Blog

marzec' 68 krzysztof lang

Walory edukacyjne filmu „Marzec ‘68”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Film Krzysztofa Langa opowiada o wydarzeniach marcowych w ciekawy, angażujący sposób. Wyjątkowo sympatyczna para głównych bohaterów, zagrana przez utalentowanych aktorów, to postaci, z którymi młodzi widzowie utożsamią się bez problemu. „Marzec ‘68” można oglądać w kinach od 25 marca, a my już dzisiaj polecamy ten tytuł uwadze wszystkich nauczycieli klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych.

Kiedy Janek (Ignacy Liss) poznaje Hanię (Vanessa Aleksander) od razu się w niej zakochuje. Ona również szybko ulega jego urokowi. Niestety, Polska czasów Gomułki nie jest miejscem, w którym młodzi ludzie mogą swobodnie cieszyć się życiem i pierwszą miłością. Rok 1968 stoi pod znakiem zajadłej antysemickiej nagonki. W takim świecie uczucie żydowskiej dziewczyny oraz syna komunistycznego działacza nie może mieć szczęśliwego zakończenia…

Kadr z filmu „Marzec’ 68”, reż. Krzysztof Lang, Polska 2022, dystrybucja: TVP

Film Krzysztofa Langa opowiada o wydarzeniach marcowych w ciekawy, angażujący sposób. Wyjątkowo sympatyczna para głównych bohaterów, zagrana przez utalentowanych aktorów, to postaci, z którymi młodzi widzowie utożsamią się bez problemu. „Marzec ‘68” można oglądać w kinach od 25 marca, a my już dzisiaj polecamy ten tytuł uwadze wszystkich nauczycieli klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych.

Tematy, które warto poruszyć z uczniami po seansie filmu „Marzec’ 68”:

  • Wydarzenia marcowe. Historycy są zgodni: „Marzec’68” prezentuje rzetelną i nieprzekłamaną wersję wydarzeń. Wartościowość filmu polega też na tym, że wszystkie fakty historyczne są podane w przystępny dla młodego widza sposób. Uczeń poznaje przebieg wydarzeń niejako „przy okazji” – śledząc historię miłosną i angażując się w przygody bohaterów. To jeden z wielu dowodów na to, że historię najciekawiej opowiada się z perspektywy przeciętnych ludzi, wciągniętych w jej wir.
Kadr z filmu „Marzec’ 68”, reż. Krzysztof Lang, Polska 2022, dystrybucja: TVP
  • Prawa obywatelskie i wolność osobista. „Marzec’ 68” w dużej mierze opowiada o łamaniu podstawowych praw przynależnych każdemu obywatelowi. Na przykładzie tego, w jaki sposób funkcjonariusze traktują Hanię, jej tatę oraz protestujących studentów można wytłumaczyć uczniom ten problem.
  • Antysemityzm, ksenofobia i rasizm. Być może największą zaletą filmu i jego najbardziej ponadczasową wartością jest zdecydowane skrytykowanie uprzedzeń rasowych. W „Marcu’ 68” z trudną sytuacją zmuszonych do emigracji Żydów stykamy się od wewnątrz, z perspektywy pojedynczego człowieka i jego rodziny. Dzięki temu film odwołuje się do empatii i pokazuje realne tragedie stojące za szkodliwymi ideologiami.
Kadr z filmu „Marzec’ 68”, reż. Krzysztof Lang, Polska 2022, dystrybucja: TVP
  • Cenzura. „Marzec’ 68” dobrze pokazuje, na czym polega cenzura kultury i mediów. Przedstawia również mechanizm działania nagonki politycznej, agitacji.
  • Tożsamość narodowa. Czym jest, a czym nie jest? Czy możemy zdefiniować, kto ma prawo uważać się za Polaka, a kto nie? Film wskazuje, jak płynnym pojęciem jest tożsamość narodowa. Uświadamia, że nie jest to również kryterium, którego można używać do wartościowania kogokolwiek.
Plakat do filmu „Marzec’ 68”, reż. Krzysztof Lang, Polska 2022, dystrybucja: TVP
  • Tragiczna miłość. Młodzi widzowie z pewnością dostrzegą w uczuciu Hani i Janka podobieństwa do przeżywanych przez siebie pierwszych zauroczeń. Nauczyciele wychwycą i pomogą uczniom dostrzec pokrewieństwo z wieloma klasycznymi opowieściami miłosnymi, przede wszystkim „Romeem i Julią”.
  • „Dziady” Adama Mickiewicza i ich wywrotowy charakter. „Marzec’ 68” świetnie sprawdzi się jako film kontekstowy przy omawianiu „Dziadów”, zwłaszcza części III. Pokazuje, że dramat Mickiewicza był ważny dla Polaków w różnych momentach dziejowych. Pozwoli uczniom dostrzec również buntowniczość tej lektury szkolnej. Wielką zaletą filmu jest to, że daje możliwość wysłuchania Wielkiej Improwizacji w słynnej interpretacji Holoubka (sam głos) – w jego wykonaniu tekst robi niesamowite wrażenie.

Pobierz darmowe, przygotowane przez historyków scenariusze lekcji do filmu „Marzec’ 68” i zobacz, co mają do powiedzenia na jego temat specjaliści: TUTAJ.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).