspira kategoryzuje się najczęściej jako artystę tworzącego na styku dwóch epok, czyli odrodzenia i baroku. Jak każdy literacki geniusz, dramaturg wypracował sobie niepowtarzalny styl, a „Romeo i Julia” nieodmiennie pozostaje jego najpopularniejszą sztuką, obok „Hamleta” i „Makbeta”. Wizyta w kinie na spektaklu baletowym o tragicznych losach kochanków z Werony pomoże uczniom odświeżyć sobie znajomość lektury, ale nie tylko. Retransmisja spektaklu z Opery Paryskiej przekona o pięknie baletu i tańca klasycznego największych sceptyków. Paryski zespół baletowy należy do światowej czołówki.
Dlaczego to najlepsza wersja „Romea i Julii”, jaką możesz pokazać uczniom?
- To nie tylko jeden z najsłynniejszych dwudziestowiecznych baletów: to jeden z najsłynniejszych baletów w historii. „Taniec rycerzy” z pierwszego aktu kojarzą nawet ci, którzy nigdy nie oglądali tego spektaklu w żadnej wersji.
- Choreografem i inscenizatorem jest Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych baletmistrzów ubiegłego wieku. Ten rosyjski tancerz po ucieczce z ZSRR odmienił francuski – i światowy – balet.
- Zespół baletowy Narodowej Opery Paryskiej reprezentuje najwyższą klasę w swojej sztuce. Jeśli wprowadzać uczniów w świat baletu, najlepiej zrobić to pokazując im prawdziwych mistrzów „w działaniu”.
Pobierz karty pracy:
Zobacz zwiastun:
Wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani obejrzeniem powyższych propozycji na wielkim ekranie, odsyłamy do kontaktu z dystrybutorem, który pomoże zorganizować projekcję w wybranym przez nich kinie w dacie dla nich najdogodniejszej oraz w indywidualnie ustalonej cenie biletów. Pod wskazany adres można kierować wszystkie pytania. Kontakt: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192
Katarzyna Kebernik